Prístrešok ParaSITE udrží bezdomovcov v teple aj počas zimy

  • Najjednoduchšie nápady sú niekedy tými najlepšími. Tento prístrešok čerpá z prebytočného vzduchu ventilačných systémov v budovách teplo, ktoré by inak vyšlo nazmar.
image_1446046375.jpeg
  • Najjednoduchšie nápady sú niekedy tými najlepšími. Tento prístrešok čerpá z prebytočného vzduchu ventilačných systémov v budovách teplo, ktoré by inak vyšlo nazmar.

 

Kruté zimy bývajú pre bezdomovcov najhoršie. Zotrvávanie vonku ich vystavuje riziku smrti kvôli podchladeniu, ale veľa z nich nechce ísť do útulkov, pretože sa boja chorôb alebo násilia. Dlhé mrazivé noci by však pre bezdomovcov mohli byť vďaka prístrešku ParaSITE o niečo znesiteľnejšie.

 

 

Umelec Michael Rakowitz navrhol šikovný úkryt, ktorý využíva prebytočné teplo z ventilačných systémov budov. Tvorca sa inšpiroval stanmi Beduínov, pretože tie dobre odolávajú silným vetrom v púšti. Prístrešky ParaSITE sú jednoduché, účinné a stoja menej ako 5 dolárov. Za posledných 17 rokov Rakowitz vybudoval viac než 60 takýchto „príbytkov“ v rôznych mestách a plánuje svoj projekt viac rozvinúť.

 

Už počas štúdia na MIT, Michael Rakowitz rozmýšľal ako využiť teplý vzduch z ventilácie na nafúknutie a vyhrievanie dočasného prístrešku pre bezdomovcov. Navrhol a vyrobil prvú ParaSITE štruktúru pre muža menom Bill Stone z Cambridge, Massachusetts. Odvtedy svoj návrh značne vylepšil. Zo začiatku používal čierne vrecia na odpadky, ale ako sa dozvedel od jedného zo svojich „zákazníkov“, hlavným problémom tohto riešenia bola bezpečnosť. Ľudia žijúci na ulici potrebujú vidieť okolo seba aby mohli spozorovať niekoho, kto by ich chcel napadnúť.  Tvorca tak začal používať priehľadné Ziploc vrecia.

 

 

Rakowitz tiež dokáže upraviť prístrešok podľa nápadov jednotlivých bezdomovcov, napríklad ako ParaSITE pre muža menom Artie, ktorý obsahoval pripojenú ďalšiu izbu pre jeho partnerku.

 

Vynaliezavosť vznikla tiež z využívania „šedých zón“ v politike. Napríklad jeden muž Rakowitza požiadal aby mu postavil 18 palcov vysoký vyhrievaný spacák, aby nedošlo k porušeniu obmedzenia výšky pouličných štruktúr v  New Yorku. Keď bol používateľ ParaSITE neprávom pokutovaný, sudca tento prípad zmietol zo stola. „Nie je zákon, ktorý hovorí, čo môžete robiť s recyklovaným vzduchom,“ povedal Rakowitz.

 

Dnes Rakowitz učí na Northwestern University v Chicagu, okrem toho začal spoznávať niektorých ľudí žijúcich na uliciach a túto zimu plánuje vydať viac ParaSITE úkrytov. Minulý rok dal skupine #OpSafeWinter do-it-yourself plány na jeho prístrešok, ktoré boli publikované v rôznych bezdomoveckých novinách.

 

Zdroj: fastcoexist.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá