Miro Paluch: Oblečenie startupistu má pôsobiť neutrálne, nesmie rušiť investora

  • Miroslav Paluch je doslova špičkou vo svojom fachu. Je ''šéfkuchárom'' v slovenskej firme Alain Delon, kde sa móda varí a pečie. Startitup vám prináša inšpiratívny rozhovor o tom, čo je In a čo je Out.
  • Miroslav Paluch je doslova špičkou vo svojom fachu. Je ''šéfkuchárom'' v slovenskej firme Alain Delon, kde sa móda varí a pečie. Startitup vám prináša inšpiratívny rozhovor o tom, čo je In a čo je Out.

Miro, ako by mal podľa teba vyzerať 20 ročný startupista (podnikateľ), ktorý ide práve na stretnutie s investorom?

Presvedčivo :). Rozhodne by mal byť upravený, aj v tomto prípade platí o akú “príležitosť” ide. Mám na mysli typ podnikateľského zámeru, ak pôjde o produkt z oblasti fintech/bankovníctva určite by som vylúčil mikinu a kraťasy. To ale neznamená, že ak idem prezentovať niečo z oblasti entertainment, že prídem v “disco’’. Oblečenie má pôsobiť neutrálne, nesmie rušiť investora, hlavný fókus ide smerom na projekt a zo startupistu má byť príjemný dojem.

 

Miro Paluch

 

Veľa mladých ľudí, najmä tí pôsobiaci v IT biznise sa obleku a košeli vyhýbajú ako sa len dá. Väčšina z nich preferuje oblečenie, ktoré je v prvom rade pohodlné a až v druhom rade reprezentatívne. Čo by si im odporučil, dá sa skĺbiť  pohodlnosť s reprezentatívnosťou?

Určite áno. A hlavne reprezentujete seba. Prvých 7 sekúnd rozhoduje, ak tie prepasiete, niet návratu. Nik netuší, že máte IQ 200, ale prvý kontakt a hlavne ak je negatívny, vám môže veľmi veľmi ublížiť. Z jeansov by som vám doporučil sa preorientovať na voľnočasové 5 vreckové nohavice, tkzv. Chinos. Dnes sa už dajú kúpiť v rôznych farbách a materiáloch. Hodia sa k ním polokošele z bavlny, ale aj klasické košele s dlhým rukávom, sakom. Mladí muži, prosím vás, NIE látkové košele s krátkym rukávom ‘’vylepšené’’ kravatou, to už je Out a nikdy In ani nebolo.

 

Chinos

 

 

Hovorí sa, že oblečenie robí človeka, no prejav ho dotvára. Sú dnes mladí ľudia vôbec pripravení nosiť oblek a kravatu, bez toho aby k tomu prispôsobili svoj prejav?

Dobrá otázka. Nie, nie sú pripravení, nemal ich kto k tomu viesť a naučiť ich. Nemajú vzory. Mladý muž príde po prvý krát do styku  s oblekom a kravatou až pri maturitných skúškach. Už samotný akt ich tak vystresuje, že v momente zanevrú na oblek. A kravatu? Žiaľ, tú už zo svojho šatníka pomaly vypúšťajú aj verejne činní ľudia. Stačilo by, keby mali kvalitný oblek svojej veľkosti, nie polyesterovú košelu ‘’podporenú’’ polyesterovou kĺzajúcou krvatou.

 

 

Ako vnímaš vkus slovenských podnikateľov? Skúsme sa zamerať na tých mladších, keďže tam tkvie naša budúcnosť. Čo je Out a čo je In?

Nerád by som sa zaoberal vkusom, či nevkusom. Nechcem nikoho uraziť ani vyzdvihovať. A čo je Out a In by som dal bokom. Móda je hra, je to kolotoč. Doporučil by som sa skôr sústrediť na budovanie svojho osobného štýlu, ten nikdy nevyjde z módy.

 

 

Je v dnešnej dobe ručné šitie z kvalitných látok ešte finančne dostupné?

Ručne, a to prizvukujem ručne šitý oblek je Investícia. Aj keď nie je najlacnejší, oplatí sa doňho investovať.

 

Podeľ sa s nami o nejakú vtipnú príhodu z tvojej brandže.  :)

Momentálne šijeme dve saka na pána s atypickými mierami, ktorý mal veľmi zlé doterajšie skúsenosti so šitím. Na zákazníka sa urobí papierový strih, ten ide na látku, vystrihne sa a tak sa robí prvá skúška. Už pri nej to musí na zákazníkovi ‘’sedieť’’. Manželka zákazníka podozrievavo sledovala už prvú skúšku a pri druhej, kedy sa veci jemne dolaďujú (schovávame nedostatky tela) nás pani požiadala aby sme urobili chybu, pretože v tak perfektne  “sediacom‘‘ saku ho určite zvedie nejaká žena. Takže aj takéto veci sa nám stávajú. :)

 

Existuje nejakých 5 zásad mladého Gentlemana? Ak áno, ktoré to sú?

Neviem, či ich je 5 alebo 25, ale buďte Gentleman. Vážne, nepomôžu vám peniaze, dobrý business, ani značkové oblečenie, pokiaľ nebudete slušný, zdvorilý a rešpektovať ostatných. Podľa mňa vám toto skôr otvorí dvere do sveta ako všetko ostatné.

 

Čo hovoríš na dresscode slovenských podnikateľov (samozrejme okrem Štastného :)), ktorí sa zúčastnili pracovnej cesty do Silicon Valley s našim prezidentom Andrejom Kiskom? Je tam vôbec čo vytknúť? 

 

Stále je čo vytknúť. Z prevahy smokingov predpokladám, že išlo o dôležitú spoločenskú akciu, respektíve bol na pozvánke daný Dress Code – Black Tie a ten podľa etikety určuje: Smoking, čierny motýlik, môže a nemusí byť šerpa alebo vestička, ako doplnok červená vreckovka v náprsnom vrecku. Ako obuv sú určené lakovky, priestupkom nebude ak sú topánky typu Oxford. A samozrejme smokingová košeľa, tvar goliera nie je rozhodujúci. Manžetové gombíky však potrebné sú.

 

 

Kto je tvojim osobným vzorom v oblasti módy?

Nemám osobný vzor v tejto oblasti, ale páči sa mi čo povedal G .Versace: ,,Vy rozhodujete o tom, kto ste. Vyjadrujete to svojím štýlom obliekania a života’’. Osobne som presvedčený, že aj oblečením si môžete uctiť spoločnosť, v ktorej sa pohybujete.

 

 

Koľko stál najdrahší oblek, ktorý ste robili na zakázku?

V zásade nejde o to, čo ten daný ručne šitý oblek stojí. Ide o kvalitu spracovania a hlavne o spokojnosť klienta, tí sa vracajú, takže cena nie je až tak rozhodujúca.

 

 

Odkaz na záver pre mladých startupistov, ktorí kravatu nechcú ani vidieť je? :)

Odľahčím to trocha: “Kravata vás dobehne“.

 

Zdroj fotografií: alaindelon.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá