Škótsko dosiahlo odvážny cieľ redukcie emisií o šesť rokov skôr

  • Škótsko, domovina Lochneskej príšery, krajina tradícií a záhad a jedna zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, napreduje v oblasti ekológie míľovými krokmi.
Škotsko-očarujúca-krajina-10-699×437
  • Škótsko, domovina Lochneskej príšery, krajina tradícií a záhad a jedna zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, napreduje v oblasti ekológie míľovými krokmi.

Cieľom bolo znížiť emisie skleníkových plynov o 42% do roku 2020. Minulý týždeň škótska vláda v tlačovej správe oznámila, že tento cieľ dosiahla už v roku 2016, kedy dosiahli zníženie o 45,8%.

Sekretárka Climate change Roseanna Cunnigham povedala, že v rozpätí rokov 1994 až 2016 sa pokles emisií znížil takmer o 46%. Na druhú stranu pokles emisií v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska bol oveľa menší, a to iba 33%. Cunnigham navrhla obyvateľom vypnúť ohrievače v príbytkoch, pretože to môže prispieť k dosiahnutiu cieľu.

share-image

foto: greenerscotland.org

Iní tvrdia, že vláda potrebuje upevniť svoj záväzok k znižovaniu skleníkových emisných plynov.  Jim Densham (hovorca Stop Climate Chaos Scotland) tvrdí, že toto skoré dosiahnutie cieľa je dobré, pretože ukazuje ľuďom, že na boj s klimatickými zmenami nemusia drasticky zasahovať do vlastného pohodlia. Napriek tomu je však nevyhnutný postoj a konanie štátu, ktorý by mal byť v tejto problematike lídrom a postupovať na základe pevne stanovenej stratégie.

Podľa Denshama zostávajú emisie z dopravy od roku 1990 na rovnakej úrovni, pričom emisie produkované domácnosťami klesli iba o 1 percento. Tvrdí, že Škótsko bolo schopné dosiahnuť cieľ v predstihu vďaka neštandardne teplej zime v roku 2014, poklesu aktivity ťažkého priemyslu, stratégie a zmene prerozdelenia európskych kreditov za emisie.

Mark Russkel, ktorý je členom Green Party, tvrdí, že vláda potrebuje lepšie komunikovať šetrenie energií v domácnostiach, šetrenie palivami a efektívnejšiu transportnú politiku. Až po týchto krokoch môže vláda nastaviť odvážnejšie ciele na rok 2020.

epa01947088 Smokes billow out of chimneys of a sweetcorn processor in Changchun in northeast China's Jilin province, 27 November 2009. China will make more efforts in cutting its carbon emissions, targeted at 40 per cent lower the ratio of emission to GDP by the year 2020 compared with 2005. EPA/BEI FENG

foto: thinglink.com

Okrem toho si myslí, že reálne podniknutie krokov voči klimatickým zmenám nie je iba o číslach, ale i tom, či obyvatelia majú možnosť bývať v teplých a efektívnych domovoch alebo, či sa dokáže zmeniť systém na podmienky kompatibilné 21. storočiu. A to si vyžaduje vládnu podporu.

Skutočnosť, že naplnili cieľ na rok 2020 už v roku 2016 je pre škótsku vládu motivujúca, pretože si určila nový cieľ na rok 2050, a to 80% zníženie emisií skleníkových plynov. Škótom tlieskame a dúfame, že aj naša krajina sa začne vo väčšej miere podieľať na ochrane životného prostredia.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej foto: letterstoalfie.wordpress.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá