Najmenší tranzistor na svete!

  • Znova o krok bližšie k budúcnosti, kedy budeme používať procesory s veľkosťami, ktoré boli iba v našich snoch. Najmenší tranzistor na svete je niekoľkokrát menší ako jeho dnešný konkurenti.
mac-pro-multi-core-processor-1-e1418658722889
  • Znova o krok bližšie k budúcnosti, kedy budeme používať procesory s veľkosťami, ktoré boli iba v našich snoch. Najmenší tranzistor na svete je niekoľkokrát menší ako jeho dnešný konkurenti.

Veľkosť tranzistora alebo tranzistorov je veľmi dôležitá vec pri zlepšovaní počítačov. Čím je menší tranzistor, tým viac sa ich zmestí na čip, a tým rýchlejšie a efektívnejšie bude fungovať tvoj procesor. Tu je super novinka od tímu z medzinárodného výskumného centra v Lawrence Berkeley. Podarilo sa im úspešne skonštruovať bránu tranzistora s veľkosťou iba jedného nanometra! To je podľa ich tímu najmenší doteraz skonštruovaný a zároveň funkčný tranzistor.

Mnohé roky sa výroba procesorov riadila starým Moorovým zákonom, ktorý hovorí, že: Počet tranzistorov v polovodičovom obvode sa každé dva roky zdvojnásobí. Dnešná výrobná technológia pracuje na 14-nanometrovej úrovni a v roku 2017 alebo 2018 by mali prísť nové procesory s veľkosťou tranzistorov iba 10 nanometrov.

cpu2

foto: google.com

S víziou do budúcna majú Moorove zákony problém.

Problémom sa myslia zákony fyziky. Ešte pri 7 nanometroch by sme teoreticky zvládli produkciu tranzistorov z kremíka. Pod túto úroveň, sa ale už nedostaneme, lebo v kremíkových tranzistoroch s veľkosťou menej ako 7 nanometrov vznikajú fyzikálne problémy. Elektróny kremíka sa budú nachádzať tak blízko pri sebe, že zažijú kvantové tunelovanie. To znamená, že namiesto vstupu do brány tranzistora budú elektróny kontinuálne pokračovať z jednej brány do druhej a tranzistory, by už nikdy neboli vo vypnutom stave.

transistor_schematic670-0

Foto: theverge.com

Toto všetko si uvedomujú hlavne spoločnosti ako Intel. Sami už prehlásili, že sa pokúsia skúmať a skúšať kombinácie iných prvkov, aby dosiahli zníženie veľkosti tranzistorov na 7-nanometrovú alebo menšiu úroveň. V tomto ich už predbehli vo výskumnom zariadení v Berkeley. Oni vytvorili nový spôsob v použití karbónových nanotrubíc a molybdénu disulfdného (MoS2) na tvorbu 1 nanometrového tranzistora. MoS2 funguje rovnako ako polovodič s dierou pre karbónovú nanotrubicu, ktorá funguje ako brána pre vstup elektrónov.

Výskum, je ale ešte stále len v začiatku. Na 14-nanometrových čipoch sa nachádzajú miliardy tranzistorov. Výskumný tím v Berkeley pracuje na spôsobe, ako ich super malé tranzistory umiestniť vedľa seba na čip, aby mohli fungovať ako tie dnešné. Napriek tomu, je to super pokrok, keďže vieme, že spôsob ako zmenšiť tranzistory existuje a je funkčný.

Zdroj článku: theverge.com, zdroj prezentačného obrázku: google.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá