Problém začínajúcich slovenských startupov: Komu a aký podiel?

  • Hovorí sa, že podnikať by sa malo v nepárnom počte a traja sú veľa.
3
  • Hovorí sa, že podnikať by sa malo v nepárnom počte a traja sú veľa.

Hoci to znie pekne na papieri, v realite je to často nemožné. Do slovenských startupov vstupujú investori, ktorí si ukrajujú svoj podiel, svoje podnikanie a svoje nápady rozbiehame často s ľuďmi, ktorí sú nám blízki, resp. ktorým veríme. Rozdelenie podielu rovnomerným dielom však nie je vždy najférovejším riešením, keďže často robí jeden oveľa viac práce a vkladá do startupu oveľa väčší kapitál (či finančný alebo časový), ako ten druhý. Aj zodpovednosť za jednotlivé súčasti startupu môže veľa napovedať tomu, kto si koľko zaslúži.

Preto aj samotné rozdeľovanie často končí hádkami a spormi, v horšom prípade ukončením spolupráce. Ktovie, koľko skvelých nápadov skončilo práve na tomto, no nemyslím, že ich bolo málo.

Aj preto ti chcem predstaviť kalkulačku, ktorú nájdeš na stránke foundrs.com

2

foto: betaboston.com

 

V kalkulačke odpovieš na otázky, ktoré sa týkajú zodpovednosti a predností jednotlivých partnerov a ona ti vypočíta, aký podiel si kto v startupe zaslúži. Keď som experimentálne kalkulačku vyskúšal a aplikoval na projekt, kde mám podiel, vyšlo mi to na percento presne.

Neznamená to, že táto kalkulačka je smerodajná, môže však slúžiť ako prvotný odraz a prvotný náčrt jednotlivých podielov. Projekt je stále len experimentom a neodráža mnoho ďalších faktorov, ako či sa co-founder pridal v neskoršej fáze projektu, či niektorý z founderov investoval výrazne viac peňazí a aký plat jednotliví founderi berú. Ajtak však môže pomôcť startupistom a podnikateľom. Podiely sa predsa rozdeľujú skorej, ako by dokázali nabrať dostatočné skúsenosti na ideálne rozdelenie.

3

foto: qz.com

zdroj: foundrs.com, titulná foto: forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá