Pre developerov v oblasti IoT je budúcnosť naozaj žiarivá

  • Odhaduje sa, že do roku 2020 bude IoT potrebovať milióny developerov. Nenudia sa však rozhodne už ani dnes. IoT je na vzostupe a v najbližších pár rokoch tomu inak ani nebude. Ak ste preto niekedy rozmýšľali nad kariérou developera, mali by ste sa rozhodnúť čím skôr. Práve teraz je ten pravý čas, aby ste svetu ukázali, čo je vo vás.
image_1431083108.jpeg
  • Odhaduje sa, že do roku 2020 bude IoT potrebovať milióny developerov. Nenudia sa však rozhodne už ani dnes. IoT je na vzostupe a v najbližších pár rokoch tomu inak ani nebude. Ak ste preto niekedy rozmýšľali nad kariérou developera, mali by ste sa rozhodnúť čím skôr. Práve teraz je ten pravý čas, aby ste svetu ukázali, čo je vo vás.

 

IoT (Internet Of Things) je skutočný a rastie, avšak peniaze neprichádzajú ani z „internetu“ ani z „things“. Big money prídu z biznis služieb, ktoré ťahajú big data. Developeri, ktorí disponujú tým správnym mixom IoT zručností a skúseností, budú čoskoro veľmi žiadaným artiklom. Čas na získanie týchto zručností je práve teraz.

Podľa výskumu spoločnosti Evans Data Corp zameraného na IoT budú developeri s veľkou pravdepodobnosťou exkluzívnym (žiadanym) artiklom s množstvom práce a skvelým ohodnotením. Ale je tu jeden háčik: na tie najlepšie joby potrebujete aj správny skill a kopu skúseností.

 

 

Veľa z týchto developerov je už dnes na správnej ceste. Podľa výskumu pracovalo už 17 % z nich na aplikáciách pre prepojené zariadenia s internetom a ďalších 23 % to chce riešiť v najbližšom polroku. Pozrite si niektoré z najdôležitejších zručností, ktoré budete v tejto oblasti skutočne potrebovať:

 

Internet of Things: zručnosti

 

Mobilné zručnosti sú dôležité, pretože „thing“ technológie – napr. chipsets alebo optimalizácia batérie – v podstate pochádzajú z mobilného prostredia. Ukázalo sa, že najbežnejšie oblasti IoT developmentu sú „smart“ domáce zariadenia, wearables a retail priemysel. A to vôbec nie je zanedbateľné, pretože mobilné spoločnosti sú aktívne vo všetkých týchto  oblastiach.

V oblasti „smart“ domácich zariadení získal napríklad Samsung early market lídra SmartThings. Apple zasa HomeKit a Google nedávno kúpil Nest. Prejdime na wearables – HealthKit od Apple, Google Fit, Samsung Health a kopa ďalších. V oblasti retailu je to iBeacons a Apple Pay, u áut je to zasa Android Auto a CarPlay systém.

K ďalším zručnostiam patria aj big data analýzy a cloud. Pre IoT sú nevyhnutné, pretože senzory často posielajú veľké množstvo dát v reálnom čase.

 

 

 

Všetky tieto zručnosti sú dôležité, ale čo je ešte dôležitejšie, je úroveň ich ovládania. Vôbec nestačí byť s nimi iba „oboznámený“.

 

Neustále sa zdôrazňuje aj dopyt po ľuďoch so skúsenosťami z oblasti bezpečnosti. IoT aplikácie majú v podstate rovnaké nástrahy ako mobilné alebo webové aplikácie. Pre informáciu si pozrite Top 10 bezpečnostných chýb podľa OWASP. Obsahujú aj niekoľko dobre známych chýb pre web, či mobile developerov:

 

• nedostatočná autentifikácia/autorizácia

• slabé šifrovanie

• slabé zabezpečenie web rozhrania

• slabé zabezpečenie mobilného rozhrania a pod.

 

 

 

Vo  vzťahu k špecifickým jazykom existuje veľký dopyt po developeroch so znalosťou embedded systems, takže low-level zručnosti sú tiež v kurze. Samozrejme C programátori, JavaScript a PHP pre back-end softvér. Po C++ či Objective C už nebude taký dopyt ako v minulosti.

Tí, ktorí chcú vstúpiť na trh Internet of Things, či už ako softvéroví developeri alebo nadšenci elektroniky, majú v súčasnosti oveľa viac možností, ako tomu bolo predniekoľkými rokmi. Lacnejšie a jednoduchšie early-stage zariadenia sú nevyhnutné pre rozpútanie „Internet of Things perfect storm“.

 

„Connecting things will be about connections, not about the things“.

 

A nezabudnite, ak ste dobrí vo vývoji IoT, titul najlepší IoT vývojár v súťaži „Business Wall of Fame Internet of Things Contest 2015“ môže byť váš.

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

Zdroje: readwrite.com, cio.com, computerweekly.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá