Schody do neba? Nie, výťah do vesmíru!

  • Znie to naozaj neskutočne, ale vedci uvažujú nad výstavbou obrovského výťahu, ktorý by ľudí dokázal dopraviť až do stratosféry, teda do výšky 20 km nad zemou. Vedu, ekológiu a vesmírny výskum by to posunulo vpred míľovými krokmi.
image_1439907113.jpeg
  • Znie to naozaj neskutočne, ale vedci uvažujú nad výstavbou obrovského výťahu, ktorý by ľudí dokázal dopraviť až do stratosféry, teda do výšky 20 km nad zemou. Vedu, ekológiu a vesmírny výskum by to posunulo vpred míľovými krokmi.

 

Za týmto odvážnym nápadom stojí Brendan Quine, ktorý si svoj vynález už stihol nechať patentovať. Hlavné využitie vesmírneho výťahu, ktorý by niesol meno ThothX Tower, by malo spočívať v tom, že by z jeho vrchu mohli vzlietať vesmírne rakety, lode, či satelity. Takisto by sa na najvyšší bod výťahu mohli pravidelne vracať kvôli doplneniu paliva, zásob, alebo výmene posádky. To všetko sa ale dávno dá robiť aj zo zeme, takže táto enormná stavba sa môže javiť ako zbytočná. Nie je to však celkom tak.

 

CTO, Brendan Quine

 

Na vymrštenie rakety do vesmíru zo zeme potrebujeme obrovskú silu a ešte väčšie množstvo paliva. Rakety čelia sile gravitácie, ktorá je o to silnejšia, čím je raketa bližšie k zemi, ako aj atmosférickému odporu. Keby rakety štartovali o dvadsať kilometrov vyššie nad zemou, minuli by o 30 percent menej paliva, nehovoriac o ušetrení na metodológii, ktorú treba využiť na prekonanie tlaku gravitácie a atmosféry.

Ak by rakety dokázali vzlietať z vrcholu vesmírneho výťahu, úplne by sa vyhli prvotnému štádiu po odlepení od zeme, v ktorom letia vertikálne 15-25 km a na konci ktorého z nich odpadnú dva najväčšie motory. Tie väčšinou končia v mori. Až v konečných štádiách, keď je raketa zbavená niekoľkých doplnkových súčastí dosiahne okraj stratosféry a letí horizontálne. Ak by teba vzlietala až v stratosfére, vertikálnemu vzletu by sa mohla vyhnúť a rovno by vzlietla horizontálne. V tomto smere by sa ušetrilo minimálne na doplnkoch, ktoré z rakety postupne opadávajú.

 

 

Vesmírne expedície su limitované najmä ich extrémnou finančnou náročnosťou, takže každý krok k zníženiu nákladov by umožnil jednoduchší a častejší prístup na miesta mimo zeme. O výhodách vesmírneho výskumu snáď ani netreba hovoriť, no jedno je jasné: tento výskum je pre nás nesmierne dôležitý, keďže sa zdá, že zdroje tejto zeme ľudstvu nevystačia do nekonečna a tak ich treba hľadať inde. 

Prirodzene, kabínky výťahu by neboli poháňané palivom, ale elektrickými zdrojmi. Okrem toho by výťah mohol fungovať aj ako zdroj veternej energie. A čo je pozitívne pre verejnosť, časom by sa z neho stala turistická atrakcia. Ľudia by sa mohli nechať vyviesť do vesmírnych podmienok bez toho, aby opustili zemskú atmosféru a zažili stav beztiaže.

 

 

Avšak vyhliadky na realizáciu tohto projektu nie sú úplne ružové. Momentálne sa postaviť nedá, keďže nám chýbajú technológie na výstavbu objektu s takou obrovskou výškou, ako aj na jeho stabilizáciu. Predsa len, udržať 20 kilometrovú vežu na mieste by nebola hračka – stačí si pomyslieť na silu vetra v niekoľkokilometrovej výške, ktorú si tu na zemi ani nevieme predstaviť. Okrem stability by stavba potrebovala aj vlastnú geostacionárnu obežnú dráhu, aby sa z nej dalo vstúpiť do vesmíru.

Takže aj keď je tento nápad ohromujúci a vyriešil by mnohé problémy daného odboru, na jeho uskutočnenie ešte nie sme pripravení a bude to chcieť čas. Veľa času.

 

 

Zdroj: The Guardian, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá