Prečo Twitter postupne vymiera?

  • Sociálna sieť už necelé desaťročie spája svet svojimi legendárnymi 144 znakov dlhými správami. Poskytuje priestor pre verejné diskusie, združenia podobných postojov, aj vášnivé výmeny názorov. A práve tie sú vraj kameňom úrazu. Či už ide o obľúbenú celebritu, občianske hnutia, ba aj celkom nevinné názory, ľudia si vždy nájdu dôvod, pre ktorý sa na Twitteri dourážať a navzájom šikanovať.
image_1445008869.jpeg
  • Sociálna sieť už necelé desaťročie spája svet svojimi legendárnymi 144 znakov dlhými správami. Poskytuje priestor pre verejné diskusie, združenia podobných postojov, aj vášnivé výmeny názorov. A práve tie sú vraj kameňom úrazu. Či už ide o obľúbenú celebritu, občianske hnutia, ba aj celkom nevinné názory, ľudia si vždy nájdu dôvod, pre ktorý sa na Twitteri dourážať a navzájom šikanovať.

 

Šikana je všadeprítomným fenoménom sociálnych sietí. Každá z nich má k tomu vlastné výhody, ktoré ju pre premotivovaných diskutérou robia zaujímavou. Napríklad na Facebooku sa dá ľahko diskutovať na všetky možné témy, komentovať články a posty každého druhu, vzájomne si na názory odpovedať, pričom všetko ostáva prehľadne na jednom mieste. Dajú sa na ňom zakladať skupiny a profily, ktoré majú často neveľmi lichotivý obsah a ktorých hlavnou úlohou je mútiť inak pokojnú vodu bežného internetového spolunažívania.

 

Instagram zase ponúka vizuálne zbrane v podobe fotiek, ktoré sa taktiež dajú štedro okomentovať. Okrem ženských bradaviek sa na ňom dá publikovať všetko, takže priestor na hanlivý obsah je takmer neobmedzený. Potom samozrejme existujú aj iné siete, ako napríklad Snapchat, Vine, Youtube, tumblr, a iné. Twitter z nich všetkých ani zďaleka nevychádza ako víťaz.

 

 

 

Kedysi bol Twitter obrovským hitom. Krátke stručné správy na všetky témy, prítomnosť známych a vplyvných osobností, ktorí sa takto delily o svoje názory a postoje, možnosť odkazov na rôzne multimediálne obsahy, k tomu všetkému efektívne prepojenie medzi jednotlivými zložkami čvirikajúcej sociálnej siete. Lenže v poslednom čase sa značne vyprádzdnil. Mnohé diskusie utíchli, užívatelia sa utiahli do pozadia a jediní, ktorí na sieti verne zotrvali, sú k tomu nútení najmä povolaním. Tzv. „isti“. Žurnalisti sa delia o svoje články, ďalší žurnalisti na ne reagujú, ekonomisti prezentujú teórie a vzájomne si ich retweetujú, aktivisti bojujú za svoj vznešený cieľ… Občas medzi rôznymi skupinami „istov“ vypukne boj a bojuje sa až do krvi za to, ktorý z nich má lepší názor. Podtstané však je, že ich už takmer nikto iný nepočúva. 

 

Konkurenciou to zrejme nebude. Twitter nemal súpera, ktorý by sa rovnako venoval stručným mikro-správam, a tak ho ani nemal kto odstaviť. Ak ľudia odišli, nebolo to preto, lebo by si našli lepší variant toho istého druhu, ale preto, že ich tento unikát prestal baviť. Ak aj mali účty na iných sociálnych sieťach, existovali súčasne a navzájom sa nevytláčali. Dôvodom masívneho odchodu z Twitteru môže byť jeden zásadný a veľmi častý fenomén – zneužívanie.

 

Vzájomné zneužívanie na webe predstavuje obrovský problém pre všetkých kompetentných, a to najmä preto, že sa nedá efektívne riešiť. Neexistuje naň priamy update, vylepšený kód, ani zaručené marketingové ťahy. Ide o neustály boj a malé vojny, ktoré medzi sebou užívatelia vedú. Stačí nájsť spoločný hashtag a všetci sa k nemu môžu vyjadriť. A keďže sme zrejme od prírody druh hašterivý, takmer nikto sa nevyjadruje slušne a rezervovane. Všetci sú popudení, oduševnení a presvedčení o tom, že majú pravdu. 

 

 

Twitter mal predstavovať akési verejné zhromaždisko, kde by sa dalo slobodne a kultivovane diskutovať, lenže nakoniec z tejto vízie ostala len podgurážená masa ľudí, ktorí sa na zhromaždisku prekrikujú, ohadzujú pomyselnými paradajkami a vajcami, strkajú, odpočúvajú aj to, do čoho ich nič nie je… jednoducho pridávajú olej do ohňa ich vlastného presvedčenia. K tomu všetkému prebýva aj fakt, že do boja na pomoc nemožno zavolať akéhosi policajta – pretože neexistujú takmer žiadne pravidlá a žiadny zodpovedný orgán. A tak sa ľudia aj naďalej veselo tlčú. Prečo by aj nie, keď to nikto nerieši? Pár ľudí nanajvýš napíše hahebný článok.

 

Lenže kedy sa naposledy nejaký CEO pokúsil riešiť problémy virtuálneho terorizovania? Pre nich je to len malá nepríjemnosť a radšej než zneužívanie na sociálnych sieťach riešia napríklad… inzerciu a marketing. Možno si neuvedomujú, ako im tento druh násilia škodí. Dôsledky však môžu byť katastrofálne: ľudí to jedného dňa prestane baviť a odídu. Virtuálne zneužívanie sociálnych sietí je pre technologické odvetvie rovnako škodlivý ako parazit v potravinovom priemysle – prevŕta ho do základov a nechá ho otrávený na periférii verejného záujmu.

 

 

Pritom na to, aby sa človek stal obeťou tohto druhu zneužívania, nemusí ani robiť nič výnimočné. Stačí, aj vyjadrí názor, ktorý sa istej skupine „istov“ nepoznáva a vojna sa môže začať. V poslednom čase sú ľudia schopní uraziť sa naozaj pre hocičo, od nevegánskej stravy, cez latentný sexizmus až po ideologické odchylky volebných kandidátov. Efekt tohto bludného kruhu je pre jedinca jednoznačný – z prítomnosti na sociálnej sieti neprofituje, naopak, on ňou trpí. Nemusí to byť chyba samotného Twitteru, ale skôr toho, na čo ho ľudia začali využívať. Ak je technológia zredukovaná na formu obmedzovania našich možností namiesto ich rozširovania, nevytvára pre nás žiadnu zaujímavú hodnotu. Stáva sa pre nás toxickou.

 

Prirodzene, bojovať proti zneužívaniu na úrovni Twitteru je nezmyselné. Stal sa jej obeťou, ale tendencia zneužívať pramení v hlavách tých, ktorí sa na diskusiách podujímajú. Na internete sú navyše ako-tak chránení virtuálnym priestorom a dovolia si toho oveľa viac, než by iným povedali do tváre. Akási virtuálna komunikácia, ktorá sama o sebe nemá žiadnu ohromnú hodnotu, sa pre nich stáva jedinou zbraňou, priam alfou omegou. Tam si môžu ventilovať negatívne emócie, komplexy, zážitky. Zdá sa, že Twitter je pre nich na to ako stvorený.

 

Zatiaľ ešte síce nevymrel, ale narozdiel od ostatných sietí si jeho užívatelia zrejme začali uvedomovať, že keď im na sieti niečo vadí, nie je nič jednoduchšie ako od nej odkráčať.

 

Zdroj: Medium     

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá