Slovenská firma Axon Neuroscience je na dobrej ceste, aby našla prevenciu Alzheimerovej choroby

  • Liek na Alzheimerovú chorobu ešte neexistuje a momentálne vedia lekári len zmierňovať jej príznaky. Zmeniť by to čoskoro mohla slovenská firma Axon Neuroscience, ktorá sa tomuto výskumu venuje už niekoľko rokov a už je vidieť prvé plody ich práce.
neuron-cover
  • Liek na Alzheimerovú chorobu ešte neexistuje a momentálne vedia lekári len zmierňovať jej príznaky. Zmeniť by to čoskoro mohla slovenská firma Axon Neuroscience, ktorá sa tomuto výskumu venuje už niekoľko rokov a už je vidieť prvé plody ich práce.

Pokúsiť sa zmeniť život pacientov s Alzheimerovou chorobou bol hlavný cieľ, s ktorým vznikla v roku 2011 biofarmaceutická európska spoločnosť AXON NEUROSCIENCE SE. Jej hlavnou činnosťou je výskum Alzheimerovej choroby na molekulárnej úrovni a vývoj nových medicínskych postupov a liekov účinných pri liečbe. Výskum sa uskutočňuje na Slovensku a v Rakúsku v spolupráci s profesorom prof. MVDr. Michalom Novákom, DrSc. Dr.h.c., ktorý sa tejto problematike venuje už 25 rokov. Žiadosť na schválenie lieku, ktorý by mohol zmeniť životy mnohým ľuďom, bola podaná v roku 2011 a sú tu výsledky.

alz

zdroj fotografie:nytimes.com

Axon Neuroscience (Slovensko) začal druhú fázu klinického testovania svojej vakcíny AADvac1. Počas dvoch rokov sa do nej zapojí 185 pacientov z celej Európy, ktorí majú mierne príznaky Alzheimerovej choroby.

Tento mesiac boli predstavené výsledky 18-mesačnej štúdie s tau vakcínou. Výsledky boli prezentované na deviate medzinárodnej konferencii zameranej na štúdie v oblasti Alzheimerovej choroby v San Diegu. Vrámci dlhodobého pozorovania sa potvrdilo zlepšenie v prvej fáze ochorenia Alzhaimerovou chorobou, a to vďaka vakcíne AADvac1.

alz2

zdroj fotografie:dailytelegraph.com.au

Alzheimerova choroba pracuje tak, že poškodzuje dôležité metabolické procesy, ktoré udržujú neuróny zdravé. Neuróny následne prestanú fungovať a komunikovať s inými neurónmi a zomrú. Mozog ľudí s Alzheimerom vykazuje dve abnormálne štruktúry. Jednou je amyloidový povlak a druhou sú hrčky alebo uzlíky vytvorené z tau proteínov.

Za normálnych okolností tau proteíny tvoria kostru neurónov, no keď sa k nim pripojí priveľa fosforečnanov, začnú sa tvoriť uzlíky. A ako sa Alzheimerova choroba v mozgu pomaly rozvíja, tak rastie množstvo tau proteínov a klesá množstvo beta proteínov v mozgovomiešnom moku. Beta proteíny totiž ostanú zachytené v pasci tvoriaceho sa povlaku.

alz3

zdroj fotografie:pbs.org

V štúdií sa preukázalo, že práve vakcína AADvac1 bola vysoko imunogénna. 29 z 30 vakcinovaných pacientov vyvinulo imunitnú odpoveď proti patologickému epitopu tau proteínu obsiahnutému v AADvac1, pričom každá zo 6 dávok vakcíny zvýšila množstvo vygenerovaných protilátok.

Raditeľ Axon Medical – Matej Ondruš tento mesiac na konferencii oznámil, že štúdia bola potvrdená a vakcína AADvac1 dosiahla vynikajúce výsledky počas skúšobnej liečby 24 mesiacov. Táto vakcína je tak jediná na trhu, ktorá má potenciál slúžiť ako prevencia Alzheimerovej choroby.

zdroj:k.finance.yahoo.com zdroj titulnej fotografie:news.temple.edu/axon-neuroscience.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá