Ochladzujúce strechy a modulárne domy ako biznis príležitosti? Vieš, aké majú výhody?

  • Väčšinu nášho času trávime vo vnútri rôznych budov. Pobyt v nich má bezpochyby vplyv na naše zdravie a ich prevádzka zas vplyv na životné prostredie. Budovy sú však len zriedka také efektívne a najmä zdraviu prospešné ako by mohli byť. Ako to zmeniť a ešte aj zarobiť?
e29963cf742406e0304225a366407a95
  • Väčšinu nášho času trávime vo vnútri rôznych budov. Pobyt v nich má bezpochyby vplyv na naše zdravie a ich prevádzka zas vplyv na životné prostredie. Budovy sú však len zriedka také efektívne a najmä zdraviu prospešné ako by mohli byť. Ako to zmeniť a ešte aj zarobiť?

Administratívne budovy či domy sú častokrát postavené tak, aby „prešli“ stavebnými povoleniami a nemyslia na svoj dopad na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Štatistiky OECD hovoria, že 76% svetovej elektriny sa používa na prevádzku budov. A tak sú milióny dolárov či eur vyhodených zbytočne.

Odhady hovoria, že vďaka ekologickejším zariadeniam by sme mohli v domácnosti ušetriť až tretinu súčasných nákladov vynakladaných na ohrev vody a vykurovanie, chladenie, osvetľovanie. V súčasnosti existuje už mnoho iniciatív v stavebníctve, ktoré odporúčajú používať ekologické materiály či zariadenia. Tento trend bude určite pokračovať, tak využi tieto biznis príležitosti.

Odpoveď na otázku prečo „zelené budovy“ je jednoduchá. Vo veľkom rozsahu pomáhajú zmierniť klimatické zmeny. Ešte stále veľký podiel elektrickej energie pochádza z uhoľných zdrojov a uhlie je hlavným vinníkom klimatických zmien, uvoľňuje do prostredia viac oxidu uhličitého ako akékoľvek iné palivo.  Existujú stovky až tisícky budov či domov po celom Slovensku, ktoré priam vyžadujú ekologizáciu, tak prečo tieto príležitosti nevyužiť?

Ochladzujúce strechy

Vplyvom klimatických zmien rastie priemerná teplota. Aj letá na Slovensku sú už čoraz menej znesiteľné, najmä vo väčších zastavaných mestách. Ochladzujúce strechy sú navrhnuté tak, aby odrážali slnečné žiarenie, a tak absorbujú menej tepla.

Výhody ochladzujúcich striech:

  • zníženie výdavkov za energiu vďaka zníženiu potreby klimatizácie, ktorú zo zdravotných dôvodov znáša čoraz menej ľudí,
  • zlepšenie pohodlia vo vnútri priestorov, ktoré nie sú klimatizované, ako sú garáže alebo terasy,
  • predĺženie životnosť strechy znížením pôsobiacej teploty.

Pokiaľ je v komunite viac takýchto striech, profituje z toho aj životné prostredie a v mestách:

  • znižuje celkovú teplotu vzduchu a tým zabraňuje tzv. efektu tepelného ostrova,
  • znižuje dopyt po elektrine v špičke, čím zabraňuje výpadkom,
  • znižuje emisie elektrární a spotreby energie používanej na chladenie.

Modulárne domy

Modulárne počítače, modulárne autá, modulárne mobilné telefóny. Ani stavebníctvo nezaostáva a modulárne budovy – domy sa stávajú súčasťou našich životov a taktiež sa skladajú z mnohých modulárnych častí.

Modulárne domy a budovy sú konštruované v 3D. Dom je vytvorený na základe požiadaviek klienta, ale vyrobený v továrni: vnútorné i vonkajšie steny, inžinierske siete, vnútorné priečky a schody. Moduly sú na 90-95% dokončené, keď prídu z montážnej linky. Potom je budova premiestnená na miesto a pripevnená.

Výhody zelených modulárnych budov:

  • integrované ekologické riešenia a zariadenia,
  • výroba modulárneho domu vyprodukuje o 50 až 75% menej odpadu ako jeho ekvivalent stavaný na mieste,
  • vytvárajú sa konštrukčne silnejšie a pevnejšie budovy,
  • väčšia predvídateľnosť nákladov a znižuje časovú náročnosť na stavbu
  • prostredie továrne znižuje riziko výskytu plesní spôsobené vlhkosťou a eliminuje sa riziko krádeží a spĺňajú všetky predpisy v akýchkoľvek klimatických podmienkach v každom ročnom období.

Svetlá budúcnosti

Osvetlenie večer či v noci je samozrejmé. No výroba energie na osvetlenie zaťažuje životné prostredie. Mnoho podnikateľov pracuje spoločne na vývoji energeticky úspornom osvetlení. Nie je preto prekvapením, že najrýchlejšie rastúcou súkromnou firmou sa stala environmetallights.com, v čom sú odlišní si môžeš pozrieť vo videu.

Niekoľko inšpirácií…

Skupina Architecture 2030, ktorú vedie zelený architekt Ed Mazria, sa snaží úplne eliminovať používanie fosílnych palív v nových budovách.  Všetky budovy, ktoré navrhuje sú „carbon free“, čiže bez uhlíkovej stopy. Tu si môžeš pozrieť prehľad všetkých jeho prác a iniciatív od roku 2002.

Okrem toho, zelené budovy šetria vodu, šetria peniaze, šetria zdroje a poskytujú zdravšie a produktívnejšie miesto pre život a prácu.  Počiatočné náklady na výstavbu zelených budov nie sú vyššie než na akékoľvek iné budovy, a pokiaľ aj áno, z dlhodobého hľadiska sú výhodnejšie a vlastníkom i nájomcom to vracajú prostredníctvom úspor energie a zvýšenej kvality života.

Ak by si chcel vedieť ešte viac ako „ozeleniť“ budovu, Organizácia World Green Building Council (WorldGBC) je sieť, ktorá stanovuje štandardy pre zelené budovy, ktoré sú lídrami v energetike a dizajnu, a zároveň tieto budovy certifikuje. V roku 2010 si stanovila cieľ, že certifikuje 100 000 zelených administratívnych budov a do roku 2020 dúfa, že tieto čísla porastú na desaťnásobok.  Motivácia ľudí a ich vzdelávanie je veľmi dôležité, vtedy sa plány stanú realitou. Nikto predsa nemá rád plytvanie, najmú zbytočné plytvanie financií, ktoré môže využiť iným spôsobom.

Okrem inovácií v stavebných technológiách a zariadeniach bude však musieť niekto aj ich použitie verifikovať. Konzultačné spoločnosti so špecifikáciou práve na budovy majú preto dvere do sveta biznisu otvorené.

zdroj titulnej foto: dezeen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá