Pravda občas bolí: Temná strana národa startupov

  • Môže sa zdať, že tento post je negatívny, avšak ja to tak nevidím. Aby ste boli úspešní v akejkoľvek oblasti, mali by ste mať zhrnuté všetky fakty, príležitosti a výzvy, ktorým budete musieť čeliť. Povedzme si to tak, ako to naozaj je.
image_1403127958.jpeg
  • Môže sa zdať, že tento post je negatívny, avšak ja to tak nevidím. Aby ste boli úspešní v akejkoľvek oblasti, mali by ste mať zhrnuté všetky fakty, príležitosti a výzvy, ktorým budete musieť čeliť. Povedzme si to tak, ako to naozaj je.

Spoločnosti všade na svete rastú, zmenšujú sa a zanikajú. Aj napriek tomu, že Izrael je vo svete známy ako „národ startupov“ alebo „Silicon Wadi“, nie je žiadnou výnimkou.

Ako som už písal, vidím pohár skôr na pol plný, ale nebojím sa povedať tvrdú pravdu. Na izraelskom trhu pracujem už 15 rokov a za ten čas som videl skutočne všetko. Môže sa zdať, že tento post je negatívny, avšak ja to tak nevidím. Aby ste boli úspešní v akejkoľvek oblasti mali by ste mať zhrnuté všetky fakty, príležitosti a výzvy, ktorým budete musieť čeliť. Povedzme si to tak, ako to naozaj je.

Po prvé, dôležité je uvedomiť si, že v Izraeli sa vyvíjajú jedny z najlepších technológií, pracujú najlepší inžinieri a, čo je najdôležitejšie, tunajší podnikatelia sú tímoví hráči. Ako príklad uvediem iOnRoad, ktorých v apríli 2013 získali Harmon Electronics alebo Medisafe, ktorí včera vyhrali štvrtú QPrize od Qualcomm Ventires.

V tejto krajine existuje nespočetné množstvo startupov, akcelerátorov, inkubátorov a angel investorov. Vymenujem ich iba zopár:

  •          Our Crowd, ktorí robia neuveriteľné veci, aby pomohli izraelským spoločnostiam zviditeľniť sa a získať financie                          (potrebujeme viac takých investičných inovátorov, ako je Jon Medved)
  •          Nový investor INE Ventures, ktorý pomáha izraelským spoločnostiam vo fázach seed financovania a dostane ich do New          Yorku alebo Philadelphie
  •          Spoločnosti s rizikovým kapitálom ako Pitango alebo Magma
  •          Akcelerátory ako UpWest Labs v Silicon Valley, Microsoft Accelerator alebo Elevator
  •          Inkubátory ako Explore alebo hiCenter
  •          Mikro VK ako Lool spolu so super angel investormi ako Gigi Levy.

 

Existuje však aj temná stránka izraelskej startup scény, ktorá sa už do povedomia verejnosti a médií nedostáva tak, ako všetky tie obrovské úspešné odkúpenia. Zabudnite na Waze, Trusteer alebo Wix. Taktiež na ďalšie IPO od OutBrain alebo iných. Nie sú až takou reprezentatívnou vzorkou izraelskej ekonomiky, ako si mnohí myslia.

Pozrime sa teda na tvrdé fakty o „Národe startupov“:

  1.        Izrael nebuduje veľké spoločnosti

Ako povedal Eden Schochen z Aleph: je čas, aby izraelské spoločnosti začali rásť v Izraeli a nepredávali sa príliš skoro. Izrael musí budovať spoločnosti ako Teva alebo AmDOcs, ktoré mu pomáhajú z dlhodobého hľadiska. Drvivá väčšina Izraelčanov nie sú k dispozícii so svojimi vedomosťami o programovaní, inžinierstve alebo marketingu, aby sa stali súčasťou tímu v dobrom startupe.

Okrem toho, z predaja startupu profitujú najmä jeho zakladatelia, investori, niekedy zamestnanci a vláda (návratnosť dane). Čím viac sa Izrael sústredí na rýchly predaj svojich startupov namiesto toho, aby budoval spoločnosti či vytváral pracovné miesta, tým sa situácia ohľadne zdravia, vysokých cienchudoby zhoršuje.

  1.        Izraelské startupy nedokážu sami operovať mimo Izraela

Zatiaľ čo Izrael potrebuje veľké súkromné  spoločnosti, startupy, ktoré sa zameriavajú na určitý špecifický zahraničný trh, sa musia bezpodmienečne lokalizovať do danej krajiny alebo regiónu. Ak je pre izraelský biznis cieľovým trhov USA, musí sa premiestniť do Spojených štátov. Avšak s týmto sa Izraelčania len ťažko stotožňujú. Predsa len je ťažké opustiť rodinu, priateľov a materinský jazyk na dlhšiu dobu.

  1.        Asistencia zo strany Úradu hlavného vedca môže miesto pomoci naopak uškodiť

Izraelská vláda pomáha financovať startupy, pričom si uchováva intelektuálne vlastníctvo v Izraeli, zatiaľ čo ich dostáva na zahraničný trh. Za to ju treba pochváliť. Avšak vláda stráca svoju investíciu v momente, keď startup zlyhá a Izrael stráca ako celok, keď startup odkúpi zahraničná spoločnosť. Izraelčania, ktorí sú notoricky netrpezliví, sú známi tým, že pristúpia na predaj príliš skoro (aj keď podľa mňa predávajú v pravý čas). Peniaze od vlády  prostredníctvom inkubátora síce umožnia startupu malý rozbeh, ale nie dosť natoľko, aby sa dostal na trh a do ďalšieho kola financovania. Dokonca aj Hlavní vedci hľadajú spôsob ako dostať svoje spoločnosti na trh v USA a preskúmavajú tam inkubátory, ktoré založili Izraelčania.

  1.        Startup akcelerátory nie sú až také efektívne, ako si ľudia myslia

Akcelerátory nevyriešia každý problém a nie sú ani „zázračné náboje“. Startupy dostanú len toľko, koľko do nich vložíte a mnohokrát nedostanú nič. Z vlastnej skúsenosti viem, že iba tri z desiatich uspejú. A dôvod? Napriek svojmu seed financovaniu startupy, ktoré pohoria, majú slabých CEO, zlý biznis model alebo plánujú ostať v Izraeli, až kým nedosiahnu financovanie v Sérii A. V súčasnosti mnoho z nich končí a rozpredáva svoje intelektuálne vlastníctvo. Pokiaľ zvažujete možnosť akcelerátora, je veľmi dôležité uvedomiť si, či viete, ako z neho vyťažiť maximum.

  1.        Marketing spojený s celebritami je stále len marketing.

Celebrity ako Ashton Kutcher, Scarlett Johansson alebo Will.I.Am buď investujú do izraelských startupov alebo predstavujú tzv. platených ambasádorov. To je síce pre Izrael dobré, ale v reálnej praxi to znamená len veľmi málo. Fakt, že celebrity upriamujú pozornosť na startupy, neznamená, že Izrael je najlepším trhom so startupmi na svete. Nenechajte sa zmiasť.

Ešte stále som vás nepresvedčil? Pozrime sa teda na čísla.

Podľa výpočtov  Bena Langa z Mapped v Izraeli mnohé izraelské startupy v určitom bode začnú zanikať:


Podľa IVC Research Center došlo v priebehu rokov 2004-2013 k 920 „dohodám“ (čísla sú kombinácia fúzií a akvizícií (M&A) a verejnej ponuky akcií (IPO) dokopy za 50,4 miliardy dolárov. Výsledkom je teda 5,5 milióna dolárov na jednu uskutočnenú zmluvu, čo zodpovedá veľkosti väčšiny odkúpení.

Ide teda iba o zlomok z tých stoviek miliónov či miliárd, ktoré väčšina ľudí vidí na titulných stranách. Izraelský startup skutočne nezaručuje, že na ňom zbohatnete. Najmä nie po tom, ako si investori a vláda odkroja svoju časť.

Izrael vlastne ani nie je krajina s najväčším počtom startupov. Top desať krajín s najväčším počtom startupov a biznisov na hlavu sú Cyprus, Nový Zéland, Island, Veľká Británia, Holandsko, Malta, Bulharsko, Kanada, Singapur a Luxembursko.

Anna Vital z Funders and Funders robila prieskum o tom, v ktorej krajine sa najviac oplatí začať budovať svoj startup za vlastné peniaze. Ani jednou z nich nie je Izrael:

Globálny Monitor Podnikania (Global Entrepreneurship Monitor) skompletizoval rôzne štatistické dáta, z ktorých zostavili zoznam top desať najpodnikavejších krajín: Spojené štáty, Švédsko, Austrália, Island, Dánsko, Kanada, Švajčiarsko, Belgicko, Nórsko, Holandsko a Tajvan. A opäť, niekto nám tu chýba.

Z nejakého dôvodu to však tieto krajiny nedotiahnu na titulné strany.

Nakoniec si povedzme jeden z hlavných dôvodov, prečo  Izrael skutočne nemá takú veľkolepú startup scénu, ako si mnohí ľudia myslia. Izraelčania sú veľmi kreatívni a dobrí v programovaní a inžinierstve. Sú však hrozní v marketingu a majú len veľmi málo trpezlivosti.

Moderná izraelská kultúra sa uchyľuje k neohrabanosti a Izraelčania sú vo všeobecnosti  neúspešní v uvádzaní a zvládnutí dobrého marketingu. Taktiež nezmyselne čakajú okamžitý úspech za čo najnižšiu cenu. Zažil som množstvo startupov, ktoré si vybrali partnera na marketing iba podľa toho, že si vypýtal najmenej.

Platí však stará múdrosť: dostaneš len to, za čo si zaplatíš. Ak zaplatíš málo, dostaneš málo. Plus, nič dobré nikdy nepríde rýchlo.

Ostatné krajiny môžu skutočne Izrael doslova nakopať. Izraelské startupy majú potenciál, aby sa stali ešte úspešnejšími, avšak musia sa toho ešte veľa učiť.

Keď to celé zhrniem, aj tak je Izrael stále najlepším miestom, kde začať. Majú najlepšie technológie, a aj keby spoločnosť  nakoniec zanikla, stále zostáva jej intelektuálne vlastníctvo, ktoré bude súčasťou ďalšej miliardovej spoločnosti. 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá