Najúspešnejší Slovák v Singapure: Silná skupina vie poraziť veľké korporácie

  • Prinášame rozhovor so slovenským podnikateľom a zakladateľom spoločnosti Synergy Bilateral Andrejom Nagyom, ktorý ti pomôže pozrieť sa na budovanie firmy z iného uhľa pohľadu. Myslíš si, že je morálka v biznise zbytočná? Je podľa teba externý kapitál nevyhnutnou prísadou pre úspešný startup? A si ešte stále presvedčený o tom, že Silicon Valley je najlepším miestom na budovanie spoločnosti? Čítaj ďalej a zistíš, ako veľmi si sa mýlil.
image_1446401089.jpeg
  • Prinášame rozhovor so slovenským podnikateľom a zakladateľom spoločnosti Synergy Bilateral Andrejom Nagyom, ktorý ti pomôže pozrieť sa na budovanie firmy z iného uhľa pohľadu. Myslíš si, že je morálka v biznise zbytočná? Je podľa teba externý kapitál nevyhnutnou prísadou pre úspešný startup? A si ešte stále presvedčený o tom, že Silicon Valley je najlepším miestom na budovanie spoločnosti? Čítaj ďalej a zistíš, ako veľmi si sa mýlil.

 

Každý človek, ktorý si založí firmu sníva o tom, že sa presadí a zarobí „veľké peniaze“. Sleduje postupy iných, vydáva sa v šľapajach šikovných podnikateľov, učí sa od najlepších. Ak pri ceste za úspechom sem-tam musí zaklamať, urobí to. Je to pre dobro veci. A ak musí podraziť obchodného partnera? Čo už. Svet je dnes taký…    

 

Andrej Nagy sa medzinárodnému obchodu venuje od roku 2006. Založil vtedy spoločnosť Visional, zaoberajúcu sa efektívnou etabláciou ázijských spoločností v krajinách V4. Už v roku 2007 sa stal viceprezidentom Slovensko-japonskej obchodnej komory a o päť rokov neskôr rozšíril svoju činnosť na územie Ruskej federácie. Zároveň budoval aj exportnú inžiniersku spoločnosť REVI Engineering, z ktorej však začiatkom roka 2014 exitoval s kapitálom 15 000 eur. Mohol pribrzdiť, uspokojiť sa, ostať v komfortnej zóne. Vybral si druhú možnosť.

Odletel do Singapuru a všetko stavil na jednu kartu. Jeho spoločnosť Synergy Bilateral dnes pracuje s miliardovými obratmi.

 

Synergy Bilateral sa venuje komplexnému biznis developmentu z oblasti technologických spoločností, obchodu, realizácií investičných projektov a finančnému sektoru v Ázii, Rusku a Európskej únií. Synergy Bilateral momentálne pozostáva zo štyroch ďalších spoločností (Synergy Trade, Synergy Finance, Synergy Project a Synergy Technologies). Napriek tomu, že sú na trhu len 9 mesiacov, do konca roku 2015 dosiahnu objem 1 miliardy dolárov v developovaných obchodoch. Cieľ na budúci rok je pritom až 5 miliárd dolárov. Pomáhajú európskym a ruským spoločnostiam efektívne expandovať na ázijských trhoch, ponúkajú im finančné služby ázijských bánk, fondov a súkromných investorov. Podľa Andreja Nagya pritom spoločnosť stojí na takých základoch, ktoré sú u nás naozaj netypické. Morálka, pravidlá ,vzdelávanie, vzťah s partnerom, dôležitosť networkingu a význam reálnych skúseností patria k najhlavnejším.

 


Navštívil som vašu nedávnu prednášku v Bratislave. Na nej ste spomínali, že ste nikdy nedisponovali výnimočnými schopnosťami. Vedeli ste len, že chcete podnikať, že nechcete pracovať na niekoho iného. Takých ľudí sú však na svete milióny – prečo ste uspeli práve vy?

Mal som v sebe veľmi veľa strachu z jednoduchých vecí. Prišiel som na to, že keď sa budem vedieť tohto strachu zbaviť, budem vedieť byť šťastný. Myslím si, že drvivá väčšina ľudí, ktorí chcú začať s podnikaním má v sebe strach a práve tento strach by mali využiť na to, aby začali konať a začali riešiť tento svoj sen.

 

Dôležité je, prečo sa ľudia boja. Niekto, kto nemá ani skills, ani skúsenosti jednoducho vníma podnikanie ako risk, ktorý sa neodváži podstúpiť.

Vždy hovorím, že každý človek je nejakým spôsobom výnimočný. Ak má niekto strach z podnikania, ale vie nájsť v sebe niečo, v čom si myslí, že je iný ako ostatní –  môže dokonca ísť aj o negatívnu vlastnosť – tak na to každý jeden má. Stačí ju otočiť a urobiť z nej pozitívum.

V čom konkrétne ste výnimočný vy?

Musím povedať, že som skutočne lenivý človek. Okrem toho som egomaniak a, ako som už vravel, mal som  v sebe veľa strachu. Vymenujte niekomu tieto vlastnosti a on vám povie, že sú to vlastnosti neúspešného človeka.  Ale práve preto, že som lenivý musím vedieť byť efektívny. Veľmi rád robím s lenivými ľuďmi, pretože na to, aby prežili musia byť efektívni. Preto radšej budem robiť s človekom, ktorý za dve hodiny dá to, čo možno iný zvládne za trojdňový pracovný čas.

A prečo egomaniaci? Vysvetlím to na sebe. U mňa ego bolo niečo, čo ma samozrejme veľakrát blokovalo v mnohých smeroch. Ale na druhú stranu, práve ego mi pomáhalo k tomu, aby som sa nikdy neuspokojil s ničím, čo ma skutočne nenapĺňalo. No a tretím bodom je strach. Strach bol identifikátorom tých veci v mojom živote, ktoré som vedel, že keď dokážem zmeniť, budem šťastnejší.


Pred spoločnosťou Synergy Bilateral ste založili aj iné medzinárodné spoločnosti. Stretli ste sa na ceste za úspechom s neúspechom?  

Mal som 5 firiem, z toho iba jedna skrachovala. Paradoxom je, že práve táto firma mala externého investora. Začať zarábať peniaze a nespoliehať sa na externého investora bolo teda najväčšou lekciou, ktorú som si zo svojich neúspechov zobral. Uvedomil som si, že je veľmi dôležité, aby som sa vedel postarať o svoju cestu z ulice až na vrchol absolútne sám. Každý jeden neúspech mi vždy niečo dal. Zakaždým, keď som vytvoril niečo nové, to bolo lepšie ako predtým. Teraz už sa dokážem vyhnúť chybám, ktoré som v minulosti spravil.

 


Do Singapuru ste odišli len s 15 000 eurami. Boli to v tej dobe [po exite z REVI Engineering] všetky peniaze, ktoré ste mali. Čo keby to nevyšlo?

Nerozmýšľal som nad tým. Bol som nastavený tak, že idem spraviť niečo, čo tu ešte nebolo. Deň pred odletom sme aj s partnerom určite cítili strach – veď sme vôbec nevedeli, či nám vyjdú stretnutia, na ktoré sme mali ísť. Po prílete to ale všetko opadlo, stretnutia boli fajn, vedeli sme, že náš know how tam bude veľmi vítaný. Aj napriek tomu, že nás najprv brali tak trochu s humorom, sme zaujali. Ľudia o tom chceli počuť viac a my sme dostali prvotný impulz, na základe ktorého sme vedeli budovať spoločnosť.

Začiatky v Singapure boli teda skôr humorné, ale vedeli sme jednu vec: boli sme tam prví s ruským profilom. No a keď ste v niečom prví, ste zaujímaví, dostanete šancu, vypočujú vás a potom je to už na vašich schopnostiach, na tom ako si viete získať ľudí. Nám sa to podarilo.


Prečo ste si na budovanie spoločnosti vybrali práve Singapur? Možno je ľahké nájsť dôvod, prečo nepodnikať na Slovensku, ale prečo nie iná, vyspelejšia krajina?

U mňa je na prvom mieste v podnikaní morálka. Keď toto poviem na Slovensku alebo niekde na západe, ľudia sa väčšinou pýtajú, prečo nie profit alebo niečo iné. Túto hodnotu som si tak trochu osvojil z Ázie. Tam je to, že ste morálny, prirodzenou vecou. Je to základ, na ktorom si budujete vzťahy. Keď sa partneri podvádzajú, keď sú medzi nimi nejaké klamstvá alebo polopravdy, tak to fungovať nebude. Myslím si preto, že bez morálky nevybudujete nič.

No a prečo Singapur? Je to štát, v ktorom neexistuje korupcia, klientelizmus a ani rodinkárstvo. Výhodou je samozrejme aj to, že tam je na malom priestore úplne všetko, pre mňa  však bol kľúčový fakt, že ide o najmorálnejšie prostredie na svete. Povedal som si, že ak mám vybudovať niečo veľké, silné a dlhodobé, tak to musí byť v maximálne morálnom prostredí.


Jednou z dcérskych firiem Synergy Bilateral je, aj Synergy Technolgies. Spoločnosť, ktorá sa začína budovať vo Viedni ponúka startupom komplexný biznis development vo finančných centrách Ázie (Singapur, Hongkong, Tokio…).
 

Synergy Technologies dokáže plnohodnotne etablovať slovenský startup, ktorý chce rozšíriť svoju činnosť do Ázie. Vnímam ako veľkú chybu, že slovenské startupy orientujeme výhradne na západ. Podľa môjho názoru je to obrovské riziko pre startupy, ktorým sa v tomto smere podarí uspieť. Keď sa totiž dostane status USA na nižšiu úroveň ako je teraz, tieto startupy to stiahne so sebou.

Chceme vytvoriť startupový inkubátor, zameraný na projekty zo Slovenska, Česka či Maďarska. Následne chceme priviesť expertov z Japonska, Číny, Singapuru a Kórei, aby odprezentovali požiadavky, ktoré východný trh vyžaduje. Filozofia nášho projektu je postavená na tom, že každý jeden startup by sa mal dostať do šiestich mesiacov do stavu samostatného zarábania. K tomu im spoločnosť ponúka celé svoje zázemie.

Vy svoju firmu budujete úplne iným spôsobom, než väčšina podnikateľov – prezentujete ju ako antikorporátnu. Čo konkrétne ten pojem obsahuje?

Základom je morálka. Keď sa dozvieme o nejakom človeku, ktorý s nami chce spolupracovať, že je nemorálni, ani sa s ním nestretneme. Ďalším dôležitým bodom je, že sme si zaviedli pravidlá. Jedno z nich je o tom, že nikdy nepredávame nič, čo by sme si sami nekúpili. Toto je veľký problém korporácií, pretože mnoho z nich predáva nedokonalé, často aj zdraviu škodiace produkty.  My nejdeme do projektov, ktorým sami neveríme. Odmietli sme mnoho projektov, pri ktorých sme mali pocit, že sa zabudlo na morálku, či už išlo o niečo škodiace životnému prostrediu či zotročovanie ľudí vo forme nejakých úverov či kreditov. Do takýchto projektov proste nešli.

Ide teda opäť o morálku?

V čom sme ešte dosť antikorporátni, sú ľudia. Nechceme do firmy prijímať zamestnancov, ale nie preto, že by sme ich nechceli alebo nevedeli zaplatiť. Povedal som si však, že nechcem zamestnávať ľudí preto, že ich nechcem učiť žiť len pre výplatu. Chcem ich naučiť finančnej slobode a to ich naučím len vtedy, keď im nebudem dávať plat, ale budem im dávať podiel. Nebudem im dávať podiel zo svojho zisku, ale zo svojej firmy. My dávame podiel z našej firmy. Dokonca si ešte určujeme taký cieľ, že každého človeka, ktorý k nám príde, chceme viesť k tomu, aby do dvoch rokov ročne zarobil milión. Keď ho nezarobí, prestaneme s ním spolupracovať, pretože v takom prípade iba márnime jeho čas.

 

Zaujímalo by ma a myslím, že našich čitateľov tiež, koho hľadáte do spoločnosti. Akých ľudí Synergy Bilateral potrebuje? 

Nie sme „CV-čková“ firma, nehľadáme zamestnancov. Hľadáme v prvom rade morálnych ľudí, pretože veríme, že len tí nás môžu posunúť správnym smerom. Nie je to, ale o tom, že chcem urobiť každého milionárom, ide mi čisto o obchodný zámer. No a ten je, že chcem byť dlhodobý a stabilný a presne preto potrebujem byť aj morálny. Potrebujem ,ale aj to, aby boli morálni ľudia okolo mňa.  

Tu vidím ďalší rozdiel medzi západom, keďže západ je o individualizme, zatiaľ čo Ázia o skupine. Preto si myslím, že prichádza éra práve Ázie. Každému by som teda odporučil, nech ide na východ, lebo prichádza éra skupín. A silná skupina, napríklad aj mladých ľudí, ktorí začínajú so svojim vlastným startupom, vie poraziť aj veľké korporácie. Hovorím to z vlastnej skúsenosti, keďže sami porážame aj veľké korporácie v tendroch či  v získavaní klientov.

 

V tíme sa slabiny vykrývajú, zatiaľ čo individualista má svoje silné a slabé stránky.

Presne tak. Ľudia, ktorí majú strach nech nájdu iných, ktorí možno budú mať tiež strach, ale s ľahkosťou budú robiť to, čo oni sami robiť nevedia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá