Prečo som prešiel z Windowsu na Mac a z Macu na Linux

  • Ešte predtým, ako začnete nezmyselné vojny v komentároch o tom, koho operačný systém je lepší a prečo by sa všetci mali podriadiť jeho názoru, by som chcel dať do pozornosti, že všetci používame to, čo nám vyhovuje, a nie každému môže vyhovovať Mac OS X, takisto ako každému nemusí vyhovovať Windows.
Titulka
  • Ešte predtým, ako začnete nezmyselné vojny v komentároch o tom, koho operačný systém je lepší a prečo by sa všetci mali podriadiť jeho názoru, by som chcel dať do pozornosti, že všetci používame to, čo nám vyhovuje, a nie každému môže vyhovovať Mac OS X, takisto ako každému nemusí vyhovovať Windows.

Operačné systémy sú naše pracovné nástroje, na ktorých si vykonávame svoju prácu, a je to to isté, ako keď na stavbe dvaja stavbári používajú lopaty. Tí stavbári sa nehádajú 7 hodín denne o tom, ktorý má lepšiu lopatu, proste si len robia svoju prácu, ktorú keď vykonajú, si maximálne len porovnajú. Preto sú tieto vojny z môjho pohľadu úplne nezmyselné, takže sa, prosím, snažte udržať mier v komentároch. :)

Voľba operačného systému je pre mňa skoro to isté, ako keby ste si ženu poslali na nákupy oblečenia. Nedokážem si vybrať. Bol som dlhoročný používateľ Windowsu a bol som s ním spokojný. Nechcel som iný operačný systém, lebo Windows má obrovskú podporu programov, ktoré som používal. Linux som v tej dobe vôbec nechcel, lebo však.. Konzola? Malá podpora programov? Fuj.

Vedel som o operačnom systéme Mac OS X, ale v tej dobe som bol vášnivý hráč a Mac nie je na hry. Lenže moja zábavka ma po určitej dobe prestala baviť a začal som sa venovať programovaniu. Hry postupom času z počítača mizli a ja som mal pár programov, ktoré mi stačili ku šťastiu. Keď som však používal windowsové prostredie, začal som si uvedomovať, že Windows pôsobí dosť pomaly, ak máte spustených veľa programov, ani tých 16 GB pamäte RAM vám nestačí. Tak som hľadal alternatívy.

win10

foto: thinkapple.sk

Najprv som si teda zrekapituloval, či sa mi to oplatí. Windows má síce obrovskú podporu programov, ale jeho prostredie nie je také, v ktorom chcem tráviť hodiny denne. Niektoré veci trvajú dlho, a keď mu prepne, tak aj obyčajné otvorenie priečinka trvá dlho. Pre hráčov je to sen, pretože celý deň majú otvorenú hru a Windows sa sústreďuje len na jednu aplikáciu. Z hľadiska workstation je Windows pre mňa nočná mora. Máte otvorených viacero aplikácií a Windows nevie, na čo sa sústrediť primárne. Hlavne keď máte otvorený Chrome, ktorý si pre každý jeden otvorený tab zoberie minimálne 100 MB RAM. Preto som sa rozhodol, že vyskúšam Mac OS X. Veľa ľudí ho používa primárne na prácu, tak prečo nie. Lenže. Ja nemám Mac. Skúsim si to teda na Virtual Machine.

Hackintosh-780x495

foto: cultofmac.com

4 GB RAM som vyhradil iba pre Mac, ale bolo to zabrzdené. Nepáčilo sa mi to a vedel som, že Mac je omnoho rýchlejší. Preto som googlil ďalej. Našiel som komunitu www.tonymacx86.com, ktorá sa venuje počítačom nazývaným Hackintosh. Pre tých, ktorí nevedia, o čom je reč, tak Hackintosh počítače sú počítače postavené vami, ale ich hardware podporuje aj operačný systém Mac OS X, takže napríklad za 1 000 € si môžete postaviť počítač s výkonom MacBooku Pro. Veľa ľudí si chválilo, že to beží ešte lepšie ako normálny Mac, ale malo to chybičku. Ak ste chceli nahodiť novší Mac OS X, tak ste museli nahadzovať úplne všetko nové. Nový Bootloader, nový OS. A ak nebol ešte vydaný Bootloader, tak ste nemohli mať novší systém. Povedal som si, že mám Windows, aspoň niečo, tak budem používať to. Po mesiaci kamarát predával svoj MacBook Air v tej najzákladnejšej verzii za 400 eur. Povedal som si, že mu napíšem, či si ho nemôžem na týždeň vyskúšať, a potom mu poviem, či ho kúpim alebo nie. Dal som mu teda zálohu (keby niečo…) a zobral som si ho.

IMG_200154-1

foto: blog.ncix.com

Môj prvý feeling s prihliadnutím na Windows bol WAU! Všetko bolo také jednoduché, user friendly a hlavne „smooth“. Ak by som si mal vybrať, v ktorom operačnom systéme mám tráviť celé hodiny denne, tak by to bol určite Mac. Jeho prostredie bolo také inšpiratívne a ja som nemal pocit, že pracujem stále v monotónnom prostredí. Všetko bolo rýchle a svižné. Avšak Mac si bral dvakrát toľko ramky než Windows. Na stole mi ležali dva notebooky. MacBook Air a notebook Asus, ktoré boli špecifikáciami rovnaké, ale operačný systém jedného žral 1 GB RAM (Asus) a druhého 2 GB RAM (MacBook Air). Najväčšia sranda bola, že aj keď mali oba 4 GB RAM, MacBook bol asi 4-krát rýchlejší ako Asus. Tri dni aktívneho používania Macu, ktoré bolo, mimochodom, veľmi návykové, si vybrali svoju daň. Kde je tu CMD? Konzola? Tu je konzola? To ako fakt? Zistil som, že Mac je postavený na unixovom jadre, tak isto ako Linux (opravte ma, ak sa mýlim), takže prítomnosť konzoly je viac než istá. Ale poviem vám, že tá konzola je fakt veľmi návyková.

OS-X-Yosemite-Finder-desktop-icons-Mac-screenshot-002-1

foto: www.idownloadblog.com

Mac pôsobil veľmi svižne a rýchlo a v jeden večer som začal rozmýšľať. Ak Mac funguje tak super a je postavený na tom istom jadre ako Linux, tak čo musí byť zlé na tom Linuxe? Rozhodol som sa teda, že vyskúšam Linux. Hľadal som medzi rôznymi distribúciami, ale zvážil som, že pre začiatočníka bude najlepšie Ubuntu s prostredím Unity. Prvý feeling: „To čo je?“. Celý systém bol iný. Nainštaloval som si teda Google Chrome (to som ešte nevedel, aké peklo ma čaká pri iných inštaláciách). Spustilo sa mi Ubuntu Software center a všetko sa nainštalovalo samo. Žiadne veci typu Next, Next, Next, O. k., Finish. Hovorím si – super. Veď to je jednoduché. Až kým som si nešiel inštalovať program s príponou tar.gz. Poviem vám, keď som nad tým nestrávil štyri hodiny, tak ani jednu. Štyri hodiny aktívneho googlenia, ako sa to inštaluje. Šlo to riadne na nervy. Ešte nikdy som nemal takú radosť z nainštalovaného programu. Dva dni používania a Linux sa mi zapáčil. Pôsobil rovnako ako Mac. Všetko bolo prehľadné a rýchle. Ale to prostredie.. čo ja viem. Hľadal som teda niečo ako témy. Zistil som, že Linux ich má veľa (aj to je slabé slovo).

5-mac-4

Takto vyzerá Mac téma na Linuxe, foto: www.noobslab.com 

Po nainštalovaní témy, ktorá celý systém dala do bieleho kabáta, som bol viac než spokojný. Konzolu som ako-tak vedel ovládať už z Macu. Škoda, že Linux mal maličkú podporu programov. Väčšinou ste tam spustili len Open Source programy. Photoshop som musel nahradiť za Gimp, Illustrator za InkScape, inak všetko ostalo. Moje IDE of choice je Atom, ktorý ponúka Cross Platform, takže ho spustíte ako na Macu, tak aj na Windowse či Linuxe. A potom ešte File Zilla, ktorá je dostupná tiež na Linuxe. Na Linuxe už bežím asi 6 mesiacov, a aj keď mám niekedy stavy, že sa vrátim k Macu (ktorý používam len pri cestovaní), tak si Linux neviem vynachváliť. Všetko je rýchle a svižné, easy to customize a hlavne open source. Ušetrilo mi to za 6 mesiacov kopu peňazí.

Ubuntu_Desktop_12-10

foto: sk.wikipedia.org

Finálne porovnanie

Windows

+ Obrovská podpora softvéru
+ Obrovská komunita
+ Výborný na hráčske účely
+ Obrovská podpora hardvéru

– Monotónne prostredie
– Pri väčšom multitaskingu systém zamŕza aj so 16 GB pamäte RAM

 

Mac

+ Inšpiratívne a veľmi jednoducho ovládateľné prostredie
+ Všetko sa deje rýchlo a svižne
+ Operačný systém je vyladený na hardvér v Macoch
+ Obrovská podpora softvéru

– Systém dokáže len pre seba zobrať veľa pamäte RAM.

 

Linux

+ Open Source
+ Obrovská komunita na fóre, ktorá vám je ochotná hneď pomôcť
+ Systém je možné do bodky prispôsobiť svojmu štýlu
+ Veľké množstvo distier a prostredí
+ Systém je rýchly a bral len 600 MB pamäte RAM

– Veľmi malá podpora softvéru
– Pre málo skúsených používateľov počítača je to takmer nepoužiteľný systém

thinkApple_banner

Zdroj: thinkapple.sk, zdroj titulnej fotografie: thinkapple.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá