Prepáč, Oculus, ale moje peniaze vrazím do HoloLens

  • Súboj headsetov, s ktorými zažiješ inú realitu, sa vyostruje. Na jednej strane Microsoft HoloLens Dev kit a na druhej Oculus Rift. Ktorý z nich si získa viac priaznivcov a do ktorého sa oplatí investovať?
Example-of-holographic-storytelling-1200×630
  • Súboj headsetov, s ktorými zažiješ inú realitu, sa vyostruje. Na jednej strane Microsoft HoloLens Dev kit a na druhej Oculus Rift. Ktorý z nich si získa viac priaznivcov a do ktorého sa oplatí investovať?

Možno by si čakal, že praví milovníci najmodernejších technológií budú vo vytržení z oboch zariadení. Podľa prvých reakcií sa však ukázalo, že to nemusí platiť. HoloLens totiž dokázal niečo, čo sa Oculusu nikdy nepodarilo: Presvedčil užívateľa o tom, že s ním nazerá do budúcnosti.

 

AR vs VR

maxresdefault

foto: i.ytimg.com

Obe zariadenia sú vo svojej podstate veľmi podobné. V oboch prípadoch ide o obrazovky, ktoré si nasadíš na hlavu. Futuristický výzor zaručený. Tu sa však podobnosti končia. Virtuálna realita (VR), ktorú vytvára Oculus, slúži na prerozprávanie rôznych  príbehov, hranie hier a adrenalínovú jazdu na horskej dráhe – v prípade, že na to máš žalúdok.

HoloLens, na druhej strane, je dieťaťom tzv. rozšírenej reality (augmented reality – AR). Ide o high-tech verziu toho, kde Google Glass pohorel. Namiesto toho, aby pchali počítač  kam nepatrí, zvolili si trochu inú cestu. Narozdiel od Google Glass, nie je HoloLens ďalším „nos-ho-stále-na-sebe“ produktom.

Oculus, ktorý stojí 600 dolárov, je oveľa lacnejší ako 3000-dolárový HoloLens, no drahší produkt sa môže pochváliť tým, že je do headsetu zabudovaný celý počítač. Oculus musí byť „uviazaný“ na namakané herné PC, kde je potreba mať aj kvalitné grafické zázemie. Nemusíš však minúť rozdielových 2400 dolárov na lepšie PC, aby si utiahol Rift. Ale môžeš. HoloLens už má PC v sebe. Neporovnateľné výdavky sú takto razom porovnateľné.

maxresdefault (1)

foto: i.ytimg.com

Problém však nie je ani tak v peniazoch.  Najväčší problém, ktorý ľudia s Oculusom majú je to, že jednoducho nevidia jeho zmysel. Pozeranie filmu má byť predsa spoločenská aktivita, čo neprichádza do úvahy s maskou, ktorá zakrýva celú tvár. Mnohí ľudia nemajú ani čas na hranie PC hier. Samozrejme, že má Oculus Rift čo ponúknuť, no nie každý je ochotný investovať dve alebo tri tisícky do PC len kvôli tomu, aby toto mohol naplno vyskúšať.

Prvé skúsenosti ľudí, ktorí si HoloLens vyskúšali, hovoria za všetko. Mnohí si mysleli, že ich už nemá čím oslniť. Že to nebude nič nové. No ľudia sa mýlia. HoloLens ich dostal a zostali bez slov. Je technológiou, ktorá má zmysel pre ľudí, ktorí sa nechcú uzamknúť pred okolitým svetom, ktorí sa chcú zlepšovať spolu s technológiou a ktorí chcú rozšíriť svoje životy.

Microsoft HoloLens dokázal, že AR môže byť spoločenská a súčasťou reálneho sveta. Čo je však najdôležitejšie – zabudneš na to, že máš niečo na hlave.

Prirodzenejší zážitok

businessglory_Microsoft-HoloLens

foto: businessglory.com

Len ťažko vysvetliť, ako rýchlo si človek zvykne na svet okolo seba, ktorý pokrývajú rôzne dáta. Prví ľudia, ktorým sa táto možnosť naskytla, hovoria o úplne normálnom a prirodzenom pocite už po 15 – 20 minútach od nasadenia na hlavu.

Na predvádzacej konferencii sa hrali šiesti ľudia takúto hru: Všetci spoločne ovládali jeden 3D model a interakcia medzi nimi prebiehala v reálnom čase. Jeden z pracovníkov Microsoftu prišiel k jednému z nich a spýtal sa ho: „Kde je Energetický Portál?“. Ten najprv neodpovedal, lebo nevedel, čo si o jeho otázke má myslieť. No po tom, čo sa obzrel okolo seba, ukázal prstom a povedal: „Tam je.“. A vtedy mu to doplo.

O svojej skúsenosti povedal: „V tom momente som si uvedomil, že on na sebe nemá HoloLens a nemá ako ten portál vidieť. A presne to bol ten moment kedy som si uvedomil, že AR má oveľa väčší zmysel ako VR. Svet je v nej taký prirodzený aj napriek tomu, že okolo teba poletujú rôzne digitálne dáta. Toto v umelom svete Oculusu nezažiješ.“

Microsoft_HoloLens

foto: http://cdn2.pcadvisor.co.uk/

Jediné negatívum HoloLens je možno to, že ak ho máš na hlave, tak sa zaoberáš vecami okolo seba, ktoré nikto iný nevidí – čo môže pôsobiť trochu strašidelne. V tomto geniálnom videu sa môžeš pozrieť na HoloLens trochu bližšie. Keď ho raz vyskúšaš, bude ti jedno, ako pri tom vyzeráš.

Treba však pamätať na jednu podstatnú vec. Na rozdiel od Google Glass, HoloLens nie je určený na nosenie vonku  – medzi ľuďmi. Na to nikdy ani určený nebol. Interakcia so svetom má prebiehať v kontrolovaných podmienkach, ako napr. doma, v kancelárii alebo dizajnovom štúdiu.

Kúzlo HoloLens je v prepojení reálneho sveta a sveta AR. Ľudia nebudú mať záujem o to, aby sa uzavreli pred skutočným svetom a vnímali len ten rozprávkový. No headset, ktorý dokáže meniť svet okolo mňa a len za 3000 dolárov? Svojich fanúšikov si určite nájde. A nebude ich málo.

VR je síce šikovná a zábavná, no dlhodobo nemá žiadny zmysel. AR je už iná káva a ja sa už teraz nemôžem dočkať toho, čo prinesie budúcnosť.

zdroj: techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: wired.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá