Prečo spolupracovať s konkurenciou?

  • Spolupráca medzi súperiacimi korporáciami nie je tak neskutočný pojem ako sa zdá.
image_1410686073.jpeg
  • Spolupráca medzi súperiacimi korporáciami nie je tak neskutočný pojem ako sa zdá.

 

 O spolupráci hovoril aj “Pán Žltý” na Noci dizajnu v Connecte . I keď poukazoval na firmy z iného priemyslu ako je web dizajn, ukázal ako spolupráca vie priniesť pozitíva pre obe strany. Medzi iným aj rozširovanie klientského spektra a výraznejší branding. Ako však poznamenal, na Slovensku je takýto fenomén ťažšie viditeľný.

Každý dizajnér má len 24 hodín na projekt v jednom dni.

Prečo ale spolupracovať s konkurenciou?
Ako freelancer odoberám a sledujem konkurenciu každý deň. Konkurencia je skoro každý, kto tiež pracuje na voľnej nohe. Dosť široký okruh ľudí na sledovanie…V rýchlejšom sledovaní samozrejme pomáha Facebook, Twitter, Behance a po novom aj Dribble.

Zväčša pozerám po tom, čo práve robia. Typy projektov ale snažím sa brať inšpiráciu a učiť sa aj z case studies. Mám ich kanály, tak načo s nimi pracovať? Určite poznáte frázu, “Priateľov si drž blízko, a nepriateľov ešte bližšie.” Načo hľadať veci sám, keď si môžete byť s iným dizajnérom partneri a ušetríte kopu času. Prejdem pár dôvodov, prečo pracovať spolu s konkurenciou.

Inšpirácia

Prvý a asi najzjavnejší dôvod pre spojenie sa s iným dizajnérom je kvôli inšpirácii. Keď pracujete s iným freelancerom nielen sa môžete nechať inšpirovať ale sa aj naučiť od neho triky, ktoré on používa. Samozrejme to funguje vice versa.

Či už sú to trendy, ktoré nemusíte stíhať všímať všetky, alebo tipy pre riešenie problémových zákazníkov. Načo sa s tým trápiť, keď vám s tým môže pomôcť niekto, kto to už mohol zažiť. Všetko okolo web dizajnu sa tak rýchlo mení, že je lepšie, keď ste nato viacerí ako jeden.

Viac nápadov, viac možností

Niekedy vás napadnú skvelé weby. Možno častejšie a možno nie je vždy len jeden. Keď pracujete s iným dizajnérom ako tím, každý bude mať možnosť riešiť web po svojom. Takto sa dostanete do štádia, keď máte viac konceptov a môžete si ich porovnať a vybrať to najlepšie.

To vám pomôže pracovať tvrdšie, a klient dostane skvelý dizajn.

Prácu dokončíte skôr

Ak budete pracovať na vašich projektoch s inými dizajnérmi, môžu vám pomôcť k tomu, aby ste stihli dokončiť projekt rýchlejšie. Keď ho rýchlejšie dorobíte, máte viac webov ako referenciu a viac času na ďalší projekt. Samozrejme toto funguje, keď držíme kvalitu na rovnakej úrovni.

Rýchlejšie dokončený projekt -> viac projektov -> viac referencií -> viac penazí/ viac voľného času.

Referencie sú mocná zbraň

Každý dizajnér má len 24 hodín na projekt v jednom dni. Ani viac a ani menej. Nie vždy môžete zobrať každý projekt, ktorý príde do rany. Ak máte ale po ruke iných dizajnérov, môžete im tento projekt posunúť a získať províziu. Druhá možnosť je, že sa dohodnete na výmene a možno práve keď nebudete mať čo robiť, tento dizajnér vám posunie projekt, ktorý on nestíha.

Vždy je lepšia cesta posunúť projekt niekomu známemu, ako ho len odmietnuť. Vy budete mať nejakú províziu a klient bude šťastný.

Pomoc ako subdodávateľ

Ako pomoc máte zväčša rolu subdodávateľa. Nemusíte sa naťahovať s hľadaním nových klientov a ani s riešením týchto. Iný dizajnér vám zadá prácu, ktorú od vás potrebuje na určitú časť projektu a vy sa môžete nato zamerať. Veľká výhoda na práci ako subdodávateľ je tá, že pracujete na projektov, na ktoré by sami možno nemali čas ani skúsenosti.

Stále si myslíte, že pracovať s konkurentom je tak strašné?

Nemusí to byť vždy zábava pracovať viacerí, ale často vás to obohatí. Určite je fajn ak si nájdete freelancerov, ktorí sú lepší ako vy v danej činnosti. Je to super cesta ako posunúť váš biznis na iný level.

Výhod prečo pracovať s niekym iným ako freelancer je viacerí. Ešte by som na záver rád spomenul napríklad aj viac úloh. Vy ste dizajnér ale ak budete pracovať s programátorom, marketérom alebo iným freelancerom. Je veľmi pravdepodobné, že sa budete dopĺňať a budete môcť svojím klientov ponúknuť väčšie spektrum služieb na výber.

Priestor na spoluprácu.

V poslednej dobe sa na Slovensku zvyšuje počet takzvaných coworkingových priestorov ako je napríklad Connect Coworking, The Spot, Fly and Work alebo BrainHouse. To sú všetko miesta, kde sa môžete stretnúť aj so svojou konkurenciou alebo možno aj budúcimi partnermi. Ak hľadáte aj iné coworkingové priestory tak Startitup.sk ponúka katalóg.

Takže povedal Pán Žltý v názve svojej prednášky Colaborate or die!

 

Zdroj: webdesigning.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá