Prišiel koniec stolných počítačov od Apple? Sú vôbec ešte potrebné?

  • Tento rok bol bohatý na príslušenstvo k iMacu. Retina displeje, nabíjateľné input zariadenia, Force Touch trackpad a väčší výkon. Dosiahol už iMac svoj vrchol? A je preňho pri stále lepších Macbookoch a iPadoch ešte miesto na trhu?
image_1445066007.jpeg
  • Tento rok bol bohatý na príslušenstvo k iMacu. Retina displeje, nabíjateľné input zariadenia, Force Touch trackpad a väčší výkon. Dosiahol už iMac svoj vrchol? A je preňho pri stále lepších Macbookoch a iPadoch ešte miesto na trhu?

 

Poďme sa najprv pozrieť, aké príslušenstvo prišlo spolu s iMac-om a aké informácie sa k nám dostali priamo od vývojárov. Príchod iMac-u obohatila nová bezdrôtová myš, klávesnica a trackpad. Od svojich predchodcov sa líšia hlavne tým, že nie sú napájané alkalickými, ale vstavanými batériami, nabíjanými pomocou „lightning“ kábla. Jednou z hlavných a očakávaných je určite Magic mouse 2. Na pohľad sa od predchodcu nemala navonok vôbec líšiť, ale pod povrchom mala byť úplne iná.

 

Magic mouse 2.

 

Všetko išlo pri vývoji ako po masle, keď sa tu zrazu vyskytol pre Apple veľký a (pre nich) neprijateľný problém. Myš mala pri pohybe zlý zvuk. Aký zvuk konkrétne? Takto sa to snažil opísať Ternus, ktorý pracuje v Apple od 2001: „Ten zvuk sa zmenil … trochu … . Úlohou bolo dosiahnuť ten správny a tento jednoducho neznel dobre“. Bergeron, ktorý je súčasťou rozšíreného tímu Mac od roku 2002 súhlasil: „Áno, proste to nebolo ono“

 

Problémom bolo, že zmeny, ktoré sa udiali v tele Magic mouse 2, nesadli do obalu predošlého modelu (chceli dosiahnuť identický vzhľad). Tým pádom museli obal pozmeniť, konkrétne spodok a telo trocha predĺžiť. Človek by si povedal, že to je blbosť, ale pre puntičkárov z Apple určite nie. Najviac ma šokovalo, že nabitie trvá len 2 minúty a myš môžete následne používať neuveriteľných 8-9 hodín.

 

Sorry Johny, toto ti nejak nevyšlo

 

Magic keyboard

K myši neodmysliteľne patrí aj klávesnica, ktorá prešla veľkou zmenou. Používatelia nevidia pri používaní zrejmý rozdiel medzi Magic mouse1 a 2, ale pri Magic keyboard hovoria o opätovnej radosti z písania. Klávesy sú väčšie, a to práve kvôli odstráneniu priestoru akumulátora. Alkalické batérie zaberali veľa miesta, ktoré teraz mohlo byť nahradené už spomínaným zväčšením kláves.

 

„Klávesnicu sme vyvíjali dlhú dobu od začiatku roka a prišli sme na to, ako pri Macbooku, že presnosť v písaní je to, čo naozaj chceme. A ako môžeme vidieť a pri písaní aj cítiť, skutočne sa to podarilo.“ hovorí Bergeron.

 

 

 

Magic Trackpad 2

Ďalšou inováciou je Magic Trackpad 2. Hlavnou zmenou je veľkosť. Oproti predchodcovi je jeho plocha väčšia až o 29%. „Celkový dotykový zážitok nám naplno umožňuje tento väčší trackpad,“ hovorí Croll, ktorý je vo firme od roku 2001.  Využíva vysoko odolné sklo, testované na odolnosť voči pádu. A snáď najdôležitejšie, trackpad teraz podporuje Force Touch – ďalší krok smerom k neúprosnému prepojeniu medzi desktopovým a mobilným zážitkom.

 

 

Apple prvýkrát prišiel s nápadom na Force Touch pri vývoji Apple watch. Tento rok sa táto funkcia presťahovala do iPhone 6s a teraz aj k iMac-u. „Sme vlastne kombinovaný tím,“ hovorí Croll, „Ľudia, ktorí vyvíjajú iOS sú tí istí, ktorí vyvíjajú OSX. To oni majú v hlavách oba modely a dokážu ich navzájom prepojiť.“

 

Nový iMac

A teraz sa dostaneme k hviezde nášho programu, samotnému iMac-u (WOO-HOO!). Najviditeľnejšou zmenou je zavedenie vysokého rozlíšenia do celého produktového radu. Na výber máme 2 možnosti, a to menšiu, 21,5-palcovú s rozlíšením 4K a väčšiu, 27-palcovú, s rozlíšením neuveriteľných 5K! Monitory používajú novú technológiu zobrazovania farieb, čo umožňuje prekvapivo detailné fotografie a ostrý text.

 

 

 

Zodpovedný je za to nový farebný štandart P3, ktorý obsahuje o 25% viac farieb ako sRGB. Apple považuje tento svoj výtvor za veľký úspech, kedže je na trhu mnoho monitorov, ktoré nedokážu zobraziť ani 100% sRGB. Podporou P3 dokáže iMac priniesť bohatšie farby a tým značne obohatiť zážitok z používania.

 

 

Samozrejme, pokiaľ ide o iMac-y, opäť sa tu vynára tá istá otázka. Prečo sa s ním vôbec obťažovať? Koniec koncov, Tim Cook (pre nezasvätených CEO Apple) pred mesiacom predvádzal nový iPad Pro s klávesnicou a vyhlásil: „iPad je jasným prejavom našich vízií o budúcnosti osobných počítačov.“ Otázku načrtol aj Steve Jobs v roku 2010: „Počítače budú ako kamióny. Stále tu budú, ale (len) jeden z mnoha ich bude potrebovať.“ Skončí sa teda čoskoro ich slávna púť?

 

Schiller, Apple senior viceprezident celosvetového produktového marketingu, sa k tomu vyjadril takto: „Apple watch, iPhony, iPady, Macbook-y, či iMac-y. Všetko sú to počítače. Každý ponúka niečo jedinečné, každý ma nejakú úlohu. Úlohou hodiniek je robiť viac a viac vecí na zápästí, aby ste už takmer nemuseli používať svoj mobil. Úlohou telefónu je, aby ste mohli robiť viac a viac vecí, a tak už nepotrebovali svoj iPad. Úlohou iPadu by malo byť, aby bol tak silný a výkonný, že už nebudete potrebovať notebook. (Veď načo? Môžete si predsa pridať klávesnicu!) Úloha notebooku je, aby ste už nikdy nemuseli použiť iMac. Ale čo iMac? Čo je jeho úlohou?“

 

Dobrá otázka. A odpoveď?

„Jeho úlohou je spochybniť, čo si mýslime, že počítač môže robiť. A robiť veci, čo žiaden počítač ešte nikdy predtým nedokázal. Aby bol stále výkonejší a schopnejší. Presne pre to ho potrebujeme.“ Pre Apple má iMac veľmi silnú symboliku. A nepriek skutočnosti, že zisky a tržby sú ovládané úspechom iPhonu, Apple považuje iMac za vážnu časť svojho podnikania (aj keď sa v priemere predá 10x viac iPhonov ako iMacov)..

 

 

Význam tohto produktu, presahuje čísla. iMac je v histórii označovaný ako symbol začiatku novej éry po návrate Steva Jobsa, ktorý si bol istý, že stolový počítač musí jeho firma vyrábať. Nie je divu, že v tomto momente sa končí aj nový film o Stevovi Jobsovi, pri príležitosti slávnostného uvedenia prvého iMacu v roku 1998.

 

Croll tvrdí: „Aj po všetkých tých rokoch s Macom, je tu ešte toľko možností čo urobiť.“ Takže otázka Steva Levyho: „Je toto koniec iMacov?“. Určite nie. Nechajme sa prekvapiť, čo nám budúcnosť Macu prinesie. Snáď si na ňom už aj zahráme nejaké hry.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá