Si presne to, čo čítaš

  • Štúdia publikovaná v International Journal of Business Administration zistila, že to, čo mladí ľudia čítajú, priamo ovplyvňuje úroveň ich písaného slova.
2
  • Štúdia publikovaná v International Journal of Business Administration zistila, že to, čo mladí ľudia čítajú, priamo ovplyvňuje úroveň ich písaného slova.

Študenti, ktorí čítajú akademické žurnále, literárnu fikciu alebo všeobecne vecnú literatúru, dokážu písať komplexnejšie a zaujímavejšie vety ako tí, ktorí čítajú fikciu (fantasy, sci-fi) či obsah na weboch ako je Reddit alebo Tumblr. Najvyššie skóre dosiahli tí, čo čítali akademické žurnály, najnižšie práve tí, ktorí čítajú iba content na webe.

1

foto: blogspot.com

Hlboké a plytké čítanie

Hlboké čítanie je definované ako pomalé, pohlcujúce, bohaté v zmyslových detailoch, emocionálne a morálne komplexné. Je ďalším kľúčovým faktorom. Na druhej strane je plytké čítanie, čo predstavuje iba prečítanie a priame pochopenie slov jednoduchého textu. Hlboké čítanie je charakterizované textom bohatým na detaily, narážkami alebo metaforami a aktivuje oblasti mozgu, ktoré sa správajú, akoby človek situáciu písanú v knihe priamo prežíval. Toto čítanie je skvelé cvičenie pre mozog a zvyšuje empatiu, pretože núti človeka uvažovať, analyzovať a vyjadriť svoj vlastný názor.

Plytké čítanie predstavuje väčšinu článkov na online blogoch, bulvárnych alebo zábavných stránkach, ktoré sa spoliehajú na cool clickbait názvy. Tomuto typu čítania chýba úprimný subjektívny pohľad zo strany autora, pretože ku článku nemá nijaký vzťah. Je to text, na ktorý zabudneš za pol dňa.

titulna

foto: virgogirlmedia.com

Hlboké čítanie aktivuje mozgové centrá pre reč, zrak a sluch – teda všetky, ktoré nám spolu umožňujú hovoriť, čítať a písať. Čítanie a písanie využívajú Brocovo centrum, oblasť mozgovej kôry obsahujúcu notorické centrum reči, umožňujúce vnímať rytmus a syntax, ďalej Wernického senzorické centrum reči, ktoré ovplyvňuje vnímanie slov a ich význam a angulárny gyrus – centrálu pre vnímanie a používanie jazyka. Tieto oblasti sú navzájom prepojené, vďaka čomu čitateľ dokáže prezívať toto komplexné čítanie.

Sú dva spôsoby, ako využiť hlboké čítanie pre zlepšenie písania: Čítanie básni a literárnej fikcie. Štúdia zistila, že čitateľom pri čítaní svojich obľúbených básní mozog stimuluje viac oblasť týkajúcu sa pamäte, ako oblasť pre čítanie, čo indikuje, že čítanie básni vyvoláva spomienky so silnými emóciami – a práve silné emócie sú dobré pre kreatívne písanie.

3

foto: outsideonline.com

Dobrý spisovateľ má silnú empatiu, ktorá mu umožňuje vytvoriť viacvrstvové charaktery osôb a situácií. V štúdii dosiahli ľudia, ktorí čítali fikciu lepšie výsledky v testoch afektívnej teórie mysle (schopnosť byť empatický) a testoch kognitívnej teórie (pochopenie spôsobu myslenia a konania iných ľudí) v porovnaní s ľuďmi, ktorí čítajú vecnú literatúru alebo populárnu fikciu. Inými slovami – literárna fikcia provokuje myslenie, uvažovanie, rozpínavosť a integráciu.

Pokiaľ si chceš zlepšiť svoje kreatívne písanie, skús čítať viac komplexnejšie články. Tvoja myseľ sa ti poďakuje.

4

foto: framepool.com

zdroj: qz.com, zdroj titulnej fotky: hipsterwithboots.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá