NASA potvrdila, že Zem má svoj druhý mesiac

  • Už si sa niekedy cítil malý a bezvýznamný? Mal si pocit, že stále krúžiš dokola a nikto o tebe nevie? Presne toto prežíval maličký asteroid takmer sto rokov!
full-moon-451605_960_720
  • Už si sa niekedy cítil malý a bezvýznamný? Mal si pocit, že stále krúžiš dokola a nikto o tebe nevie? Presne toto prežíval maličký asteroid takmer sto rokov!

Toľko trvalo vedcom z NASA, aby asteroidu uznali titul mesiac Zeme tak, ako ho má jeho väčší brat, ktorý nám v noci svieti na cesty. Asteroid má priemer od 36 do 91 metrov a obieha Slnko na podobnej obežnej dráhe ako Zem. Vedci nedávno zistili, že pri tomto pohybe obieha aj okolo samotnej Zeme.

Nášho sprievodcu na ceste vesmírom prvýkrát spozorovali zhruba pred sto rokmi počas sledovania asteroidov v Halekale na Havaji. Je však možné, že v obežnej dráhe Zeme už dlho nezotrvá. Teda „dlho“ vo vesmírnom chápaní času, t. j. pár storočí.

2e22fa5100000578-3306855-this_year_s_john_lewis_christmas_advert_opens_with_six_year_old_-a-18_1446811309817

foto: dailymail.co.uk

Paul Chodas z NASA vysvetľuje, že nový minimesiac je kvôli svojej vzdialenosti skôr kvázi-družica ako družica. Asteroid aj Zem majú svoju vlastnú obežnú dráhu okolo slnka, a preto sú jednotlivé obehy asteroidu okolo Zeme rozdielne, raz je bližšie, raz ďalej. Ak sa však táto kvázi-družica priveľmi vzdiali, Zem si ju pripúta svojou gravitačnou silou, takže sa nikdy nevzdiali viac ako na stonásobok vzdialenosti mesiaca. Tento efekt taktiež zabraňuje asteroidu priblížiť sa bližšie ako na 38-násobok vzdialenosti mesiaca. Asteroid je tak zachytený v pomerne malej vzdialenosti od Zeme.

Aj v minulosti sprevádzali Zem asteroidy, bolo to však vždy len na krátky čas. „Tento nový asteroid je k nám oveľa viac pripútaný“, hovorí Chodas a predpovedá, že nás bude sprevádzať najbližšie storočia.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá