Modré svetlo ničí tvoje oči, spánok aj kvalitu života. Akou veľkou hrozbou je a čo s tým spraviť?

  • Modré svetlo na nás žiari z monitorov, obrazoviek a LED žiaroviek, spôsobiť môže viacero zdravotných komplikácií
  • Čoraz viac ľudí vníma modré svetlo ako negatívum, značná časť však jeho hrozby stále nepozná a netuší, ako sa voči nemu môže brániť
  • Najlepším riešením sú okuliare s ochranou proti modrému svetlu, čiastočne pomôžu aj tmavé a nočné módy či nepoužívanie technológií pred spánkom
eyerim4
  • Modré svetlo na nás žiari z monitorov, obrazoviek a LED žiaroviek, spôsobiť môže viacero zdravotných komplikácií
  • Čoraz viac ľudí vníma modré svetlo ako negatívum, značná časť však jeho hrozby stále nepozná a netuší, ako sa voči nemu môže brániť
  • Najlepším riešením sú okuliare s ochranou proti modrému svetlu, čiastočne pomôžu aj tmavé a nočné módy či nepoužívanie technológií pred spánkom

Okuliare, monitory a šošovky obmedzujúce modré svetlo sú čoraz bežnejšie, ľudia si negatívny vplyv modrého svetla začínajú viac a viac uvedomovať.

Z každej strany dnes kričí informácia, že modré svetlo narúša spánok, ničí oči a znižuje kvalitu života. Len nočný režim, ktorý ponúkajú napríklad iPhone či MacBook, však problém nevyrieši.

Modré svetlo je časť viditeľného spektra farieb, vlnová dĺžka dosahuje od 400 do 525 nanometrov. Najväčším prirodzeným zdrojom modrého svetla je Slnko, pred ním sa však ochrana vyslovene neodporúča.

Prirodzené modré svetlo totiž znamená deň a zvýšenú telesnú aktivitu. Jeho prísun tiež reguluje spánok aj hormóny, ktoré sa v našom tele tvoria.

Aj vďaka prísunu modrého svetla teda vieme, kedy máme ísť spať alebo kedy zbystriť pozornosť či zrýchliť reflexy.

Škodlivé modré lúče však prichádzajú z technológií (notebooky, smartfóny, televízory, LED žiarovky) – a tie by sme nemali brať na ľahkú váhu.

 


V skratke: 2 najväčšie problémy modrého svetla
  • V noci sa mu treba vyhýbať: Odpisovanie na maily, sledovanie filmov či počítačové hry po súmraku znamenajú ďalšie dávky modrého svetla.
    Na základe prísunu modrého svetla z technológií sa v noci nevyplavuje dostatok melatonínu (hormón spánku) a telo predpokladá, že je ešte deň – a to aj neskoro večer, kedy by sa telo po správnosti malo pripravovať na spánok. Miesto toho však ostane v pozore.

  • Veľké dávky znamenajú dlhodobé následky: Aj francúzsky zdravotnícky úrad ANSES v roku 2019 varoval, že veľké množstvá neprirodzeného modrého svetla poškodzujú zrak, unavujú oči a spôsobujú bolesti hlavy.
    Dôsledky môžu byť aj vážnejšie – v extrémnom prípade je to napríklad úplná strata centrálneho videnia.

 

V noci sa mu vyhýbaj: Modré svetlo znižuje kvalitu aj dĺžku spánku

Vplyvom noci a tmy sa v ľudskom tele reguluje hladina hormónu melatonín. Čím väčšia tma, tým viac ho v našom tele prúdi a tým je náš spánok kvalitnejší.

Veľké množstvá agresívneho modrého svetla po západe slnka však jeho vyplavovanie narúšajú. Ľudské telo následne nemá dostatočné množstvo podnetov na kvalitný spánok a v konečnom dôsledku tak:

  • zaspávanie trvá dlhšie
  • spánok je nekvalitnejší
  • fázy hlbokého spánku trvajú kratšie

Neprirodzenému modrému svetlu z technológií sme pritom večer vystavení všade. Úsporné žiarovky, sledovanie seriálov alebo aj jasnobiela pouličná lampa, ktorá svieti cez okno. V uponáhľanom živote, ktorí Slováci vedú, však nekvalitný spánok znamená horší pracovný výkon, únavu i zhoršenú náladu.

Práve preto sa eyerim, najväčší slovenský e-shop s okuliarmi, rozhodol do svojho sortimentu zaradiť aj okuliare s filtrom proti modrému svetlu, ktoré sú medzi Slovákmi čoraz populárnejšie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa eyerim (@eyerim.eyewear),

Je všade okolo nás: Modré svetlo môže oči trvalo poškodiť

Podľa optometristov z eyerim vplýva modré svetlo nielen na zhoršenie kvality spánku, no tiež na oslabenie zrakových schopností. Keďže vlny kmitajú rýchlo, oči sa namáhajú.

Práve modré svetlo je jeden z dôvodov, prečo práca za počítačom tak vyčerpáva oči. Priemerný človek v kancelárii trávi pred počítačom až 1 700 hodín ročne, kde je vystavený modrému svetlu.

Krátkodobé následky dlhého vystavenia modrému svetlu:
  • namáhané oči
  • bolesť hlavy
  • suché oči
  • celková únava a vyčerpanosť

Spomínaný regulačný úrad ANSES sa pred rokom dokonca priklonil k tomu, že modré svetlo trvalo vplýva aj na urýchľovanie makulárnej degenerácie – teda postihnutia sietnice, ktoré môže viesť až k strate zraku. Makulárna degenerácia je síce prirodzený proces, ktorý sa časom zhoršuje, modré lúče ho však urýchľujú.

Naše oči síce akú-takú ochranu pred modrým svetlom majú, no na dobu, kde sú obrazovky na každom kroku, pripravené zatiaľ nie sú – aj keď je evolučne pravdepodobné, že sa raz prispôsobia.

Pri dlhšej práci pred obrazovkou alebo večer by malo byť povinnosťou zapnúť si nočný alebo tmavý mód (dá sa automaticky nastaviť pri západe slnka). Je to však len malá pomoc, keďže veľkým zdrojom modrého svetla sú napríklad aj úsporné žiarovky.

Najlepším riešením je preto chrániť si svoje oči okuliarmi, ktoré filtrujú modré svetlo. Filtre je možné dosadiť takmer do každého populárneho modelu okuliarov, sú neviditeľné a chránia oči pred nebezpečnými dôsledkami modrého svetla.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa eyerim (@eyerim.eyewear),

Ako sa chrániť: Filter modrého svetla aj na modeloch Ray-Ban či Oakley

Čoraz viac Slovákov sa chráni pred následkami modrých lúčov, slovenský eyewear startup eyerim preto do svojej ponuky už dlhodobo zaraďuje aj okuliare s filtrom proti modrému svetlu.

Okuliare proti modrému svetlu sú pritom dostupné aj u známych modelov ikonických značiek ako Ray-Ban, Oakley či Vogue, pričom z vizuálneho hľadiska nejde o žiaden rozdiel.

Za väčšiu pozornosť však stojí slovenská eyerim collection zameraná na kvalitu, jednoduchosť a dostupnú cenu. Eyerim sa chváli kvalitnými modelmi okuliarov za výhodné ceny a s výrobou šošoviek podľa lekárskeho predpisu zdarma.

Slovenský startup tak búra filozofiu, podľa ktorej je nákup kvalitných okuliarov škrtom cez rozpočet a k tomu na Slovensko prináša aj inovácie.

Napríklad Magic Mirror je prelomová rozšírená realita, prostredníctvom ktorej si cez mobil či notebook priamo vyskúšaš, ako ti okuliare sedia – bez toho, aby si musel navštíviť akúkoľvek optiku.

Ako už bolo spomenuté, denné modré svetlo z prírodných zdrojov si ochranu nevyžaduje.

Ak však pracuješ dlhodobo pred obrazovkami alebo si ich berieš až do postele, je najvyšší čas myslieť aj na svoje oči a vyskúšať okuliare s filtrom proti modrému svetlu.

Zdroje: AOA, bluelightexposed, androidauthority, studyfinds.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá