Mohli by plávajúce farmy poháňané solárnou energiou zásobiť jedlom celý svet?

  • Našlo sa riešenie pre nedostatok ornej pôdy?
forward-thinking-architecture-smart-floating-farms
  • Našlo sa riešenie pre nedostatok ornej pôdy?

S rastúcou populáciou ľudstva čoraz závažnejšie míňa orná pôda. Asi nemusíme vysvetľovať, že nedostatok obrábateľnej pôdy by pre ľudstvo nebol veľmi dobrý. Škoda tých púští, na ktorých nechce nič vyrásť.

forward-thinking-architecture-smart-floating-farms-2

foto: inhabitat.com

Našťastie ale skupinka ľudí z Forward Thinking Architecture navrhuje inovatívne riešenie v podobe inteligentných plávajúcich fariem alebo aj Smart Floating Farms. Navrhnuté sú tak, aby dopĺňali tradičné poľnohospodárstvo, tieto plávajúce farmy by podporovali dlhodobú bezpečnosť potravín rovnako ako aj ich odolnosť.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-12

foto:inhabitat.com

Modulárne farmy by boli vybavené solárnymi panelmi a vystavané na miestach nevyužívaných vodných útvarov. Žiadne more, slaná voda a veľké vlny, len pokojné hladiny jazier a iných vodných útvarov vhodných na výstavbu. Smart Floating Farms sú navrhnuté ako inteligentné, automatické systémy, ktoré kombinujú využite solárnej energie, hydropóniu a akvakultúru.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-8

foto:inhabitat.com

Ako si to architekti predstavujú, SFF by mali byť vytvorené s použitím vopred testovaných materiálov a technológií, aby sa zaručila kvalita a celková životaschopnosť tohto projektu. Vďaka inštalácií SFF by sa znížila závislosť na dovážaných potravinách, ako aj všetky tie dlhé kilometre, ktoré musí jedlo „prejsť“, aby sa dostalo k užívateľovi.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-13

foto:inhabitat.com

Dizajn Smart Floating farms bol inšpirovaný tradičným mriežkovým usporiadaním plávajúcich rybých fárm v Ázií. Moduly môžu byť navzájom pospájané a tvoriť tak rozsiahli komplex pospájaný chodníkmi. Veľkosť každého modulu by mala byť 200 x 350 metrov. Prvotná myšlienka a hlavný dôraz sa bude klásť na poľnohospodárstvo, ale nie je vylúčené ani to, že by mohol komplex obsahovať aj moduly, ktoré by slúžili na poľnohospodársky výskum či vzdelávanie. To je už síce trochu pieseň vzdialenejšej budúcnosti, zatiaľ totiž nevieme ani to, ako to dopadne so samotnými plávajúcimi farmami.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-3

foto:inhabitat.com

Ak sa však všetko udeje podľa plánu, každý modul by sa mal skladať z troch častí- poschodí. Prízemie bude vyhradené pre akvakultúrne technológie a odsoľovanie, ďalšie poschodie sa zameria na hydroponické pestovanie plodín, a vrchné poschodie bude pokryté solárnymi panelmi, ktoré budú zabezpečovať potrebnú energiu na celkový chod farmy, ako aj kolektory dažďovej vody.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-1

foto:inhabitat.com

Poľnohospodárstvo možno čaká nová, a dúfajme, že aj úspešná, doba. Čo prinesie, na to si opäť treba ešte chvíľu počkať. Očakáva sa ale, že ak by tento projekt vyšiel, môžeme ročne čakať 8,152 ton zeleniny a 1,703 ton rýb.

smart-floating-farms-by-forward-thinking-architecture-9

foto:inhabitat.com

Zdroj a fotografie: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie:  inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá