Martina Jurkovičová: Sharilo vidí v zdieľanej ekonomike budúcnosť!

  • Sharilo je vznikajúci projekt, ktorý sa vezie na vlne zdieľanej ekonomiky. Prináša jednoduché riešenie pre podnikateľov, ktorí majú zdroje, ktorú nevyužívajú každý deň. A na druhej strane vzťahu je nájomca, ktorý nemusí kupovať, jednoducho si požičia od niekoho iného.
collage sharilo
  • Sharilo je vznikajúci projekt, ktorý sa vezie na vlne zdieľanej ekonomiky. Prináša jednoduché riešenie pre podnikateľov, ktorí majú zdroje, ktorú nevyužívajú každý deň. A na druhej strane vzťahu je nájomca, ktorý nemusí kupovať, jednoducho si požičia od niekoho iného.

Uber, AirBnB to sú projekty, ktoré postupne otvárajú svet zdieľanej ekonomiky. Či už to niekoho teší alebo nie, je to smer, ktorým sa svet bude uberať. A vzhľadom na globálne ekologické problémy, ktoré ľudstvo svojim nekonečným a neustálym konzumom spôsobilo, by sa aj uberať malo. Sharilo je vznikajúci projekt, ktorý sa svojou podstatou tiež radí do tejto oblasti. Zakladatelia sa však nezamerali na bežný ľud, ale na podnikateľov.

Ako už aj z názvu vyplýva, podstatou projektu nie je vlastniť, ale zdieľať. Autá, sklady a iné zariadenia, ktoré podnikateľ nevyužíva každý deň a niekto na druhej strane ich potrebuje len párkrát, sú to, o čo sa jedná. Na jednej strane sa pár eur zarobí, na druhej ušetrí. Prostredníctvom Sharilo jednoducho a bezpečne zvládneš celý proces prenájmu, či už si prenajímateľ alebo nájomca.

Viac ti o projekte Sharilo povie zakladateľka Martina Jurkovičová.

DSC09840_X_c-1

 

Odkiaľ pochádza nápad na Sharilo? Ako vznikol?

Nápad vznikol v Londýne, počas môjho štúdia. Zdieľaná ekonomika má rýchlo rastúci trend všade na svete a ekonómovia, marketéri sa ňou intenzívne zaoberajú už niekoľko rokov. Mňa zaujal hlavne potenciál modelu v podnikateľskom prostredí. Často vidíme na ceste prázdne auto alebo máme sklad, ktorý je poloprázdny 2 týždne zo štyroch. Malí podnikatelia a živnostníci hľadajú každé euro aby vyplatili načas svoje záväzky, pritom majú majetok, ktorý by im mohol generovať dodačný zisk. Na Slovensku chýbala platforma, ktorá by im umožnila premeniť nevyužitý majetok na príjmy a balansovať tak ich podnikateľské výdavky s príjmami.

 

SHARILO

Kto sa podieľa na Sharilo? Kto je v tíme? Predstav prosím v krátkosti členov.

V prvotnej fáze som to ja s manželom, ktorý je marketér pochádzajúci z finančného prostredia. Máme veľmi šikovných konzultantov pre oblasti digitálneho marketingu, PR a práve hľadáme niekoho z obchodnými znalosťami kto by sa k nám rád pridal. Projekt plánujeme rozšíriť do ostatných krajín prostredníctvom mojich spolužiakov, ktorí žijú v 27 krajinách po celom svete ;-).

 

Čo je podstatou Sharilo?

Radi by sme podnikateľom uľahčili život. Mnohí totiž viac ako polovicu času trávia riešením cashflow, zhaňaním financií na uhradenie faktúr, daní alebo odvodov do poisťovní. Predstavte si, že im tento problém zredukujeme a oni sa konečne budú môcť venovať svojmu podnikaniu.

 

V ponuke sú aktuálne zariadenia, priestory a doprava. Bude sa ponuka ešte rozširovať alebo sú tieto tri oblasti tie, na ktoré sa chcete zameriavať?

Sharilo je otvorené rôznym možnostiam a uplatnenie si môže nájsť snáď v každej sfére podnikania. Všetko záleží na spätnej väzbe. Zariadenia, priestory a doprava sú tri kategórie, ktoré majú spravidla najviac prestojov pri využívaní majetku, ale pokiaľ by bol návrh na ďaľsiu kategóriu, radi ju zapracujeme.Aký je rozdiel medzi riešením, ktoré ponúka Sharilo a klasickou ponukou zariadení na prenájom uverejnenými na rôznych portáloch?

Pre Sharilo hovoríme o zdieľaní majetku medzi podnikateľmi, budovaní kontaktov a budúcich partnerov pre väčšie zákazky.

Podnikatelia majú možnosť úplne nového business modelu. Dnes uvažujú, či si kúpia na leasing nové auto alebo radšej opravia to staré. Pri využití zdieľanej ekonomiky si podnikateľ vyberie nové, bezpečné auto. Naplánuje si pravidelný rozvoz a ponúkne prepravu tovaru ostatným podnikateľom po ceste späť z rozvozu alebo počas dní, kedy auto nevyužíva.

Pri tomto modeli môže jeden podnikateľ vlastniť auto a druhý napríklad sklad. Polovičné náklady, plné využitie majetku, dvojnásobný zisk. Veci nie je treba vlastniť preto, aby ste k ním mali prístup. Treba si nájsť len tých správnych partnerov.

DSC09774_X_c

Ako dlho sa vyvíjal nápad Sharilo? Čo bolo najkomplikovanejšie na riešenie v rámci interných vecí projektu a aké problémy prišli z externého prostredia?

Zostavenie celého modelu šlo rýchlo lebo nás nápad veľmi nadchol. Budovanie samotného portálu trvalo asi rok, lebo sme chceli aby bolo užívateľské rozhranie jednoduché a intuitívne.Preto sme celú komplexitu schovali do pozadia.

Najťažšia je súčasná fáza, uvedenie na trh. Zdieľaná ekonomika nie je ešte zaužívaný model na trhu, preto spustenie Sharilo neznamená len spustenie portálu, ale hlavne budovanie povedomia o zdieľanej ekonomike a získanie prvých podnikateľov, ktorí začnú model využívať.

 

Môžeš nám trochu priblížiť podnikateľský model Sharilo? Kto sú Vašimi zákazníkmi? Sú to subjekty, ktoré ponúkajú na prenájom alebo tí, ktorí hľadajú? A ako na tom zarábate Vy?

Portál je určený pre obe strany. Podnikateľov,ktorí disponujú nevyužitým majetkom ako aj pre podnikateľov, ktorí chcú rožšíriť svoje podnikanie a hľadajú potrebné zdroje bez toho, aby sa zadĺžili.

Dúfame, že ked si podnikateľia na nový model zvyknú, stanú sa užívateľmi na oboch stranách. Svoj majetok budu zdieľať a zároveň využívať majetok ostatných.

Pridávanie ponúk je bezplatné, každý podnikateľ môže podať neobmedzené množstvo inzerátov. Zadať jeden inzerát trvá 2 až 5 minút, takže podnikateľ si jednoducho môže vytvoriť ponuku plastového sedenia pre reštaurácie až po hydraulický lis.

Sharilo si sťahuje sprostredkovateľský poplatok z hodnoty prenájmu. Nechceli sme od podnikateľov žiadať žiaden poplatok kým nebudú mať garantovaný dodatočný príjem.

 

Máte určenú nejakú hranicu, pri ktorej si poviete, že ste úspešný, fungujúci projekt?

200 aktívnych užívateľov portálu

Čo podľa Teba môže rozhodnúť o tom či túto hranicu dosiahnete alebo nie?

Všetko záleží na tom, či slovenskí podnikatelia budú ochotní odskúšať model zdieľanej ekonomiky. Podnikatelia na projekte nemôžu stratiť, len získať.Ale predsa len to je veľká zmena k tradičnému postoju veci vlastniť.

sharilo 5

Kto nesie riziko v prípade poškodenia zdieľanej veci?

Podnikateľom, ktorí budú prenajímať hodnotný majetok vieme pomôcť rozšíriť poistnú zmluvu. Pri dotazovaní podnikatelia často hovorili o klasickej zálohe, ktorú by si odozdali pri samotnom prenájme.

 

Sharilo predstavuje ďalšie riešenie na základe zdieľanej ekonomiky podobne ako Uber a AirBnB. Vidíš v takýchto riešeniach budúcnosť? Majú potenciál úspechu aj na Slovensku?

Jednoznačne. Používam Airbnb a Uber uz dlhšiu dobu na Slovensku aj v zahraničí. Väčšina známych, čo jednu z týchto spoločností využila, prešla na zdieľanú ekonomiku vo viacerých oblastiach. Je to globálny trend ktorému nasvedčuje aj hodnota transakcií, ktorá bola v roku 2015 podľa PwC €28B.

 

Je priestor v našej legislatíve na  riešenia zdieľanej ekonomiky?

Zdieľaná ekonomika je pomerne nový trend a rýchlo sa etabluje. Najdlhšie existuje v US, kde sa už prijali  prvé legislatívy. V UK, Nemecku a Francúzsku sa už pripravujú úpravy v zákonoch, takže veríme, že právna úprava príde čoskoro aj k nám. Na Slovensku je zatiaľ tento model podchytený len veľmi okrajovo, právne normy zatiaľ nepoznajú pojem zdieľaná ekonomika.

sharilo 4

A celkovo, ste nový projekt, ako vnímate podporu pre nové podniky, startupy na Slovensku?

Vznikajú rôzne inkubátory, množstvo konferencií a digitálne podpory. Neviem to porovnať so zahraničím, ale myslím že keď si niekto podporu alebo informácie chce nájsť, tak si ich nájde.

 

V akej fáze vývoja je Sharilo momentálne?

Vo fáze uvedenia na trh a naberania prvých aktívnych užívateľov.

sharilo-1

 

Čo projekt Sharilo čaká v najbližších dňoch?

Kontakt s podnikateľmi. Snažíme sa zodpovedať všetky otázky, pomôcť s pridaním ponúk. Bohužiaľ sa nachádzame v období, kedy sa začína leto a množstvo podujatí pre podnikateľov sa redukuje. Na druhej strane práve počas leta a oddychu vzniká množstvo skvelých podnikateľských nápadov, ľudia viac relaxujú a možno aj premýšľajú kde a ako ušetriť, či zarobiť. A bude skvelé ak im napadne práve Sharilo.

 

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá