Ako odpáliť miliardový startup v rekordnom čase? Inšpiruj sa Elizabeth Holmes a jej Theranosom

  • Spoločnosť Theranos mnohí nazývali jednorožcom Silicon Valley. Jeho zakladateľka Elizabeth Holmesová (32) je podľa magazínu Forbes najmladšou miliardárkou sveta. Respektíve, správnejší by bol minulý čas – bola. Za rekordne krátky čas sa jej spoločnosť rozpadla ako domček z karát. Poďme sa pozrieť na to, ako sa to skrátka nemá robiť. A už vôbec nie v zdravotníckom priemysle.
Nepoužívať
  • Spoločnosť Theranos mnohí nazývali jednorožcom Silicon Valley. Jeho zakladateľka Elizabeth Holmesová (32) je podľa magazínu Forbes najmladšou miliardárkou sveta. Respektíve, správnejší by bol minulý čas – bola. Za rekordne krátky čas sa jej spoločnosť rozpadla ako domček z karát. Poďme sa pozrieť na to, ako sa to skrátka nemá robiť. A už vôbec nie v zdravotníckom priemysle.

Theranos prišiel na trh s veľkou víziou. Vyzeralo to, že spôsobí revolúciu v zdravotníckom svete. Jedna jediná kvapka krvi mala stačiť na všetky možné krvné testy. Na krvných testoch je postavená väčšina diagnóz a spôsob, ako proces zjednodušiť, bol doslova zlatou baňou.

Theranos

foto: medibid.com

Už je to pol roka, čo Wall Street Journal vydal článok o tom, ako to so spoločnosťou Theranos „nevyzerá najlepšie“. V tom čase to bolo pre mnohých obrovským prekvapením, lebo tento miliardový projekt zo Silicon Valley, založený len 19-ročnou Elizabeth, mal našliapnuté na veľké veci. No situácia sa vyvinula inak. A vyjadrenie, že to s podnikateľskou ikonou zo Silicon Valley „nejde najlepšie“, je veľmi slabý výraz.

Poďme sa pozrieť, ako sa dá utopiť aj ten najúspešnejší startup za čo najkratší čas…

Nedávno magazín Wall Street Journal odhalil zatiaľ poslednú v dlhej rade senzácií týkajúcich sa Theranosu a toho, že Holmesovej a prezidentke spoločnosti Sunny Balowani hrozí od federálnych regulátorov v Kalifornii zákaz spustiť alebo vlastniť laborátorium až na 2 roky. Spoločnosť by sa mohla odvolať, no pravdepodobnosť, že zvíťazí je mizivá. Dáta hovoria sami za seba a zdá sa, že údajne prelomová technológia skrátka nefunguje. A naviac, Theranos si kope aj vlastný hrob – svojou prezentáciou na stránke a reakciami.

Otázne je, ako sa vôbec Theranos dostal do tohto štádia? Startup prišiel s prevratnou technológiou do 76 miliardového priemyslu laboratórnej diagnostiky, kde nahradili skúmavku krvi iba pár kvapkami z prsta. Z Holmesovej sa stala žiarivá hviezda Silicon Valley a z Theranosu terno. No to je zdá sa minulosť‘.

Theranos founder and CEO Elizabeth Holmes, photographed on the Theranos campus, Palo Alto, CA. In some shots she is holding their "nanotainer," which is used for blood sampling and analysis.

foto: forbes.com

Ak sa rozhodneš zničiť značku za 9 miliárd dolárov, tak aspoň pekne verejne a, ako sa hovorí, „úplne na totálku“. Ťažko pritom vymyslíš lepší plán, ako ten, na ktorom Holmesová pilne pracuje už od októbra 2015. Poďme sa teda spoločne pozrieť na vývin situácie Theranosu a na to, ako to jednoznačne nemá vyzerať. Z chýb tejto spoločnosti sa môžeš poučiť.. alebo sa pri nich chytať za hlavu. Takže, ako to teda nerobiť?

1. Ak sa ti ozve investigatívny novinár z denníka Wall Street Journal a tvrdí, že má vierohodné zdroje, ktoré hádžu špinu na tvoj biznis, neber ho vážne. Strč hlavu do piesku a dúfaj, že si medzičasom nájde vzrušujúcejšiu tému…

 

2. Keď sa príbeh aj tak prevalí a vyjde na prvých stránkach ako blockbuster, ktorý vyvoláva vážne pochybnosti o účinnosti a presnosti tvojej technológie, odvolaj sa na to, že jeho tvrdenia sú „nepresné, zavádzajúce a ohováračské od zdrojov ako nespokojní bývalí zamestnanci“.
Potom na svojej stránke ešte ohováraj dvojnásobného držiteľa Pulitzerovej ceny za investigatívnu žurnalistiku s odôvodnením, že sa jednoducho mýli. Obviň ho, že je zaujatý a šiel ti po krku už od samého začiatku. Nazvi svoje príspevky, ako reakciu na článok, „Fakty o Theranose“ bez akýchkoľvek reálne uchopiteľných faktov, ktoré by mohli byť overené treťou stranou.

 

3. Vyjadri svoje rozhorčenie osobnosti v televíznej šou, kde sa budeš pohoršovať nad tým, že „To sa stane každému, kto sa snaží veci zmeniť. Najprv si myslia, že si šialený, potom proti tebe bojujú. A potom zrazu, zmeníš svet.“ Pekne znejúce cliché, ktoré tu bohužiaľ nepadlo na úrodnú pôdu.

Lach-Secrets-of-a-Blood-Testing-Startup-1200

foto: newyorker.com

 

4. Sebavedomo vyhlás jedinečnú transparentnosť, pričom rob presný opak. Oháňaj sa číslami s čo najviac nulami, testami, ktoré robíš, spokojnými pacientmi, ale zároveň s nulovou preukázateľnou pravdivosťou.

 

5. Vyhrážaj sa vdove tvojho bývalého hlavného vedeckého pracovníka žalobou, po tom, čo povedala pre Journal, ako sa pred samovraždou opakovane sťažoval, že nič nefunguje. Bol spoluautorom 23 patentov pre spoločnosť.

 

6. A treba uznať, že toto jej naozaj vyšlo: Dobrovoľne sa prihlás na schválenie FDA, vzhľadom k tomu, že napĺňa najvyššie štandardy. Prizeraj sa, ako FDA dospelo k záveru, že tvoj nanotainer je neschválený zdravotnícky prostriedok a schvaľuje ako správny iba jeden z viac ako 240 krvných testov, ktoré ponúkaš. A nezabudni sa tváriť, že aj to bolo súčasťou tvojho plánu, ako zmeniť svet.

 

7. Zaisti, aby žiadny z tvojich investorov, ktorí dali do tvojej spoločnosti vyše 750 miliónov dolárov, nemal rolu v predstavenstve. Namiesto toho tam daj svojich známych, „veľké ryby“ – politikov v dôchodku a administrátorov, ktorým je tvoja spoločnosť vlastne ukradnutá.

 

8. To, že si dosiaľ nepredložil svoju patentovanú technológiu na posúdenie nezávislej tretej strany alebo do lekárskych magazínov, odôvodni tým, že musíš chrániť „rodinný poklad“ pred zlými konkurentmi. Ale keď už fakt pôjde do tuhého, povedz, že to urobíš. Naozaj čoskoro. Vážne. Ale nikdy to hlavne neurob.

screen shot 2015-07-08 at 6.02.50 pm

foto: techinsider.io

 

9. Oznám partnerstvo s poprednými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ako je napríklad Cleveland Clinic či Dignity Health. To nevadí, že ich nikdy neuskutočníš.

 

10. Tvár sa nenápadne, keď je odhalené, že Safeway opúšťa plány na otvorenie Theranos wellness centier v 800 supermarketoch, a to aj potom, čo minul 350 miliónov na nápad. Aj keď Walgreen zastaví expanziu vášho vzťahu a zúfalo hľadá spôsob, ako sa dištancovať od rastúceho škandálu.

 

11. Takisto je najmúdrejšie dať hlavu do piesku, keď centrá pre medicínsku starostlivosť preskúmajú tvoje metódy a nájdu závažné nedostatky a upozorňujú na „akútne ohrozenie zdravia a bezpečnosť pacientov.“ Holmesová to vzala s nadhľadom a označila to ako menšie problémy, ktoré už medzičasom zhodou okolností opravila. Žiadny problém.

 

12. Uisti sa, že nebudeš nikde k nájdeniu, keď výskumníci na Mount Sinai show odhalia, že tvoje výsledky testov na cholesterol sú úplne mimo a spíšu na 121 strán CMS správu, ktorá odhaľuje, že tvoje skvelé výsledky sú neprijateľne nepresné a nevyrovnané na väčšine krvných testov.

ti_graphics_theranos 2x1_3

foto: techinsider.io

Po dvanástich rokoch vývoja, najímania viac ako tisíc zamestnancov a pálenia bezbožných súm v peňazí, bol Holmesovej plán zrejme urobiť obrovský rozruch, testovať naostro rovno na skutočných ľuďoch a dúfať, že si nikto nevšimne, že to proste nefunguje. Aspoň tak sa to celé javí. Keď sa o tom dozvedeli médiá, zmenila stratégiu na popieranie, vyhýbanie sa a šla do útočného módu.

Holmesová mala nedávno príhovor pred skupinou Stanfordských študentov ekonómie: „Vo chvíli, kedy budete mať záložný plán, pripustíte, že vlastne nehodláte uspieť.“ Toto môže byť dobrá rada, keď napríklad vyvíjate aplikáciu. Keď sa však chystáte liečiť ľudí z mäsa a kostí, je to šialený výrok.

elizabeth-holmes11

foto: techcrunch.com

zdroj: foxbusiness.com, zdroj titulnej fotografie: nytlive.nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá