San Francisco zakázalo všetky produkty z polystyrénu

  • Je to ďalší veľký krok k budúcnosti bez odpadu.
160701-san-francisco-styrofoam-ban-jpo-332p_6ba174547af1bd0f3b1b22e102ecd8bc.nbcnews-fp-1200-800
  • Je to ďalší veľký krok k budúcnosti bez odpadu.

Polystyrén je plastová pena na ropnej báze, ktorá sa používa na výrobu šálok kávy, balenie arašidov a celý rad ďalších jednorazových položiek. A hoci niektoré mestá začali prijímať rázne opatrenia ohľadom jeho použitia, v tomto prípade sa jedná o najrozsiahlejší zákaz na materiál v USA.

styrofoam-garbage1

foto: grist.org

Nové nariadenie síce nebude mať vplyv na produkty z polystyrénu používané ako izolačný materiál, ale zakáže predaj všetkých polystyrénových obalov na jedlo, obalov na oriešky, obalov na hotové jedlá, kávových pohárov, kotevných bójí a hračiek do bazénu. Platnosť nadobudne od začiatku roka 2017.

Od 1. júla 2017 bude tiež nelegálne predávať podnosy z polystyrénu na ryby a mäso – tie, ktoré v súčasnej dobe bežne dostať v supermarketoch. Takže je to legitímny krok smerom k cieľu San Francisca, byť od roku 2020 mestom bez odpadu.

Je to ale dlhá cesta. San Francisco pritom zakázalo polystyrénové take-away obaly už v roku 2007, kvôli obavám o životné prostredie. Penová hmota je ale stále jedným z najčastejšie používaných obalových produktov a každý rok je len v Spojených štátoch vyhodených 25 miliárd polystyrénových téglikov.

3722738936_2be0ce329b_o

foto: treehugger.com

Aj keď je polystyrén pomerne mäkký materiál, na skládkach sa rozkladá neuveriteľne pomaly, čo znamená, že to tam bude sedieť a vyplavovať potenciálne škodlivé chemické látky do vodných tokov po tisícročia. Tiež existujú obavy, že by tento materiál mohol mať vplyv na ľudské zdravie, pretože obsahuje chemikálie s negatívnym vplyvom hormóny.

Ak polystyrén skončí v oceáne, čo sa stáva 86 percentám jednorazového plastu, ktorý sa nerecykluje, rozpadá sa príliš rýchlo a stáva sa z neho mikroplast, ktorý je potom distribuovaný prostredníctvom vodného stĺpca, kde ho môžu požiť morské živočíchy.

Od počiatočného rozhodnutia San Francisca v roku 2007 zaviedlo podobné pravidlá viac ako 100 miest, vrátane Washingtonu DC.  Zakázali tak polystyrénové take-away obaly. Ale táto nová vyhláška, ktorá bola jednomyseľne odhlasovaná 28. júna zatiaľ nemá inde v Spojených štátoch obdoby.

976229_10200303473847006_1957265277_o

foto: pacificabeachcoalition.com

New York dočasne zakázal výrobky z polystyrénu v minulom roku, ale rýchlo zrušil rozhodnutie v prospech plánu tieto produkty radšej recyklovať potom, čo bol zákaz nazvaný “ekologicky neefektívny a ekonomicky nerealizovateľný”.

Ale nie každý si myslí, že rozhodnutie San Francisca je správne. Americká Chemická Rada vyslovila tvrdenie, že polystyrén je v skutočnosti šetrnejší k životnému prostrediu než niektoré biologicky rozložiteľné náhrady, pretože vďaka jeho nízkej hmotnosti sa počas prepravy produkuje menej emisií oxidu uhličitého.

styrofoam-containers

foto: kawarthanow.com

„Rozložiteľné materiály nie sú dokonalým riešením,“ hovorí Samantha Sommer, projektová manažérka Clean Water Action California a dodáva, že jednorazové výrobky v akejkoľvek podobe je potrebné zakázať.

Polystyrén je jedným z najviac prevládajúcich a trvácnych materiálov, ktoré používame dnes a zákaz aspoň z jedného veľkého mesta je stále obrovským krokom vpred. 

920x1240

foto: sfchronicle.com

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: dulichsapagiare.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá