Open Sourse prehráva, SaaS vedie, API rozhrania vyhrajú boj…

  • Softvér pohlcuje svet, a to závratným tempom. 2 dôvody, pre ktoré sa to deje, sú: vývoj softvéru dosiahol predtým nevídanú rýchlosť, online marketing umožňuje rýchlu a dosiahnuteľnú distribúciu softvéru.
  • Softvér pohlcuje svet, a to závratným tempom. 2 dôvody, pre ktoré sa to deje, sú: vývoj softvéru dosiahol predtým nevídanú rýchlosť, online marketing umožňuje rýchlu a dosiahnuteľnú distribúciu softvéru.

Zvýšenie v rýchlosti vývoja je hnané inováciami vo využívaní už existujúcich častí. Slovom povedané, vývojári už nemusia každý deň nanovo objavovať koleso.

Chris Dixon sa vyjadril, že každá počítačová éra vytvára priestor pre inovácie. V ére počítačov developer nemusel navrhnúť a vytvoriť časti počítača, aby vytvoril hru. Rovnako dnes nemusíš vybudovať dátové centrum, aby si dostal svoju appku na trh. Vývojári dnes zo základu siahnú po službe AWS od Amazonu. Toto sa nedeje iba v počítačovej ére, ale tiež vo svete softvéru

1-0wjbWpB8W8nsCTVHBMuLUA

Popularita programovacích jazykov a databáz sa časom mení tiež. Nové softvérové stacky znamenajú nové spôsoby vývoja softvéru, foto: medium.com

 

Nikto nevytvára nový jazyk pre novú časť softvéru, skrátka využívame to, čo máme k dispozícií. To isté sa stáva aj pri väčšine kritických častí vývoja softvéru. Pokiaľ nie si poskytovateľ databázy ty sám, asi ti ani nenapadne vytvoriť novú databázovú technológiu. Každý si užíva rýchlejšie vývojové procesy, ktoré sú postavené na úsilí niekoho iného.

 

Open Source a jeho nedokonalosti

Jednou z najelegantnejších ciest, ako vytvoriť otvorenú platformu je  open source.

Open source projekty majú často tendenciu byť výsledkom spoločnej práce nezávislých vývojárov. Výsledkom tohto úsilia je voľne dostupný „community edition“ produkt, ktorý sa môže pochváliť jedinečnými konkurenčnými výhodami:

  1. Efektívna distribúcia vďaka bezplatnému využitiu tejto edície
  2. Znížené náklady pre výskum a vývoj vďaka altruizmu komunity vývojárov – ktorí zvyknú byť platení zase niekým iným
  3. Rozsiahle plány a ďalšie produkty z dôvodu rôznorodosti komunity vývojárov

1-NZXSeu09D6CZv9Py0bTzXg

Rizikové kapitály vo veľkom investujú do Open Source projektov, foto: medium.com

 

Práve vďaka tomuto sa mnohé open source projekty na trhoch stávajú tým, čomu sa hovorí winner takes most (víťaz berie väčšinu). Nie je prekvapením, že open source je kľúčom v infraštruktúre takmer každej modernej spoločnosti – operačnom systéme, databázach, jazykoch a pod.

Ale jedna vec distribúcia softvéru a druhá vec je na ňom aj zarobiť.

 

Tradične, čo sa týka open source, peniaze môžeš zarobiť nasledovne:

  1. Účtovať poplatky profesionálnym službám, ktoré tvoj softvér používajú – čo je však väčšinou málo výnosné
  2. Veľkým firmám poskytovať softvér na základe licencií – problematické, pretože väčšina ich softvéru vzniká na kontribúcii komunity, ktorá má obširnu dokumentáciu a je preto pomerne ľahko modifikovateľná / duplikovateľná

Budovním open source projektov zbohatlo doposiaľ veľmi málo firiem.

Príklady SaaS, foto: medium.com

 

SaaS rieši niektoré tieto nedokonalosti

Možno sa na prvý pohľad zdá, že porovnávať SaaS(Software as a service) a open source je zbytočné, keďže v mnohým prípadoch sa vzájomne vylučujú. Väčšina infraštruktúr však začína vo veľkom využívať SaaS.

SaaS produkty môžu byť menej prispôsobiteľné, ale benefity pre používateľov sú jasné: kratší čas na vývoj a transparentnejšie náklady. Ak môže byť SaaS lákavý pre zákazníka, ešte atraktívnejší môže byť pre dodávateľa startupu a jeho investorov:

  1. lepšia market-fit predpoveď, aj vďaka metrikám využitia, ktoré sú k dispozícií
  2. plánovanie kapitálových požiadaviek je jednoduchšie, pretože výnosy sa dajú predvídať
  3. Spoločnosť môže byť flexibilnejšia, pretože iba jeden produkt je podporovaný a nie sú potrebné žiadne implementačné tímy

SaaS však tiež obsahuje nejaké nedokonalosti. Otázna spoľahlivosť cloudu spôsobuje potrebu presunúť dáta zákazníkov a kritickú infraštruktúru do SaaS. V tomto smere vyhráva open source.

 

1-gVrIcGPK8fGI2B9gMMLWPQ

Hoci sú informácie z roku 2012, stále sú to zaujímavé čísla, foto: medium.com

Bez ohľadu na to možno tvrdiť, že SaaS ide opačným smerom ako otvorené platformy, čo sa týka inovácií. „Vlastní“ dáta zákazníkov, kód je v podstate uzavretý a aj vďaka tomu je ťažké budovať službu na externom SaaS.

A toto bola pravda, kým na trh neprišli aplikačné rozhrania…

 

API to vyhrá

Opäť, porovnávať aplikačné rozhrania a SaaS môže znieť zvláštne. V praxi je APIs dodávané vo forme SaaS. Ale je medzi nimi dostatok rozdielov, ktorými sa výrazne odlišujú.

Niektoré odlišnosti dovoľujú APIs vyriešiť kľúčové nedostatky SaaS:

APIs sú podľa definície stavebnými kameňmi softvéru. V porovnaní so SaaS sú to platformy, ktoré na sebe umožnia rozvoj. Toto prináša naspäť podstatu „stavebného kameňa“, ktorý open source má a SaaS stratil. Aplikačné rozhrania sa zameriavajú na rozlúsknutie menších, no ťažko riešiteľných problémov. Práve preto je vyššia šanca, že zákazníci svoju dôveru odovzdajú do rúk dodávateľovi API.

Asi je ešte skoro odhadovať, či APIs „zožerú“ SaaS zaživa, alebo sa stanú jeho prirodzeným rozšírením. Zostáva čakať a čas ukáže.

Screen Shot 2016-03-27 at 13.37.40

foto: medium.com

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: blackducksoftware.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá