Programovacie jazyky, o ktorých by mal každý startupista aspoň tušiť

  • Pokrok nezastavíš. Na informačných technológiách závisí chod všetkých veľkých firiem a IT-áci sú jednoducho v kurze. Dokonca sa objavujú názory, že neznalosť programovania sa v budúcnosti bude rovnať neschopnosti písať.
slide2
  • Pokrok nezastavíš. Na informačných technológiách závisí chod všetkých veľkých firiem a IT-áci sú jednoducho v kurze. Dokonca sa objavujú názory, že neznalosť programovania sa v budúcnosti bude rovnať neschopnosti písať.

Nech je to ako chce, každý, kto chce rozbiehať svoj vlastný biznis, by mal aspoň vedieť, ako sa pracuje s údajmi a ako vznikajú webstránky či programy. Existuje viacero programovacích jazykov, ktoré slúžia ako štetec či dláto pre novodobých IT umelcov. Tu je krátky prehľad tých najznámejších:

1. Html

3543x2362

foto: naturalwayforhealth.com

Html je tradičný dizajnovací jazyk, ktorý umožňuje vytvárať jednoduché webové stránky. Tieto stránky však majú samy o sebe vzhľad, ktorý dnes už vôbec nie je vábny pre rozmaznané oko návštevníka webu. Pomocou html môže vývojár webu vložiť prvky ako text, odkaz na inú webstránku, obrázok, tabuľku a podobne,

 

2. CSS

computer-geek

foto: nerdand.co

Css je to, čo dodáva Html stránke šťavu! Práve Css umožňuje jednoduché grafické „formátovanie“. Používa sa, keď chceš dať webstránke krajší dizajn, lepšie pracovať s grafickou stránkou webu a vytvoriť tak vizuálny zážitok. Css obsahuje množstvo príkazov, pomocou ktorých webdeveloperi upravujú farbu, šírku, usporiadanie či vzor rôznych Html prvkov.

 

3. Javascript

3498738259_0b1af9652b_b

foto: flickr.com

Často však pri tvorbe webstránky iba samotné Html a Css nestačí. Pomocou Javascriptu programátori zabezpečujú „komunikáciu“ medzi webstránkou a jej používateľom. Tento programovací jazyk má totiž príkazy, ktoré vytvoria napríklad vyskakovacie okno, ktoré nás núti niečo zadať alebo potvrdiť (napr. odchod zo stránky) alebo ktoré vytvoria efekt pri prechode myšou nad konkrétnym prvkom na stránke. Javascript ale dokáže aj oveľa viac. Dajú sa v ňom tvoriť animácie či jednoduchšie hry.

 

4. SQL

stem4

foto: onlinecollege.org

Množstvo firiem, a aj webstránky ako napríklad Facebook, potrebujú okrem toho, čo vidíme, pracovať aj s množstvom ďalších informácii, ktoré sú uložené v databázach. Databázy si možno predstaviť ako hárky v Exeli.  SQL umožňuje vyberať údaje z databázy, spájať ich, upravovať a pod, pričom zabezpečuje rýchlu prácu s obrovským množstvom údajov.

 

5. PHP

database-administration

foto: gldeducation.org

Na to, aby sme vedeli rôzne údaje, ktoré sú uložené v databáze webstránky (backend), zobraziť pre užívateľa webstránky (frontend), potrebujeme zabezpečiť komunikáciu medzi týmito dvoma rozličnými svetmi. Práve na toto slúži PHP!

 

6. Java a C++

mgstrader

foto: bikeforums.net

Tieto programovacie jazyky slúžia na objektovo orientované programovanie a vytváranie zložitých kódov na účely hier, aplikácii či programov. Práve o programátorov, ktorí ovládajú tieto programovacie jazyky, je na trhu práce asi najväčší dopyt.

 

zdroj titulnej fotografie:codeandpixelsacademy.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá