Prezident Andrej Kiska: “Nebojte sa ísť do toho, no majte v hlave aj plán B”

  • Meno nášho prezidenta je v poslednej dobe spájané hlavne s politikou. Netreba však zabúdať na jeho blízky vzťah k podnikaniu, startupom a vzdelávaniu - témam, ktoré výrazne ovplyvňujú vývoj našej spoločnosti.
d06c2e28-65d4-4f7f-8385-5eb7dddd9e99
  • Meno nášho prezidenta je v poslednej dobe spájané hlavne s politikou. Netreba však zabúdať na jeho blízky vzťah k podnikaniu, startupom a vzdelávaniu - témam, ktoré výrazne ovplyvňujú vývoj našej spoločnosti.

Pán prezident, väčšina ľudí zo startupového prostredia Vás vníma ako “startupového prezidenta”, keďže robíte veľa aktivít na podporu tohto prostredia, preto na úvod otázka, čo znamená pre Vás slovo startup?

Práve s mojim synom sa častokrát bavíme o tom, čo tie startupy vlastne sú. V jeho ponímaní je startup firma, ktorá má mesačné nárasty, ako napríklad mobilná aplikácia. Vtedy si ho doberám, že to by asi firmy, ktoré som ja žaložil a predal, startupy neboli. Časom sa ich podarilo dobre rozbehnúť a predať, preto si treba položiť takú tú filozofickú otázku, čo to ten startup je. Pravdepodobne by sme mali firmy, ktoré majú ambíciu vytvoriť niečo globálne, volať startupom.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska počas odovzdávania štátnych vyznamenaní pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky v Rytierskej sále Bratislavského hradu 13. januára 2015. FOTO TASR - Martin Baumann

 

Napriek tomu, že moje podnikanie bolo úspešné, išlo viac menej o lokálny biznis, keďže sme nikdy nemali ambíciu globálne expandovať. Paradoxné je to, že mnohé firmy zo začiatku nevnímajú  a nemajú ambíciu a potenciál globálneho rastu, ale keď sa to rozbehne tak sa rýchlo dajú založiť firmy v ďalších krajinách naokolo. Ak je myšlienka firmy naozaj dobrá a darí sa ju šíriť v danej krajine, tak aj firma, ktorá sa navonok nespráva ako startup, môže po rokoch expandovať veľmi rýchlo. Čiže je to taká naša dilema so synom. Ja si osobne myslím, že startupy nie sú len v oblasti IT a technológií, ale aj v iných oblastiach.

 

S tým s Vami úplne súhlasíme :)

Povedzte to potom môjmu synovi. Asi sa zhodneme, že otvorenie pizzerie v Poprade nie je startup. Ale keby tu pizzu napríklad roznášal dron, čiže by pristupoval podnikateľ k bežným veciam/službám unikátne, tak by sme to už mohli nazvať startupom.

921a1f92-a26f-4ebe-9f96-bfd56f648121

 

Takže pointa je roznášať všetko s dronom :)?

Je možné, že ich za chvíľku zakážu úplne, takže určite nie. (smiech)

Pán prezident, aké to je teda pre Vás stáť na čele Slovenskej republiky? Prešli ste si už funkciami biznismana, filantropa a teraz prezidenta. Aké to je?

Doposiaľ som stál na troch zaujímavých pozíciách z pohľadu mojej kariéry. Najprv ako CEO na čele biznisu. Potom na čele charity – Dobrý Anjel a teraz som prezident. Dobrý Anjel je mimochodom jedna z najinovatívnejších charít. Aj vďaka tomu sa stala tak úspešnou na Slovensku a veľmi dobre sa jej darí i v Čechách, čiže tiež je to taký startup (smiech). Každá jedna táto pozícia vyžaduje od človeka trochu iné zručnosti a vyžaduje iný systém riadenia a pohľadu na to, čo človek robí. Biznis, to všetci poznáme, tam je to jednoduché – niečo dáte, niečo dostanete, vyjednávate atď. Keď stojíte na čele charity, človek vyžaduje a pýta od ľudí niečo, ale nedáva nič. Musí im dať nejakú emóciu – pomôžeš, budeš sa cítiť lepšie.

V neposlednom rade vnímam úlohu prezidenta ako človeka, ktorý je volený ľuďmi a má vysokú dôveru týchto ľudí, ale samozrejme nie je to exekutíva. Prezident je v mojom ponímaní človek, ktorý má ovplyvňovať spoločnosť ako takú. To znamená klásť otázky, nastoľovať témy, vyvolávať diskusiu a vytvárať protiváhu vláde – vyžadovať od nej odpovede a riešenia. V porovnaní s biznisom a charitou je to najťažšie zadanie. Musíte totiž ovplyvňovať myslenie ľudí. Napríklad sa snažím vysvetliť, že školstvo je nesmierne dôležité, pre budúcnosť našej krajiny a my sme stratili rešpekt a úctu k vzdelaniu, k učiteľom. Kým to ľudia pochopia chvíľu to trvá, je to na dlhú trať.

1149735_875585415895571_988054827715738270_o

 

Takže na čele biznisu, štátu, charity..čo bude ďalej?:)

Veľmi pekná otázka, lebo poukazuje na paradoxy v živote človeka. Keď som zakladal biznis, vôbec som si nemyslel, že budem zakladať charitu. Chcel som mať zamestnancov, zarábať, mať pekné bývanie, zabezpečenú rodinu. Nikdy som nad charitou nepremýšľal. Keď som však robil biznis, začal som sa zrazu cítiť doslova “nekomfortne” preto, koľko dostávam ja a koľko ľudí trpí. Tak som si povedal, že je to doslova moja povinnosť založiť charitu a pomáhať druhým. Až sa to dostalo do štádia, kedy som si povedal, že budem robiť LEN charitu.

Keď som sa potom venoval charite, prišli za mnou, že poď do politiky. Povedal som: “Neexistuje, ja do tej špiny v živote nevstúpim”. No keď som robil tú charitu ďalej a videl, ako nám zbytočne zomierajú deti a aké tu máme problémy v spoločnosti, tak som si povedal, že do tej politiky vstúpiť musím. Charita je síce super vec, ale ťažko ovplyvníte spoločnosť ako takú. Takže sa ma nepýtajte, čo bude za 3,5 roka. Pretože čokoľvek by som povedal, za rok to nemusí byť pravda. Tak, ako keď sa ma pýtali, či chcem ísť do politiky a ja som odpovedal: “Čo si, ja v živote do politiky nevstúpim.” A o tri roky som začal kandidovať na prezidenta.

 

Myslíte si, že odkedy ste vstúpili do politiky sa naša spoločnosť pohla k lepšiemu?

Jeden človek krajinu nezmení. To sa nedá. Žiadny človek nemá také schopnosti, aby dokázal zmeniť národ. To mi na druhej strane vôbec neuberá energiu, aby som na rôzne veci reagoval, vystupoval, poukazoval atď. Čo ma môže v úvodzovkách tešiť je fakt, že tá dôvera ľudí voči mne tu je, napriek tomu, že otváram nie úplne jednoduché témy, ako sú migranti alebo rómska otázka. Ja sa nebojím postaviť aj za nepopulárne témy, ktoré ľudia nemajú moc radi, otváram ich, pretože si myslím, že o nich musíme hovoriť.

12244325_863002737153839_8743810602010002852_o

Hovorili ste, že školstvo je jednou z najdôležitejších zložiek spoločnosti. Dnes je v takom stave, v akom je. Kde vidíte budúcnosť školstva vy? Veľa mladých má dnes pocit, že „načo pôjdem na školu, veď aj tak ma nenaučí to, čo je využiteľné pre mňa v praxi“.

Musím k tomu povedať hlavne jednu vetu, ktorú rád opakujem. To, aké máme dnes školstvo, tak bude vyzerať naša krajina za 20-30 rokov. Mladí ľudia, ktorí sú dnes v laviciach, raz budú sedieť tu namiesto nás. Vzdelávaniu treba vrátiť úctu. Ale spojil by som rád vašu otázku s inováciami a startupmi.

Teraz som bol na VŠVÚ a bol tam Štefan Klein aj so svojim lietajúcim autom. Ukazoval mi tam všetky tie nádherné projekty a dizajny. Z tejto školy vyšli dizajnéri, ktorí navrhujú špičkové autá po celom svete. Treba si na rovinu povedať, že keby tam tie decká nešli, tak sa z nich nikdy tí dizajnéri nestanú. Keby Števo Klein tú svoju školu neskončil, nikdy by nezostrojil Aeromobil.

Ak diskutujeme o technológiách a startupoch, bez kvalitného vzdelania si to neviem ani predstaviť. Mnoho IT nápadov prichádza s tým, že musíte mať určité vedomosti. Taký ESET nevymyslíte, pokiaľ neviete kódovať, to sa nedá.

12314536_868152793305500_8030274680450727389_o

 

Áno, sú druhy startupov, ktoré sa dajú vymyslieť bez vzdelania a môžu byť užitočné, ale na kvalitné projekty je vzdelanie nutnosťou. Rád spomínam na to, keď prišiel Tomáš Rosputinský za mnou s tým, ako chce vyrobiť bustu, na ktorú si ľudia môžu odkladať okuliare alebo neskôr chcel požičiavať kabelky. Nakoniec som mu ako anjelsky investor aj peniaze dal, ktoré musel potom chudák dlho splácať, lebo tento biznis mu nevyšiel.  

Bol som na školách MIT a Stanforde. Tam, keď ste výskumník, chcete vyvinúť napríklad nový pohár a potrebujete niekoho, kto vám dodá iný typ skla, čaká na vás 100 organizácií. Na Slovensku to nefunguje, naši ľudia sú prinútení improvizovať, ale to z nich robí super inovátorov, pretože sú nútení riešiť problémy, ktoré za nich v zahraničí vyrieši “servis”.

Teraz som sa rozprával s jedným profesorom, ktorý prednášal u nás aj v zahraničí a on mi povedal, že naši ľudia sú svojou univerzálnosťou iní, ako na západe, pretože sú ľahšie použiteľní v praxi.

10999631_720576088063172_7068906148539088629_n

 

To, ale vôbec neospravedlňuje, že na našich technických školách je minimum praxe. Nechcem byť konkrétny, no stretol som študentov a nikto z nich si počas celého štúdia nesiahol na prax, s výnimkou dvoch týždňov kopírovania papierov v nejakej kancelárií. Čo môžeme čakať od mladých ľudí, ktorí počas školy mali maximálne niekde dva týždne praxe!? Moje dcéra Natália, ktorá študovala v zahraničí, musela povinne dvakrát po polroku praxovať v nejakej firme, to isté u môjho syna. Skončiť školu bez praxe? Veď to dnes už neexistuje!

Ja rozumiem frustrácií mladých ľudí, ktorí si hovoria: “Načo mi bude takáto škola?” Preto, keď chodím po gymnáziách vždy hovorím, aby si brali len tie najlepšie školy, aby boli nároční, nechodili na univerzity, ktoré prejdú ľahko a nič sa tam nenaučia. Ak ste mladý človek, ktorý je nespokojný s tým, ako to vyzerá na slovenských školách, kľudne choďte aj von študovať, je to skvelá škola života, ale vždy na nich apelujem, aby sa pokúsili vrátiť. Mnohí by sa aj radi vrátili, veď doma je doma.

 

Hovorili ste, že na Slovensku je veľa šikovných ľudí. Májú podľa Vás Slováci niečo, čím sa odlišujú povedzme od iných národov?

Áno, Slovensko má podľa mňa špičkových kreatívnych ľudí, to vidím, keď som bol nedávno na jednej fakulte, tam som doslovne padol na zadok z toho, čo tie decká vytvorili. Čo nám však chýba, je spojiť ich s ľuďmi, ktorí majú tzv.“biznis drive”. Slovenskí kreatívci majú skôr ten “product drive”. Až potom môže z toho vzniknúť aj naozaj dobrý startup.

Dobrým príkladom sú v tomto Košice, kde je veľa kvalitných technických škôl, okolo ktorých rastú rôzne “tech huby”, popri ktorých zasa vyrástlo známe IT Valley. Dnes tam je myslím 7.000 zamestnaných ľudí a potenciál je ďalších 3.000. Školy však nestíhajú týchto ľudí produkovať. Zatiaľ nám na Slovensku trochu chýba toto zdravé podhubie, z ktorého potom môžu rásť ďalší šikovní ľudia a kvalitné firmy.

11001769_720575941396520_5432626344956716967_n

 

Všeobecne nám však chýba v spoločnosti také nastavenie mysle, že keď som mladý a šikovný, nebudem rozmýšľať, do akej dobrej práce sa dostanem, ale aký biznis by som mohol vytvoriť. To je ale problém celej Európy v porovnaní s Amerikou. Američan chce byť sám sebe pánom, majú to ozaj v sebe.

Aj tam vidím svoju úlohu ako prezidenta, aby som hovoril o tom, že sa netreba báť riskovať. Aby sme náš potenciál vedeli pretaviť do ďalších Esetov, Aeromobilov a Sygicov.

Radi spomínate, že aj vy ste začínali ako startupista. Myslíte si, že to majú dnes mladí ľudia ľahšie alebo ťažšie v podnikaní? Čo vnímate ako najväčšiu prekážku?

V niektorých prípadoch ľahšie, v niektorých ťažšie. Keď som začínal, bolo tu veľa vecí, ktoré sa dali odpozerať z vyspelých krajín a fungovali. Bolo celkom jednoduché to implementovať a človek bol zrazu úspešný. Vďaka internetu sa dnes to známe “Know How” šíri už veľmi rýchlo a kvôli tomu tu dnes už väčšinu týchto vecí máme. Bolo oveľa jednoduchšie sa presadiť, keďže tu nebola taká konkurencia. V tomto to bolo ľahšie.

Ale zase naopak, dnes tu máme 500-miliónový trh. Ja keď som otváral biznis, môj trh mal 5 miliónov ľudí. Dnes, ak začnete vyrábať dobrý pohár, ktorý bude napríklad minerálku držať stále v chlade a bez bateriek, certifikujete ho a môžete rázom predávať do celej EÚ. Za mojich čias by som ho musel certifikovať v každej jednej krajine zvlášť, pričom v každej krajine boli inak nastavené pravidlá. Toto zase prináša konkurenciu z celého sveta.

d6b7022e-173c-4f35-b6c3-2c064a1f2420

 

Práve na pomoc začínajúcim podnikateľom ste v minulosti spomenuli, že by ste po “prezidentovaní” chceli vytvoriť fórum úspešných podnikateľov, ktorí by týmto radili. Stále to platí?

Áno, povedal som to a naďalej to platí! Len ešte stále som prezident, takže budete musieť chvíľu počkať (smiech).

 

Otázka z možno trocha iného súdka. Mali sme tu TechMatch, ktorý bol, aký bol. Takto asi nemá vyzerať spolupráca štátu so súkromným sektorom. Ako by teda táto spolupráca mala vyzerať podľa Vás? Čo by mala vláda urobiť pre podporu podnikateľského sektora? Čo by sa malo udiať, čo by sa malo zmeniť?

V prvom rade sa to musí postaviť ako priorita. Keď je niečo priorita tak na to vyčlením prostriedky a špičkových ľudí.

Čo je tiež ešte dôležité, to je dôvera v spoluprácu so súkromnými firmami. Napríklad také Estónsko a ich e-government, Nemecko, Fínsko, tu všade sa podarilo vytvoriť dobrý vzťah medzi štátom a súkromnými firmami pričom nechali kreativitu na tých podnikavcov, aby to spravili skutočne po svojom a dobre.

U nás žiaľ často veci spolitizujeme, keďže ide o veľké peniaze, tak to musí strážiť niekto, kto je menovaný štátom, ten je vyberaný podľa rôznych pravidiel, ktoré sú ovplyvňované politikou a politickými nomináciami a to nie je dobre.

Čiže potrebujeme to za prvé nastaviť ako prioritu a za druhé mať dôveru a systém nachádzania tých vhodných partnerov, napríklad keby ste dali e-government spraviť Mišovi Trubanovi a tým chalanom, čo sa okolo toho točia, tak to spravia za desatinu a bude to funkčné. Takto sa utopia ďalšie stovky miliónov.  

image_1444900819

 

Pán prezident, často sa stretávam s jednou mis-intrepretáciou. Viem, že pozývate podnikateľov, akademikov a startupistov na svoje zahraničné misie. Podľa čoho si týchto ľudí vyberáte a načo s Vami vlastne cestujú?

Náš zásadný koncept je taký, že sa snažíme do lietadla dať ľudí, ktorí v prvom rade tam vonku ukazujú, že na Slovensku sú mladí a inovatívni ľudia. Zároveň dať tým ľudom možnosť, aby sa aj oni na tej ceste niečo naučili. Ten kľúč súvisí s tým, kam ideme, v čom je tá krajina výborná a čo presne sa tam ide rozoberať.

Do Estónska sme napríklad brali ľudí, ktorí sa zaujímajú o e-government, do Nemecka ľudí z car industry, teraz ideme do Bulharska, ktorí sú zase dobrí v bio priemysle. Takže vždy sa snažíme vytvoriť skupinu, ktorá má k tomu čo tam je blízko, aby to know-how dokázali pritiahnuť sem a zároveň ukázať, čo vieme my a či sa to dá spojiť.

(Pozn. red. – ľudia, ktorí cestujú s pánom prezidentom, si hradia všetky náklady spojené s takouto cestou, okrem leteckej dopravy na dané miesto).

fc899065-6e22-4431-9ca6-d4d70537a8e4

 

Kedy podľa vás môžeme očakávať nejaký slovenský svetový a k tomu ešte aj startupový úspech? Máte nejakého lokálneho favorita?

Ak by som to vedel, tak by som tam okamžite investoval (smiech). Vždy je to kombinácia viacerých faktorov, mnoho myšlienok sa ukazovalo ako geniálne a padli. Niekedy sa zdalo, že to už nepôjde a zrazu sa to oprášilo, učesalo a išlo to. Ja tak s obdivom pozerám na ten ESET. Vždy keď som v Amerike a vidím tam v obchode reklamu na Eset, tak sa vždy poteším. Držím prsty, aby takéto firmy vznikali aj naďalej.

 

Ak by ste mali mladým ľuďom na Slovensku niečo odkázať, čo by to bolo?

Proste sa nebáť, ísť do toho. Ale treba mať určitú dávku pokory. Mladí sa dokážu tak nadchnúť svojim nápadom, že prestanú byť objektívni a prestanú počúvať rady tých, ktorí už niečo dokázali. Nebáť sa padnúť, no mať v sebe ozaj zdravú mieru pokory. A keď už za tým človek ide, tak je potrebné si postaviť v hlave aj plán B v prípade, že by to nevyšlo.

b152605f-f7f6-40fb-8663-769c1507872e

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá