Nevieš sa rozhodnúť? Týchto 7 mentálnych modelov ti rozhodovanie uľahčí!

  • Často stojíš pred rozhodnutím medzi niekoľkými možnosťami a nevieš si vybrať? Stojíš na vážkach, ktoré rozhodnutie bude správne a naopak, ktoré budeš ľutovať? Stáva sa to, aspoň občas každému z nás.
Processed with VSCO with m5 preset Processed with VSCO with c1 preset
  • Často stojíš pred rozhodnutím medzi niekoľkými možnosťami a nevieš si vybrať? Stojíš na vážkach, ktoré rozhodnutie bude správne a naopak, ktoré budeš ľutovať? Stáva sa to, aspoň občas každému z nás.

Každý z nás robí množstvo rozhodnutí každý deň, po celý rok. Niektoré z nich neovplyvnia náš život skoro vôbec, iné však môžu zmeniť smerovanie celého nášho bytia. Rozhoduješ sa medzi čiernym alebo zlatým iPhonom, medzi sladkým alebo mäsovým obedom, medzi dovolenkou v horách alebo pri mori, medzi cvičením alebo pozeraním filmu. Inokedy sa musíš rozhodnúť medzi rozchodom alebo požiadaním o ruku, medzi novou a starou prácou, medzi vysokou školou alebo presťahovaním sa do zahraničia.

Ktoré rozhodnutie je rozumné a  správne? Ktoré je totálne zlé, ale ty nevidíš jeho zlo? Tu je 7 najčastejšie používaných mentálnych modelov, ktoré rozhodnú za teba v správnosti výberu.

Pravidlo 10/10/10:

Krátkodobé vs. dlhodobé

big-picture-thinking-4-638

foto: thenextweb.com

Málokto má na zreteli dlhodobé následky rozhodnutia a uskutoční tak výber bez premyslenia. Toto pravidlo je nápomocné, pretože sa pri ňom zamyslíš ako sa budeš cítiť o 10 minút, o 10 mesiacov a o 10 rokov od tohto rozhodnutia. Tak nabudúce si v hlave premietni ako sa budeš cítiť po zjedení „tučného“ jedla za 10/10/10!

Napríklad Suzy Welch po dosiahnutí kariérneho stropu vo vydavateľskej sfére uvádza toto pravidlo ako jedno z množstva, ktoré využívala pri personálnych a profesionálnych rozhodnutiach.

Skutočný fanúšik:

Vzťahy

„Skutočný fanúšik je niekto, kto ocení všetko, čo urobíš. Je to ten, ktorý precestuje 500 kilometrov, aby ťa videl pretekať. Je to ten, ktorý počúva tvoje príbehy, čo ostatných nudia. Je to ten, ktorý má nastavený alarm na čas, kedy ti letí lietadlo.“ Kevin Kelly.

Kevin Kelly, svetoznámy futurista, technológ a hlavný redaktor vo Wired Magazine, urobil veľa revolučných štúdií, ale „skutočný fanúšik“ je tá najpodstatnejšia. Dnešné formy šírenia informácií pomáhajú umelcom, kreatívcom alebo aj podnikateľom vytvoriť silné portfólio fanúšikov, ktorí majú dopad na ich kariéru a život.

V skutočnosti ale nie je podstatné ovplyvniť stádo oviec, práve naopak, získať pár verných vlkov, ktorí zotrvajú ako svorka. Je lepšie mať jedného človeka, ktorý ťa akceptuje vo všetkých smeroch, než mať stovky ľudí, ktorí o tebe len čosi málo počuli.

1000-fans

foto: thenextweb.com

V grafe vidíš, že umelec s miliónom umelých fanúšikov predal len pár svojich produktov, zatiaľ čo umelec s tisíckou skutočných fanúšikov predal tony produktov malej vzorke fanúšikov.

Paretovo optimum:

Byť efektívny, nie len produktívny

Tvorcom Paretovho optima je taliansky ekonóm Vilfredo Pareto, ktorý poznamenal, že 80% bohatstva sveta drží v rukách 20% populácie. Dnes to môžeme prirovnať skôr ku 90/10. Samozrejme, toto pravidlo sa prenáša aj do obchodu, zdravia a každodenného života.

Napríklad 80% produkcie pochádza z 20% zdrojov. 80% zisku pochádza z 20% zákazníkov. 80% svetového šťastia pochádza z 20% ľudí sveta.

pareto_principle

foto: thenextweb.com

V živote to využi a buď efektívny, nie len produktívny a otočí sa to.

Pravidlo minimalizácie oľutovania rozhodnutia:

Mysli dlhodobo

Keď Jeff Bezos, CEO Amazonu, zvažoval, či opustí svoje stále miesto a prestúpi k firme Amazon, využil práve túto metódu rozhodovania: „Ak si predstavíš seba samého vo veku 80 rokov a pomyslíš si, čo si o tom budeš myslieť v tom čase, dostane ťa to mimo každodenného chaosu. Odpoveď ťa možno krátkodobo zmätie, ale z dlhodobého hľadiska to bude rozhodnutie, ktoré nebudeš ľutovať“.

Zatiaľ čo Suzy Welch a jej pravidlo 10/10/10 je zamerané na každodenné rozhodovanie, toto pravidlo sa zameriava na veľké rozhodovanie v oblasti skokov v profesionálnom živote.

Eisenhowerov Matrix:

Načasovanie

„Čo je dôležité je zriedka naliehavé. Čo je naliehavé je zriedka dôležité.“ Dwight Eisenhower.

34. prezident USA, ktorý sa postaral o rozvoj medzinárodnej infraštruktúry, počiatky internetu (DARPA) a efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov sa stal predmetom štúdií mnohých ľudí. Najmä vďaka dokonalému načasovaniu, konaniu ťažkých rozhodnutí pre rastúcu produktivitu a prešperkovanému time-manažmentu.

Najviac však využíval metódu, známu ako Eisenhowerov Matrix. Spôsob, akým funguje je jednoduchý. Vždy, keď čelil náročnému rozhodnutiu, rozdelil postupnosť krokov na 4 kategórie:

1.Naliehavé a dôležité

2.Dôležité, ale nie naliehavé

3.Naliehavé, ale nie dôležité

4.Nenaliehavé a nedôležité

eisenhower-matrix

foto: thenextweb.com

Ľudia venujú väčšinu času veciam, ktoré sú dôležité, ale nie naliehavé. Kľúčom k správnemu rozhodovaniu je odstrániť bod 3 a 4. Po selektovaní dôležitých úloh do týchto kategórií bude každé rozhodovanie ľahšie.

Parkinsonovo pravidlo:

Úspora času

Čas na vykonanie určitej práce narastá priamo úmerne času dostupného na jej dokončenie.

Parkinsonovo pravidlo uvádza, že ak ti niekto zadá úlohu a pridelí k nej časový limit 3 hodiny, pričom by výkon práce trval len hodinu, nájdeš si spôsob ako tie 3 hodiny zaplniť. Keď sa limit priblíži k posledným 30 minútam, začneš pociťovať nátlak a stres.

Parkinson_s_Law_ee7455ec-1fc1-49f1-a3b9-56323078714c_large

foto: thenextweb.com

Tento mentálny model môžeš uplatniť len na sebe samom. Ak dostaneš nejakú úlohu alebo máš určité povinnosti s príslušným deadlinom, skráť si ten čas o polovicu a nastav si nový, skorší deadline. Veci dokončíš rýchlejšie a zostanete viac slobody v tvojom čase.

Kruh zodpovednosti:

Apeluj na tvoje silné stránky

Počas života sme prirodzene vedení k odstraňovaniu svojich nedostatkov namiesto toho, aby sme posilňovali naše silné stránky. Ale keď sa pozrieš na vrcholových športovcov, lídrov v biznise, skrátka na odborníkov vo svojom obore, zistíš, že sa celý život venujú len tomu, v čom sú naozaj dobrí. Majú svoje nedostatky v matike, v histórii, v gramatike, ale to nie je pre nich dôležité.

coc

foto: thenextweb.com

Musíš rozoznať, čo je v tvojom živote dôležité, v čom si dobrý. Oddeliť tieto aktivity od tých, ktoré sú tvojim kameňom úrazu a zbytočne pri nich strácaš čas. Môže sa ti páčiť tenis alebo herectvo, ale keď raz na to nemáš predpoklady, nemôžeš očakávať, že sa staneš svetovou jednotkou alebo držiteľom Oscara. Na druhej strane sa však môžeš stať laureátom Nobelovej ceny, pretože máš talent na niečo iné. Vyžaduje to len disciplínu a ČAS.

Zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: napoleonfour.com;caitbourgault, via hllandrad

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá