Rozprávaš sa sám so sebou? Tak to si vlastne génius

  • Tiež si rád občas pokecáš sám so sebou? Nie iba v súkromí svojho domova, ale aj na ulici, v obchode, v kancelárií...? To je zlé, lebo predsa iba blázni sa rozprávajú sami so sebou, nie? Nuž, nie.
aboutbk-com-1024×683
  • Tiež si rád občas pokecáš sám so sebou? Nie iba v súkromí svojho domova, ale aj na ulici, v obchode, v kancelárií...? To je zlé, lebo predsa iba blázni sa rozprávajú sami so sebou, nie? Nuž, nie.

Ukázalo sa, že ak sa rozprávaš sám so sebou, je to známka geniality.
Vďaka jednej svojej štúdii, psychológovia Gary Lupyan a Daniel Swigley predpokladajú, že hovorenie so sebou samým môže byť prospešné.

entrepreneur com

foto: entrepreneur.com

Ak sa rozprávaš sám so sebou, tvoj mozog pracuje efektívnejšie

Existuje experiment, kde dali Lupyan a Swingley dvadsiatim ľuďom názov objektu (jablko, chlieb alebo banán), ktorý mali následne nájsť v supermarkete. V prvom kole experimentu mali byť títo ľudia potichu, zatiaľ čo v druhom kole si mali nahlas hovoriť názvy objektov, ktoré v obchode hľadali. V druhom kole sa úspešnosť rapídne zvýšila. Prečo?

Pretože hovorenie vecí nahlas zapája pamäť.
Ale táto pomôcka funguje iba v prípade, že vieš to, čo potrebuješ. V prípade experimentu pomohlo jednak to, že ľudia vedeli, čo si predstaviť pod pojmom jablko, banán a chlieb, ale tiež poznali supermarket, v ktorom nakupovali.

Podľa Lupyana nemusí byť takýto prehovor samému k sebe vždy užitočný. Pokiaľ nevieš, ako taký objekt vyzerá, hovorenie jeho názvu nahlas nemusí mať žiadny efekt, môže ťa dokonca spomaliť. Ale ak vieš, že je banán žltý a má práve taký tvar, aký má, tým, že nahlas povieš slovo banán, aktivuješ tie vizuálne časti pamäte, ktoré ti pomôžu zorientovať sa v priestore a nájsť ich.

anigif_enhanced-9255-1423724650-3

foto: understandingrelationships.com

Ak sa rozprávaš sám so sebou, pomáhaš si utrieďovať myšlienky

Buď sám sebe psychológom. Určite poznáš ten pocit, keď v noci ležíš v posteli a hlavou ti prúdi nekonečný rad myšlienok. Alebo cez deň, keď sa potrebuješ sústrediť na prácu. Ak si budeš veci hovoriť nahlas, pomôže ti to upokojiť nervy a tvoje vonkajšie ja pomôže tomu vnútornému.

Podľa psychologičky Lindy Sapadin ti práve takýto monológ môže pomôcť rozhodnúť o dôležitých a náročných veciach, pretože si ujasníš myšlienky v hlave a jednoduchšie prídeš na to, čo je správne. Keď máme problém, väčšinou sa o ňom chceme porozprávať. Tak prečo by si to nemohol urobiť aj sám so sebou a zadarmo?

Smiling man outdoors

foto: joshanswers.com

Ak sa rozprávaš sám so sebou, pomáhaš si tým v dosahovaní cieľov

Niekedy môže byť zložité spísať si zoznam svojich cieľov. Máš ich veľa, niektoré sú väčšie a ťažšie dosiahnuteľné ako iné… Ak si ale budeš tieto ciele nahlas opakovať a pridáš k tomu aj proces toho, ako by si ich rád dosiahol, každý krok sa ti bude zdať jednoduchší a tvoje ciele sa ti budú zrazu zdať dosiahnuteľnejšie. Skús to. V hlave si budeš opakovať veci, budeš premýšľať a zrazu zistíš, že si našiel optimálne riešenie na to, ako dosiahnuť to, čo chceš.  Veci zrazu vidíš z inej perspektívy a to ti pomáha držať sa pri zemi, zároveň však udržiavaš pozornosť a zameriavaš ju tým správnym smerom.

aboutbk com

foto: aboutbk.com

Rozprávať sa sám so sebou znamená, že si samostatný. Ľudia, ktorí to takto robia, sa pri problémoch, ale aj riešeniach a dosahovaní cieľov dokážu spoľahnúť sami na seba, nie na iných. A to je dobré, pretože vieš, že svoje sny a ciele máš v rukách ty sám.

Zdroj: Gigi Engle, brightside.me, zdroj titulnej fotografie: quora.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá