NASA sprístupnila všetky doteraz odhalené tajomstvá vesmíru zadarmo

  • NASA oznámila, že všetok uverejnený výskum, ktorý financuje, bude zadarmo uverejnený na jej novom webovom portáli. Vesmírnym bádateľom sa tak bude môcť stať ktokoľvek, a to z pohodlia vlastného domova.
rocket-launch-67723_960_720
  • NASA oznámila, že všetok uverejnený výskum, ktorý financuje, bude zadarmo uverejnený na jej novom webovom portáli. Vesmírnym bádateľom sa tak bude môcť stať ktokoľvek, a to z pohodlia vlastného domova.

Databáza sa volá PubSpace. Po otvorení stránky nájdeš v jej hornej časti vyhľadávač, kde môžeš zadať svoju obľúbenú tému a ponoriť sa do článkov o známych aj neznámych častiach nášho vesmíru. Vedci tak budú v lepšom kontakte s verejnosťou. Budú vedieť, aké otázky verejnosť zaujímajú a budú môcť reagovať aj na základe podnetov od laikov.

V súčasnosti databáza obsahuje 861 vedeckých článkov, ale je jasné, že toto číslo bude rapídne stúpať, keď si vedci z NASA osvoja nový portál. Články však nepredstavujú iba nepraktické teoretizovanie. Na stránke nájdeš aj návody ako sa udržať v kondícii počas dlhých kozmických letov, možné formy života na Titáne alebo vplyv kozmického žiarenia na riziko potratu. A odhliadnuc od toho, že dovolenky vo vesmíre v budúcnosti možno budú populárne ako druhé Chorvátsko, články nepredstavujú iba teoretizovanie o niečom ďalekom a nedostupnom.

astronaut-11050_960_720

Portál tak predstavuje posun smerom k transparentnosti a zdieľaniu vedeckých článkov. Avšak, sú aj informácie, ktoré nám naďalej zostanú skryté. Samozrejme, NASA nesprístupní materiály spadajúce pod ochranu súkromia či duševného vlastníctva.

Projekt sprístupnenia informácii NASA vzišiel z celonárodnej iniciatívy, a to priamo z Bieleho domu, ktorý inštruoval veľké vedecké agentúry, aby zdieľali svoje poznatky. Uvidíme akých článkov sa teda ešte dočkáme.

astronaut-11080_960_720

Snahu sprístupňovať vedecké články ale neprejavuje iba USA. V súčasnosti je problém, že mnoho vedeckého výskumu je financovaného zo súkromných zdrojov. Majitelia tak v snahe zastaviť konkurenciu nepublikujú svoje zistenia. Toto sa potom vedci snažia ilegálne obchádzať, najčastejšie zverejňovaním výskumov prostredníctvom internetu. Preto by onedlho mohlo dôjsť k podobnému zverejňovaniu vedeckých informácii vo verejnom sektore aj v Európe.

Databáza s článkami napokon bude veľmi prospešná aj pre samotnú NASA. Doteraz neexistovala obdobná centrálna evidencia všetkých výskumov uskutočnených v tomto ústave pre letectvo a vesmír. Odteraz sa samotní vedci budú môcť pohybovať vo výsledkoch už uskutočnených výskumov oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.

zdroj: sciencealert.com,  zdroj obrázkov: pixabay.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá