Rozbiehate biznis? Toto vám nikto nepovie

  • Existujú dva typy ľudí: tí, ktorí sa o dianie okolo seba zaujímajú a tí, ktorí by o tom, čo sa okolo nich deje, radšej nevedeli. Tento článok je pre ľudí, ktorí sa o veci zaujímajú a chcú vedieť, čo ich čaká potom, ako si založia vlastnú spoločnosť.
image_1439535007.jpeg
  • Existujú dva typy ľudí: tí, ktorí sa o dianie okolo seba zaujímajú a tí, ktorí by o tom, čo sa okolo nich deje, radšej nevedeli. Tento článok je pre ľudí, ktorí sa o veci zaujímajú a chcú vedieť, čo ich čaká potom, ako si založia vlastnú spoločnosť.

 

Predstavte si modelovú situáciu: v nemocnici ležia na lôžkach dve pacientky, ktoré obe za pár hodín čaká operácia. Jedna z nich má v rukách pripravený poznámkový blok a pero s tým, že má na doktora prichystaných niekoľko otázok, na ktoré bude chcieť počuť odpovede ešte predtým než sa uskutoční samotný zákrok. Táto pacientka si chce byť istá, že celkom rozumie každému detailu toho, čo sa bude diať, keď si ľahne pod nôž.

 

Vedľa leží druhá pacientka, ktorá si listuje v časopise a snaží sa nejako zabiť čas, ktorý jej do operácie zostáva. Keď ju na zákrok zavolajú, nepýta sa doktora nič a iba túži po tom, nech to už má všetko za sebou. Tento článok ale nie je pre ľudí, ako je táto pacientka, pre tých, ktorí sa vrhnú bez rozmýšľania do novej skúsenosti s vierou, že v konečnom dôsledku vlastne všetko dobre dopadne. Tento článok je pre ľudí, ktorí sú ako prvá pacientka, pre tých, ktorí sa snažia dostať k čo najviac informáciám, ešte predtým, než sa do niečoho pustia. Môže byť užitočný pre ľudí, ktorí potrebujú mať ucelenú predstavu o tom, čo sa môže diať, aby sa cítili viac pripravení a zvládli to, čo ich čaká.

Ak sa vám teda zdá, že patríte do skupiny ľudí, ktorí chcú byť o všetkom vpred dobre informovaní a rozmýšľate o tom, že by ste začali s vlastným podnikaním, čítajte ďalej. Ak sa vám ale zdá, že medzi takýchto ľudí nepatríte, všetko je v poriadku! Nie je nič zlé na tom, učiť sa z vlastných chýb a stavať na vlastných skúsenostiach, takže ak to tak cítite, pokojne v tom pokračujte. Avšak pre tých, ktorí chcú byť o veciach vpred informovaní, je nižšie spísaní zoznam šiestich vecí, ktoré vám o spustení vlastného biznisu nikto nepovedal, hoci by ste o nich mali vedieť.

 

1. Budete síce sám sebe šéfom, ale budete v tom hrozný (teda aspoň zo začiatku)

Ľudia považujú za obrovský úspech to, ak sa niekomu podarí stať sa sám sebe šéfom a ak ste to dokázali vy, v podstate sa môže zdať, že žijete život, o ktorom všetci snívajú. Nemusíte chodiť do práce načas, nikomu sa nepotrebujete hlásiť či ospravedlňovať a nikto vám nemôže hovoriť, čo môžete robiť a čo nie. V podstate neexistuje nič, čo by stálo medzi vami a tým, čo chcete robiť. Každý človek, ktorý denne chodí do práce, ktorú nenávidí a poslúcha šéfa, ktorého nemá rád, sníva presne o takomto živote!

 

Samozrejme, je to fajn, keď si je človek sám šéfom. Avšak popri tých pozitívach, vám mnoho ľudí vám nepovie o tom, koľko práce budete musieť celkom sám zvládať, v prípade, že sa naozaj budete chcieť stať osobou, ktorá povedia úspešný biznis. Myslím si, že aj vy ste už počuli o tom, že sa lídri úspešných spoločností neobjavujú len tak náhodou, ale musia sa vypracovať. A to niečo stojí!

Ľudia, ktorí idú do vlastného biznisu s tým, že budú robiť kdekoľvek, kedykoľvek a čokoľvek, len aby zarobili, už nemajú pokojný život ako niekto, kto dôjde v pondelok do práce a na stole má položené vopred určené úlohy od svojho šéfa. To, že sú sami sebe šéfmi so sebou prináša množstvo zodpovednosti. Ako CEO svojej spoločnosti, ste to vy, kto musí rozhodnúť o tom, čo treba robiť, kto to má urobiť a kedy to má byť hotové. Je to na vás, aby ste prišli s dobrými rozhodnutiami, aj v zložitých situáciách a počas doby, kedy si nemôže vaša spoločnosť urobiť zlý krok.

 

Ako človek, ktorý vedie celú spoločnosť, musíte neustále rozmýšľať o iných ľuďoch. Musíte totiž vždy myslieť na svojich zamestnancov, zákazníkov, partnerov, investorov, poradcov, právnikov, účtovníkov a na mnoho ďalších. Stať sa výnimočným lídrom je jednou z najväčších výziev v živote podnikateľa.

Keď už ste sám sebe šéfom, neexistuje pre vás niečo ako podvádzanie, či tajné chodenie domov predčasne. Akýkoľvek úspech, ktorý dosiahnete, akýkoľvek pokrok, ktorý spravíte, musí byť totiž vydretý tvrdou prácou, deň po dni, mesiac po mesiaci, rok po roku. Byť sám sebe šéfom, ktorý správne vedie svoju spoločnosť, si vyžaduje množstvo disciplíny, obetavosti a odhodlania. A na to, aby ste dokázali niekým takým byť, potrebujete čas. Vlastne je to vec, ktorú sa učíte celý svoj život, pretože spolu s tým, ako sa časom komplikuje váš biznis, komplikuje sa aj jeho ovládanie. Je to teda nikdy nekončiaci proces práce a osobného rozvoja.

 

 

2. Príde čas, kedy sa veci pokazia

Nájdite problém

Preskúmajte ho

Príďte s novým plánom

Vytvorte si stratégiu

Začnite podľa nej veci budovať

Príďte s prototypmi

Overujte

Vybudujte si vlastnú sieť

Prijmite nových ľudí

Obsaďte ich do vhodných pozícií

Organizujte beh spoločnosti

Vyvíjajte

Testujte

Opakujte to

Príďte s produktom, ktorý na trhu môže preraziť

Raisujte

Vyrábajte

Teraz si vyznačte celý zoznam vecí, ktorý vidíte, skopírujte ho a prilepte popod prvý zoznam. Opakujte tento proces od 10 do 100 krát. Keď skončíte, budete rozumieť tomu, čo asi potrebujete robiť, aby ste mohli vybudovať úspešnú spoločnosť.

Je toho veľa, však? Áno, viem. Byť founderom je skutočne ťažké! Je to vlastne tak zložité, že je až celkom normálne cítiť sa preťažený, pod tlakom, so snahou všetko čo najrýchlejšie a bez veľkých chýb zvládnuť. Ak rozmýšľate nad spustením vlastného biznisu, mali by ste teda vedieť, že prichádzajú obdobia, kedy sa veci pokazia. Keď sa to ale stane aj vám, musíte si uvedomiť, že v tom nie ste sám, keďže existujú tisícky ďalších začínajúcich podnikateľov, ktorí majú tiež problémy s riadením svojho biznisu. Potom si uvedomíte, že aj neúspech bol len súčasťou cesty vášho podnikania, ktorá môže stále pokračovať úspešne.

 

3. Váš partner vás možno opustí a vaša rodina vás možno prestane mať rada

Takmer všetko, čo teraz považujete za „svoj život“, prestane existovať, keď sa rozhodnete začať s vlastným biznisom. Všetko sa zmení a vy už možno nebudete každú noc spať doma, raňajkovať s rodinou a takmer určite sa nebudete vždy stíhať domov vrátiť na večeru. Kvôli podnikaniu možno prídete aj o veľa koníčkov. Už možno nebudete môcť chodiť s priateľmi po práci hrávať futbal, v piatok večer do baru, cez víkendy pozerať filmy s rodinou a ani sa denne starať o svoju kondičku tak, ako doteraz.

Budete musieť povedať zbohom veľa veciam, ktoré dnes považujete za bežné a obľúbené súčasti svojho života. Ak začnete podnikať, budete možno musieť celý váš svet zmeniť. A kým vy budete tieto zmeny robiť, mnoho z vašich blízkych ľudí z nich nebude mať radosť. Bude im možno chýbať čas, ktorý s vami trávili, kým ste sa začali venovať vášmu biznisu. Niektorí z nich vás možno nebudú vedieť pochopiť a opustia vás. Buďte si preto vedomý toho, že vaše rozhodnutie, začať s vlastným biznisom ovplyvní aj ostatných vo vašom živote, čo nemusí vždy dopadnúť ideálne.

 

4. Ak nepoznáte samého seba, budete to mať ťažké

Ak začínate s vlastným biznisom a stále celkom dobre nepoznáte samého seba, to kým sa chcete stať a prečo ste si vybral práve túto cestu, aby ste to dokázali, budete omnoho ťažšie vnímať všetky nepríjemné elementy tohto odvetvia. Budete ľahšie ovplyvniteľný, ľahšie sa dostanete na cesty, na ktoré ste sa dostať nechceli a tým samozrejme môže váš biznis aj zaniknúť. Dokonca, aj keby sa vám podarilo dosiahnuť svoje ciele, stále by ste sa cítili nenaplnený. Prečo? Aj napriek všetkej tej tvrdej práci a času, ktorý do svojho podnikania vložíte, zostanete prázdny, pretože ste pri tom všetkom stále neprišli na to, kto vlastne ste a čo vás robí šťastným.

Nájdite si preto čas na to, aby ste prišli na to, kto vlastne ste a prečo presne je vybudovanie vlastnej spoločnosti pre vás tá správna cesta. Potom by ste mali svoju víziu vložiť do vecí, ktoré pre vás majú nejaký zmysel, naozaj hlbší zmysel. Takéto veci sa potom stanú vašou motiváciou a samozrejme aj prinesú naplnenie do vášho života.

 

 

5. Bude vám to trvať o mnoho dlhšie, než si myslíte

Tak napríklad, spoločnosť Apple, ktorá bola založená v roku 1976 v skutočnosti potrebovala osem rokov na to, aby sa o nej začalo hovoriť. Ďalej, Ben Silbermann, founder spoločnosti Pinterest, odišiel v roku 2008 z Googlu, aby si mohol založiť vlastný startup. Prvá appka, ktorú vytvoril sa volala Tote. A hoci nebola táto aplikácia úspešná, Silbermann sa nevzdal. Vybudoval ďalšiu appku, s názvom Pinterest. Počas troch rokov táto appka získal 25-miliónovú používateľskú základňu. 

Existuje mnoho podobných príbehov a ich odkaz je jasný: vybudovanie úspešnej spoločnosti potrebuje čas. A hovoríme tu o oveľa väčšom množstve času, než si väčšina ľudí myslí. Preto, ak máte v hlave predstavu určitého úspechu, počítajte s tým, že si na neho budete musieť počkať aj dva, možno až tri krát dlhšie než si myslíte. Pamätajte si avšak, že v podnikaní nejde o krátke šprinty, ale skôr o jeden dlhý maratón plný behov v rozdielnej rýchlosti.

6. Asi vás čaká neúspech.

Do troch rokov od svojho založenia, narazí na tvrdú bránu neúspechu až 92% startupov. Predstavte si teda, že sa vy a ďalších 99 vašich priateľov rozhodne teraz začať s vlastným biznisom. Podľa tejto štatistiky budete v lete 2018 všetci, okrem ôsmich vedieť, že vaše projekty neuspeli. Je to šialené však? Taký však je svet startupov.

Tých pár úspešných projektov je to, čo drží celé toto odvetvie nažive. Každú chvíľu potom prichádza nová vlna podnikateľov, ktorí bojujú za to, aby si našli svoje miesto v tej „top 8“. A kvôli nim sa potom vracajú aj investori, je jedno koľko nevýhodných investícií už pred tým spravili.

Je to tak, že tie úspešné príbehy v nás živia vieru, že nemožné je vlastne možné a že ten risk, ktorý sme ochotní podstúpiť, naozaj stojí za to.

 

Zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá