People in Safety: Startupy namiesto charity alebo keď podnikanie rieši sociálný problém

  • Inteligentný záchranný modul. Znie to ako výmysel scenáristov najnovšieho sci-fi či tajný projekt v oblasti vesmírneho výskumu. Opak je pravdou. Žiadna mimozemská civilizácia, kozmonauti plávajúci vesmírom ani akční hrdinovia. Len obyčajní ľudia. V sociálnej núdzi, bez strechy nad hlavou a pokoja.
image_1417167707.png
  • Inteligentný záchranný modul. Znie to ako výmysel scenáristov najnovšieho sci-fi či tajný projekt v oblasti vesmírneho výskumu. Opak je pravdou. Žiadna mimozemská civilizácia, kozmonauti plávajúci vesmírom ani akční hrdinovia. Len obyčajní ľudia. V sociálnej núdzi, bez strechy nad hlavou a pokoja.

 

Práve tým je určený Inteligentný záchranný modul spoločnosti People in Safety a aby sme sa dozvedeli viac, vyspovedali sme head of the project Jakuba Zaviačiča.

 

Na začiatok by si nám mohol povedať niečo o sebe…

Volám sa Jakub Zaviačič a zatiaľ som stále študentom vysokej školy ekonomickej Akadémie Sting o.p.s v Brne. Teraz sa zaoberám mojím projektom People in Safety a inak tiež vediem pobočku spoločnosti Heat Energy v Hustopečích. Vo voľnom čase skoro nič nestíham, pretože ho teraz ani nemám, ale práca a môj projekt ma napĺňajú, takže si nesťažujem.

 

Povieš nám, čím sa zaoberá projekt People in Safety?

People in Safety je názov môjho projektu, ktorý sa prvotne zaoberá riešením otázky bezdomovectva. Snažím sa riešiť nielen problém s nedostatkom kapacity ubytovania pre ľudí bez domova v zimnom období, ale hlavne prevenciou. A názov People in Safety s.r.o. si myslím, že je vhodný aj pre spoločnosť, ktorá bude toto poslanie napĺňať.

 

 

Produktom tvojej spoločnosti je Inteligentný záchranný modul? Čo to je?

Ide teda o produkt mojej spoločnosti. Inteligentný, pretože dokáže využívať ľudské telo ako zdroj tepla a dokáže sa sám regulovať podľa nastavenia, záchranný, pretože si myslím, že pár ľudských životov možno aj zachráni a modul, to je asi všetkým jasné.

 

Odkiaľ prišla myšlienka využiť staré lodné kontajnery takýmto sociálne prospešným spôsobom?  Ako ťa to napadlo?

Každá myšlienka vznikne na základe vedomostí a skúseností, tak tomu bolo aj v mojom prípade. A pretože som študoval stavebníctvo a poznal som funkcie novodobej technológie ktorá je využitá v module, dokázal som v teoretickej rovine navrhnúť tento projekt, ktorý rozvíjam a snažím sa ho zasadiť do praxe, hoci je to neočakávane veľmi ťažké.

 

S akými komplikáciami si sa musel počas tvorby prvého prototypu vysporiadať?

Komplikácie výrobného charakteru neboli až tak náročné, železo je tvárne a s trochou fantázie či technických zručností sa dalo zvládnuť všetko bez väčších problémov, Horšie to už je s administratívou v ČR. Človek sa snaží niečo robiť a ešte to všetko musí oddrieť, zaplatiť a vymyslieť,  ale okrem toho musí byť aj úradník alebo čo.

 

Je o produkt záujem? Alebo sa zatiaľ české mestá tvária nedôverčivo?

Záujem je skôr z iných štátov, čo ma trochu prekvapilo. Myslel som si, že naše mestá alebo organizácie budú radi za takéto alebo podobné riešenie.

 

A čo zahraničie? Máš plány posunúť to ďalej?

Plány sú naozaj veľké, zatiaľ môžem prezradiť len to, že ak sa všetko podarí bude mať na jar 2015 Afrika svoj prvý Inteligentný záchranný modul ako mobilnú ordináciu pre lekárov. Viac by som, zatiaľ, prezradiť nechcel.

 

 

Plánuješ nejaké inovácie či vylepšenia?

Inovácia je podľa mňa prirodzený vývoj, takže inovujeme každým dňom.

Modul má slúžiť ako ubytovanie pre bezdomovcov, tvrdíš, že im ale môže ponúknuť aj prácu. Ako?

Nechcem hovoriť ubytovanie, to bude ešte chvíľku trvať, ale už sa to rysuje. Tento prvý modul je vyložene určený ako útočisko pred nepriaznivým počasím. A tie moduly musí niekto zo starých kontajnerov vytvoriť. Navrhol som ho tak, aby bol VUR čo najjednoduchší, pretože v jednoduchosti je krása, ale tiež preto, aby na výrobe mohli pracovať práve ľudia bez domova. S tým, že máme 2 roviny práce. Jedna je neodborná, formou brigád pre ľudí, čo nechcú pracovať každý deň, ale potom je tu druhá rovina a tá je naozaj pre ľudí, ktorí chcú zmeniť svoj život, tým ponúkame rekvalifikáciu a rok praxe. Takto preškolení ľudia s praxou by mali byť lepšie uplatniteľní na trhu práce.

 

Modul je energeticky sebestačný, ako to funguje?

Solárna energia, teplo vyrobené každým ľudským telom, zložitá samoregulácia vďaka centrálnej riadiacej jednotke …

 

Modul teda funguje ako samostatná jednotka? Jediné, čo potrebuje sú autobatérie. Ako to funguje? Naozaj nie je potrebné, aby sa niekto o modul staral / spravoval ho?

Jediné čo treba, je ráno modul vypratať a dezinfikovať. A tu vzniká ďalšia pracovná príležitosť, tentoraz pre ženy bez domova.

 

Ako plus uvádzaš, že by použitie modulu umožnilo šetriť verejné financie. Koľko teda vyjde výroba jedného modulu?

Udávam toto porovnanie voči vyhrievaným stanom. A okrem toho že tento projekt vytvorí ľuďom bez domova aj prácu, čo stany nedokážu, navyše ušetria mestá za 5 rokov na 90 ľuďoch 4 000 000 korún. Nechcem zatvárať ľudí do kontajnera. Chcel som vytvoriť nejakú brzdu systému ktorý asi moc nefunguje, keďže ľudí na ulici stále pribúda.

 

 

Ako je riešené hygienické zázemie?

TOI TOI systém je využitý pre potrebu toalety. Chcem ale využívať aj spolupráce s azylovými domami alebo dennými centrami, kde by ľudia vykonávali hygienu a navyše by využívali aj iných podpôr, ktoré tieto zariadenia umožňujú.

 

Jedným z benefitov modulu, ktorý uvádzate na svojej webovej stránke, je schopnosť monitorovať občanov bez domova. Ako to myslíš? Respektíve, načo by takéto monitorovanie bolo dobré?

Ide hlavne o to, aby bol presnejší prehľad o tom, koľko ľudí bez domova tu vôbec máme, ale tiež, aby im vďaka tomu bolo možné poskytnúť nejaké zdravotné ošetrenie a podobné veci. O tých, ktorí nevyužívajú krízové centrá nie je prehľad a v prípade potreby je skoro nemožné dotyčného občana kontaktovať.

 

Vyhral si tohtoročné Social Impact Awards, pomohla ti táto výhra k tomu posunúť sa spolu s projektom ďalej?

Určite áno a každému, kto má dobrý nápad, odporúčam zúčastniť sa čo najviac súťaží. Je to najlepší spôsob ako získať spätnú väzbu od ľudí, ktorí sa v tej oblasti naozaj vyznajú.

 

Plánuješ sa do budúcna venovať len People in Safety alebo máš v hlave pre seba aj nejaké iné uplatnenie, možno aj ďalší skvelý produkt?

Zatiaľ som tomuto projektu venoval viac ako rok svojho života a určite ešte ďalších pár rokov mu venujem. Snažím sa ho rozvíjať a hľadať aj ďalšie uplatnenie, čo sa mi zatiaľ darí. Ale je s tým naozaj veľa práce. Je to teraz vlastne môj život, žijem projektom.

 

Čo by si poradil ľuďom, ktorí by sa tiež chceli vrhnúť do vlastného projektu?

Ak chcete začať robiť nejaký väčší projekt, tak musíte vedieť v hlave, ale aj v srdci, že je to správna vec, že to bude mať zmysel, ale tiež, že vám za to niekto zaplatí. Len ak budete veriť sebe a svojmu projektu na 100%, tak môžete niečo zdarne vybudovať.. Takže prajem veľa šťastia.

 

My prajeme veľa šťastia Jakubovi a ďakujeme mu za rozhovor.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá