Slovák a Čech, ktorí majú nasmerované do Intelu a ARM

  • Britská Imperial College je spoločne s Cambridge druhou najlepšou univerzitou na svete. Najväčšie nároku sa tu kladú najviac na študentov prvých dvoch ročníkov, takže laboratória sú tu otvorené každý deň do polnoci a knižnice nonstop. V silnom medzinárodnom zastúpení sa tu popri mnohých jazykoch nestratí ani slovenčina či čeština.
image_1415898095.jpeg
  • Britská Imperial College je spoločne s Cambridge druhou najlepšou univerzitou na svete. Najväčšie nároku sa tu kladú najviac na študentov prvých dvoch ročníkov, takže laboratória sú tu otvorené každý deň do polnoci a knižnice nonstop. V silnom medzinárodnom zastúpení sa tu popri mnohých jazykoch nestratí ani slovenčina či čeština.

“Zo začiatku je to veľmi veľké psychické vypätie”, hovorí v univerzitnom bare Čech Michal Máslík. Na univerzite študuje elektrotechnickú fakultu už tretí rok. Počas prvých dvoch rokov štúdia trávia študenti učením často aj 16 hodín denne.

“Medzi študentmi tu vládne obrovská súťaživosť”, hovorí Tomáš Virgl, ktorý patrí na škole k pomerne veľkej skupinke Slovákov. “Tu nejde o to spraviť skúšky, ale o to byť najlepší”, popisuje mladý slovák.

Obaja mladíci patria k tým najlepším študentom na škole. Tomáš Virgl je špička v oblasti informatiky a Michal Máslík sa dokonca 2 roky po sebe stal najlepším študentom ročníka.

 

Zľava: Tomáš Virgl a Michal Máslík

 

“Ja tomu učeniu zase tak veľa nedávam, takže nepatrím k úplnej špičke. To ale Michal, ten sa stále len niečo učí”, povedal a usmial sa mladý Slovák. Michal Máslík na to reaguje slovami: “to vôbec nie je tak, že by som sa stále niečo učil. Proste robím to čo ma baví a keď ma to baví, tak sa o to zaujímam a tak sa naučím viacej”.

 

Google a Merrill Lynch

Toto mladé česko-slovenské duo má za sebou už práce v prestížnych svetových spoločnostiach. Tomáš Virgl pôsobil už niekoľko mesiacov v Googli v Mountain View a New Yorku a Máslík pracoval zase v Londýne pre Merrill Lynch. Mladý Čech priznáva, že ho zlákali peniaze, pretože pre technikov nie je zase v Londýne toľko možností a navyše banky platia oveľa lepšie.

 

Peniaze na vybavenie nie sú na Imperial College problém

Ročné školné na Imperial College stojí 9000 libier. Študenti sú ale dennodenne zapájaný do praxe a povzbudzovaný k lepším výsledkom. Celú jeseň je napríklad v univerzitnom campuse možné vidieť menšie pracovné veľtrhy. V treťom ročníku je potom nutné popri škole zvládať aj prax. Financovanie štúdia je nie len kvôli možnostiam dobre platenej stáže. Britská vláda pre študentov z Európskej únie zriadila agentúru, ktorá im vo forme pôžičky platí školné, ktoré študenti začnú splácať až po doštudovaní a budú dosahovať plat vo výške minimálnej britskej mzdy.

 

 

“Keď som cez leto pracoval v Googli, postačilo mi to na pokrytie jedného roka života v Londýne”, hovorí Virgl,  ktorý získal dokonca aj štipendium. Vysoké školné sa okrem kvality výuky prejavuje aj v perfektnej vybavenosti školy. “jediné s čím tu je problém je priestor”, zhodujú sa študenti. Keďže campus leží vo štvrti Londýna kde sa cena bytu môže vyšplhať kluďne aj k sume 40 miliónov libier a nie je kam rásť. Aj to je dôvod prečo tu nemôžene nájsť mnoho barov a reštaurácii pre aktívny študentský život. Čo sa týka ale technického zázemia, s tým tu problém určite nie je. Pri prehliadke školy je možné obdivovať aj také artefakty ako dekrét podpísaný kráľovnou alebo obrazy nositeľov Nobelových cien, ktorí tu študovali.

 

Google už nie je cool

Michal Máslík a Tomáš Virgl sú zaujímavá dvojica, z ktorej každý ma inú povahu. Tomáš je viac extrovert a Michal skôr extrovert, ale navzájom sa dopĺňajú a obaja sa zhodli na to, že Google už nie je cool, tam nepôjdu.

 

Tomáš si počas svojho pôsobenia v Googli pričuchol aj k tomu ako tento gigant stavia svoje vlastné dátové centrá a hardware. Michal sa zase aktívne zaoberá elektronikou a čipmi. Spolu sa dali tak nejak dokopy a prišli na technológiu, z ktorej by chceli urobiť produkt a možno aj vlastný spoločnosť. Ich nápad je zatiaľ iba vo fázy zhotovenia dizajnu, algoritmov a princípov fungovania. V podstate má ísť o samostatný čip, určený pre tzv. content delivery networks, teda CDN siete, pomocou ktorých sa skladuje a doručuje internetový obsah. Hlavnou myšlienkou celého projektu je to, aby tieto siete boli čo najrýchlejšie.

 

 

Nedostatok ľudí

Mladíci sa v súčasnosti snažia pre svoj projekt nájsť vhodného partnera. Slovák behom svojho pôsobenia v Sillicon Valley získal kontakty na gigantov v CDN obore EdgeCast a Akamai.

Realizácia zaujímavého projektu naráža ešte na jeden problém a to je nedostatok ľudí. “Všetci s ktorými sa bavíme nám chcú dať peniaze. Tie ale nepotrebujeme, my potrebujeme kvalitných ľudí a o tých musíme súperiť s gigantmi ako je Google, Microsoft či iní. Za menši plat, alebo podiely sa k nám nikomu moc nechce”, hovoria Virgl s Máslíkom.

Tak či tak, obaja študenti chcú do pár mesiacov prísť s vlastným prototypom. Veria tomu, že biznis s čipmi je uzavretý a čiastočne monopolizovaný spoločnosťami ako Intel, ARM a že musí prísť niekto, kto im tento monopol naruší. “My hovoríme, že je čas robiť hardwarovú firmu inak. Softwarová oblasť už má svoj open source a cloudy s nízkou vstupnou bariérou, kým hardware stále nič”.

 

“Život nám niečo prinesie. Sme vo fázy, kedy si kedykoľvek dokážeme zarobiť dosť peňazí. My ale chce vyskúšať niečo svoje”, uzatvára Tomáš Virg.

 

Chalanom držíme palce a dúfame, že inšpirujú aj mnohých z vás.

 

zdroj: connect.zive.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá