Pande veľkej svitá na lepšie časy, už ju viac nenájdeš na zozname ohrozených druhov

  • Ochrana prírody má zmysel a časom sa dočkáme aj viditeľných výsledkov. Dnes to môžeme vidieť na populácií pánd veľkých.
pand
  • Ochrana prírody má zmysel a časom sa dočkáme aj viditeľných výsledkov. Dnes to môžeme vidieť na populácií pánd veľkých.

V časoch, keď sa dozvedáme predovšetkým len správy o tom, ako to ide s našou prírodou dole vodou, je tu aspoň jeden plamienok nádeje v podobe jedného z najmilších zvierat na planéte. Všetci ochrancovia prírody, ale nie len oni, majú dôvod na radosť. Rokom 2016 bola panda veľká oficiálne zaradená organizáciou IUCN (International Union for Conservation of Nature) medzi zraniteľné druhy. To síce neznie až tak ružovo, ale fakt je ten, že doposiaľ sa nachádzala v kategórií ohrozených druhov. V rokoch 2004 až 2014 bol zaznamenaný nárast počtu pánd o nádejných 17 %. Podľa výsledkov sčítaní by malo v čínskej prírode žiť najmenej 1864 pánd veľkých.

p1

Tieto čísla predstavujú veľký úspech. Panda veľká mala už dlhé roky namierené k istému zániku druhu. Úsilie ochranárov prírody začalo v roku 1970. Od tohto roku došlo postupom času k zákazu obchodovania s pandími kožušinami a ich lovu. Naopak, začali vznikať špeciálne rezervácie, v ktorých mohli pandy a iné ohrozené druhy zvierat v pokoji žiť. Nemalý podiel na náraste počtu pánd v prírode má aj rozvoj chovu v špecializovaných zariadeniach a zoologických záhradách. Je však nutné nezaspať na vavrínoch, pretože prirodzenú populáciu tejto chránenej šelmy môže jednoducho ohroziť veľa rôznych faktorov.

Panda veľká je na potravu obzvlášť náročná a žiť môže len v bambusových lesoch, ktoré sú samé o sebe veľmi vzácnym a miznúcim typom biotopu. Na rozdiel od kráv, ktoré majú dlhý proces trávenia, žalúdok pandy má len jednu komoru a rýchle vstrebávanie živín. To znamená, že musia každý deň prijímať potravu najmenej 14 hodín. Takto sú pandy schopné skonzumovať viac ako 12,5 kilogramov bambusu len za jeden deň, pričom strávia len okolo 17 %.

WOLONG, CHINA - AUGUST 9: (CHINA OUT) Two giant pandas eat bamboo at the China Wolong Giant Panda Protection and Research Center on August 9, 2005 in Wolong of Sichuan Province, southwest China. Selection of the giant pandas earmarked as a gift to Taiwan kicked off on August 9 at the nature reserve. A nine-member panel was established at Wolong Giant Panda Protection and Research Center to pick pandas. The Chinese mainland announced plans to send giant pandas to Taiwan following the mainland visit of Taiwan's Nationalist Party leader Lien Chan in May. (Photo by China Photos/Getty Images)

Ak si predstavíme, že každá panda na svete by mala denne skonzumovať okolo 12,5 kilogramov bambusu, je jasné, aký dôležitý je pre ne vzácny bambusový les. A tu sa to všetko začína komplikovať, zatiaľ čo nárast počtu pánd na Zemi je dôvod na oslavu, musíme sa pripraviť na fakt, že to takto ideálne nebude vyzerať naveky. Jedno je však nesmierne dôležité. Obrat v stave populácie pánd veľkých k lepšiemu, ktorého sme dnes svedkom môžeme bezpochyby vnímať ako záblesk nádeje pre nás všetkých. Nejde tu totiž „len“ o pandy, je to dôkaz, že každá snaha má zmysel a nádej by mala umierať posledná.

zdroj:sciencealert.com zdoj všetkých obrázkov:money.cnn.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá