Šaty z 3D tlačiarne? Dnes už je všetko možné

  • Spojenie medzi módnym priemyslom a 3D tlačou je ešte v plienkach, no mladej izraelskej študentke sa už dnes podarilo vytvoriť svoju prvú kolekciu práve kvôli tejto pokrokovej technológii. Výsledky sú pozitívne, dopad na módny priemysel zostáva otázny.
image_1438607315.jpeg
  • Spojenie medzi módnym priemyslom a 3D tlačou je ešte v plienkach, no mladej izraelskej študentke sa už dnes podarilo vytvoriť svoju prvú kolekciu práve kvôli tejto pokrokovej technológii. Výsledky sú pozitívne, dopad na módny priemysel zostáva otázny.

 

Kapacity 3D tlačiarní nás neprestávajú prekvapovať a svoju užitočnosť už preukázali najmä v oblasti vedy a techniky. Zrejme bolo len otázkou času, kedy jej medze otestujú aj ľudia s bežným úžitkovým zameraním, a to napríklad módni dizajnéri.

Danit Peleg, izraelská študentka módy, sa svoju absolventskú prácu rozhodla smerovať inovatívnou cestou, a to aj napriek tomu, že s 3D tlačou na začiatku vôbec nevedela pracovať. 9 mesiacov strávila prácou, počas ktorej sa súčasne učila narábať s technológiou, testovala jej využiteľné schopnosti, navrhovala svoje výtvory a následne ich aj sama zrealizovala. Po 9 mesiacoch je na svete jej dieťa – kolekcia, ktorej každý z piatich modelov tlačila v priemere 400 hodín. Od topov až po topánky. Celú kolekciu už dokonca aj verejne odprezentovala. Oblečenie vyzerá moderne a inovatívne, aj keď zatiaľ je dizajnovo skôr pre tých odvážnejších a modernejších, poprípade pre brázditeľov červených kobercov.

 


 

 

Peleg tvrdí, že táto metóda dokáže v móde spraviť revolúciu – a má pravdu. Namiesto prevlákania oblečenia z miesta na miesto a fyzického kupovania vecí, si ich jednoducho môžeme vytlačiť doma. Táto vízia samozrejme ešte potrebuje veľa času a práce. 400 hodín na tlač a následnú konštrukciu je zatiaľ ochotný obetovať len málokto, rovnako ako ani jej moderný dizajn neosloví úplne každého. Náklady sú zatiaľ taktiež nejasné, určite však neboli práve najnižšie. Materiál je prirodzene umelina, ale pôsobí efektne a vyzerá inak – niečo, čo je dnes oceňovaným módnym atribútom. Konkrétne ide o materiál FilaFlex, ktorý je ideálny práve preto, lebo aj napriek ohybnosti je dosť pevný a odolný.

 

 

Využitie 3D tlače v módnom priemysle však nie je úplnou novinkou. Napríklad Victoria’s Secret na svojej každoročnej prehliadke už v roku 2013 prezentovala okrem spodnej bielizne aj krídla a doplnky pochádzajúce z 3D tlače. Ich praktická využiteľnosť bola ale oveľa nižšia než v prípade kúskov od izraelskej návrhárky. Celkovo sa kolekcia Danit Peleg spomedzi ostatných kolaborácii módnych tvorcov a trojrozmernej tlače približuje bežne nositeľným kúskom asi najviac. Po prvý krát ich vytvorili bežné prístroje – také, ktoré môžeme používať aj doma.

 

 

Je otázne, čo podobný vývoj znamená a bude znamenať pre klasickú módu a krajčírstvo. Vznešené umenie „haute couture“ si zakladá na detailnej ručnej práci, vyšívaniu, zdobeniu, a tvarovaniu, ktoré môže takisto trvať stovky hodín. Minimálne v blízkej budúcnosti 3D tlač nemá šancu nahradiť ručne produkované oblečenie z prírodných materiálov, akým je najmä bavlna, ktorá sa príjemne nosí a hlavne účinne izoluje chlad. To sa zatiaľ o materiáloch, s ktorými pracujú tlačiarne, povedať nedá.

 

 

zdroj:dailymail.co.uk, ecouterre.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá