Rukavice, ktoré dokážu preložiť znakovú reč, uľahčia milióny životov

  • Dvojici študentov sa podarilo vyvinúť špeciálne rukavice, ktoré miliónom hluchonemých ľudí pomôžu jednoduchšie sa dohovoriť.
megapassions orgkdjf
  • Dvojici študentov sa podarilo vyvinúť špeciálne rukavice, ktoré miliónom hluchonemých ľudí pomôžu jednoduchšie sa dohovoriť.

Thomas Pryor a Navid Azodi na University of Washington študujú letecké a astronautické inžinierstvo a biznis administratívu. Obaja na seba narazili v prvom ročníku a spojil ich záujem o riešenie problémov a ich túžba vytvoriť niečo nové. Napriek svojmu mladému veku majú chalani už značné skúsenosti. Thomas napríklad vedie vlastný tím vývojárov v spoločnosti Husky Robotics a zároveň mentoruje asi 30 ďalších študentov. Navid stážoval v NASA a tiež v spoločnosti Apple.

flipboard com

foto: flipboard.com

Vymýšľať a tvoriť sa im, zdá sa, zatiaľ veľmi dobre darí a svojou odhodlanosťou a snahou sú inšpiráciou pre mnohých spolužiakov. No a v neposlednom rade sú už aj nádejou množstva hluchých či hluchonemých ľudí, ktorí majú problémy sa v bežnom živote dorozumievať s druhými.

Nie všetci totiž ovládame znakovú reč a tak je pre nemých ľudí na dennom poriadku, že sa dostanú do situácie, kedy je pre nich v komunikácii s druhým človekom podstatne ťažšie vyjadriť, čo potrebujú. Nie vždy majú po boku človeka, ktorý znakovú reč ovláda a je schopný potreby nemého interpretovať. Thomas a Navid sa teda svojím vynálezom snažia týmto ľuďom pomôcť a aspoň trochu im uľahčiť osud.

Čo sa teda rozhodli títo dvaja šikovní chalani urobiť?  Navrhli a vytvorili špeciálne rukavice, ktoré automaticky prekladajú znakovú reč do textu a hovorenej reči. Keď vezmeme do úvahy fakt, že na svete je okolo 70 miliónov hluchých či hluchonemých ľudí, Thomas a Navid sa postarali o vcelku revolučný objav.  Človeku sa až nechce veriť, čo všetko vie vyriešiť pár rukavíc.

z

foto: flipboard.com

Rukavice s názvom SignAlong zapojili do súťaže Lemelson-MIT a v rámci súťaže vyhrali príspevok 10 tisíc amerických dolárov, čo je okolo 8 866 eur. V súčasnosti toto zariadenie funguje stále ako testovací prototyp, veríme však, že príspevok urýchli dokončenie rukavíc a zabezpečí tak lepšiu budúcnosť všetkým, ktorí ju potrebujú.

Cieľom je, okrem prekladu znakovej reči do hovoreného jazyka či textu, aj praktickosť zariadenia. Rukavice sú značne menšie, ako podobné zariadenia, ktoré snímajú celú ruku až po pažu alebo video. Oproti tomu sú rukavice praktickejšia voľba vhodná na každodenné využívanie.

Vo svojom videu nám obaja prezentujú svoje špeciálne rukavice:

zdroj: huffingtonpost.com, zdroj titulnej fotografie: megapassions.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá