Prosím, nauč sa programovať

  • Programovanie je ďalší cudzí jazyk, ale odlišuje sa použitím a hlavne silou, ktorou dokáže veľké veci. Programovanie je spôsob ako komunikovať so strojmi.
programator
  • Programovanie je ďalší cudzí jazyk, ale odlišuje sa použitím a hlavne silou, ktorou dokáže veľké veci. Programovanie je spôsob ako komunikovať so strojmi.

Ľudia ovládali iných ľudí po tisícky rokov

Od prvých civilizácií ľudia mali otrokov, ktorí ich „pánom“ stavali obydlia alebo chrámy na uctievanie bohov. Egypťania zotročili tisíce ľudí, aby postavili pyramídy. Antickí Rimania postavili ich impérium na chrbtoch otrokov. Briti vytvorili ich ríšu tým, že ukladali svoju vôľu do mnohých obyvateľov kolónií. A Amerika sa stala ekonomickou veľmocou vďaka migrantom počas priemyselnej revolúcie, ktorí poskytli lacnú pracovnú silu.

Ale dnes je 21. storočie a čím ďalej, tým menej ľudí pracuje na obilnom poli, pri plniacej linke a čoskoro už nebude ani pri pokladniach pracovať človek ale stroj.

Dnes už prácu zabezpečujú počítače.

robotic factory

foto: www.gizmodo.com

Štýl a spôsob práce, na aký sme boli zvyknutí, sa zásadne zmenil

Dnes to už nie sú ľudia, ktorí robia väčšinu práce – sú to stroje. Na zamyslenie – za jednu sekundu prejde cez internet 35 360 GB dát, ľudia spravia 54 500 vyhľadávaní na Google a pošlú 2.5 milióna emailov. Sú to ale stroje, ktoré sa starajú o správny chod tohto všetkého. Koľko pracovného času by trvalo ľudom urobiť jedno vyhľadávanie na Google ručne? Vieš si predstaviť množstvo inžinierov, ktorí telefonujú medzi sebou a nepretržite uvažujú o tom, ktoré dokumenty by ti mali odporučiť? Táto práca je reálne uskutočniteľná iba ak ju robia stroje.

Trip Advisor ti pomôže vybrať si dovolenku. Expedia ti zase zarezervuje letenku na danú lokalitu a Googlu Mapy ti ukážu trasu k letisku. Všetky tieto služby sú nám ale poskytované, vďaka tvrdej práci strojov.

Počítače sú inteligentné, ale ešte stále nie tak, ako ľudia a toto všetko robia len preto, že sme im to my prikázali. Na to aby uspeli, potrebujú inštrukcie. Tie im nedáme nijak ináč, ako napísaním kódu – naprogramovaním.

codingconfidence

foto: blog.teamtreehouse.com

Programovanie nie je nejaká špeciálna zručnosť. Je to novodobá gramotnosť

Je 21. storočie a vedieť programovať je dnes nevyhnutné pre každého ambiciózneho človeka, ktorý chce byť úspešný.

Ak krútiš hlavou, že to nie je pravda, stačí sa pozrieť na štatistiky, kde vidíš, ako nevedomosť programovať zvyšuje mieru nezamestnanosti. Napríklad právnici, manažéri, obchodníci, účtovníci a lekári majú veľmi veľký problém na trhu práce, ak práve vyšli zo škôl. A to nehovoriac o profesiách, kde ľudia riadia autá alebo robia iné opakujúce sa úlohy, ktoré čoskoro nahradia efektívnejšie a lacnejšie stroje.

Dúfam ale, že títo prepustení pracovníci využijú možnosť rôznych vzdelávacích programov, či už na školách, v skupinových kurzoch alebo na internete. Takéto vzdelanie ľahko nájdete na stránkach ako – www.khanacademy.org, https://www.codecademy.com, www.teamtreehouse.com, www.coursera.org, www.learn2code.sk

 

Programuj alebo buď naprogramovaný.

steward brand

Steward Brand, editor – Whole Earth Magazine, foto: www.medium.freecodecamp.com

Steward Brand povedal: „Akonáhle začne nová technológia naberať na sile a ty nie si parný valec, si súčasťou cesty.“ Technologický pokrok sa nedá zastaviť. Môžeš sa mu iba prispôsobiť.

Ak sa začne vytvárať nová technológia, je vypustená ako džin z fľaše – nedá sa zastaviť a dať späť. Toto platilo pre lietadlá, antibiotiká aj jadrové hlavice. Taktiež to platí pre mikroprocesory, internet a strojové učenie. Tí, ktorí sa nestihli adaptovať na takéto zmeny, alebo si ani nevšimli, že existujú, sa asymptoticky blížia k bezvýznamnosti.

Programovanie je novodobá gramotnosť. Rovnako, ako bolo čítanie v 10. storočí, písanie v 16. storočí, aritmetika v 18. storočí a riadenie motorových vozidiel v 20. storočí.

Ale nie každý, kto sa naučil písať sa musel stať profesionálnym spisovateľom. Ten kto sa naučil aritmetiku profesionálnym matematikom, tak ani ty, ak sa naučíš programovať nemusíš byť hlavný vývojár v Microsofte. Ale všetkým, ktorí sa tieto veci učili to nesmierne zjednodušilo ich námahu pri dosahovaní cieľov.

Zamysli sa nad využitím svojich schopností. Napríklad čítanie etikety na tvojich liekoch alebo predpise, či počítanie peňazí. Je tu niečo rovnako dôležité a to je schopnosť programovať. Tým by si vedel zautomatizovať tvoje každodenné nudné aktivity.

A niektorí ľudia túto jednoduchú zručnosť zdokonaľujú oveľa ďalej, napríklad pre osobné bohatstvo alebo pre vytvorenie krajšieho sveta pre všetkých ostatných.

coding

foto: www.engadget.com

Loď je vytvorená na plavbu

Loď v prístave je v bezpečí, ale to nie je to, prečo je vytvorená. Loď má vyplávať na more a robiť nové veci. – Grace Hopper.

Počítače, v ich jadre, sú vytvorené na spracovanie údajov.

Ľudský mozog, v jeho jadre, je vytvorený na vzdelávanie a pochopenie.

Môže sa zdať, že naučiť sa programovať je pre tebe neuskutočniteľný cieľ a nájde sa mnoho kritikov, ktorí dennodenne budú čítať a zdieľať články, aby ťa demotivovali, lebo ani im to nešlo. Pravda je ale iná. Každý, kto programovaniu venuje aspoň chvíľku času, zistí, že to nie je ťažké a začne ho to baviť. Zistí, čo všetko sa dá programovaním dosiahnuť a ako si vieme zjednodušiť život. Tak ako v minulosti pri čítaní, písaní, aritmetike alebo riadení auta.

Takže dbaj na radu od Grace Hopper-ovej. Vyplávaj na more a uč sa novým veciam. Začni používať ten stroj v tvojej hlave. Nauč sa ako komunikovať so strojmi. Nauč sa programovať a posúvaj sa ďalej.

coding (1)

Zdroj: judykwalker.com, medium.freecodecamp.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá