Slovenské a Írske školstvo – dva protipóly

  • Študujem manažment tretí rok. Momentálne ako všetkých ma trápi skúškové. Sedím tu spolu s firemným plánovaním a ako výsledok prokrastinácie píšem tento článok. Ja sa naozaj chcem dostať do svojej workflow, no jednoducho to nejde. Už tomu skrátka neverím. Zrejme to je už prirodzený odpor vďaka tomu, akú mám o našom školstve mienku.
The-quad
  • Študujem manažment tretí rok. Momentálne ako všetkých ma trápi skúškové. Sedím tu spolu s firemným plánovaním a ako výsledok prokrastinácie píšem tento článok. Ja sa naozaj chcem dostať do svojej workflow, no jednoducho to nejde. Už tomu skrátka neverím. Zrejme to je už prirodzený odpor vďaka tomu, akú mám o našom školstve mienku.

Pochádzam z malej dediny. Som jediný z celej rodiny (vrátane bratrancov a sesterníc), ktorý sa dostal na vysokú školu. Už od základnej mi všetci hovorili, že na to mám. Že sa na vysokú dostanem a bude zo mňa Ing. Baví ma psychológia, baví ma práca s ľuďmi a preto som si vybral manažment. Ako malý som o vysokej sníval, predstavoval si aké to bude super, aké to bude dôstojné, aká mentalita ľudí bude prevažovať na vysokej. Tešil som sa. Aký som bol len naivný…našťastie som v druhý rok dostal možnosť vyskúšať Erasmus v Írsku, na University College Cork. Práve tam som zažil pravý študentský život, tak ako som si ho vždy predstavoval. Môžem povedať len toľko, berme si príklad.

Cork Honan Plaza

Semester a skúškové obdobie začína skôr

Zimný, resp. jesenný semester mi začal v druhý septembrový týždeň, skúškové obdobie skončilo už 19. decembra. Jarný semester začína od druhého januárového týždňa a končí sa v polovici apríla, skúškové končí v prvý májový týždeň. Hlavnú výhodu vidím vo využitom čase. Žiadne zbytočné naťahovanie skúškového obdobia až do augusta. Máš iba jeden riadny termín a opravný v auguste. Motivácia učiť sa (trochu).

„Vysoká škola: dvesto ľudí prečíta tú istú knihu. Zásadná chyba. Dvesto ľudí by mohlo prečítať dvesto kníh.“ – John Cage.

12

Navyše, vôbec nejde o memorovanie. Skúšky sú väčšinou vo forme esejí. To znamená, že sa musíš naučiť zopár základných faktov, prečítať si zopár článkov a na skúške napísať vlastný názor na danú tematiku s použitím argumentov získaných prečítaním danej látky. Dokonca si aj môžeš sám vybrať na ktoré otázky chceš odpovedať. Ani neviem, či sa ma na domácej škole niekto spýtal na môj vlastný názor.

Boole-Library

Menej predmetov, ktoré idú do hĺbky

Neviem, koho napadlo dať mi šesť predmetov do jedného semestra, z toho vždy dva, ktoré absolútne nesúvisia so štúdiom manažmentu (a.k.a. rastlinná výroba). V Írsku som ich mal päť, šiesty sa mi podarilo dohodnúť sa s vyučujúcou na dodatočné napísanie zápočtu a skúšky v januári. Naopak, Íri majú tri, či štyri predmety za zimný semester, ktoré idú viac do hĺbky a naozaj súvisia s oborom ich štúdia. A nielen Íri, všetci ostatní Erasmáci boli veľmi prekvapení, potom čo som im povedal, že mám každý semester šesť predmetov. Keďže v Írsku trvá skúškové obdobie dva týždne, učenie nebolo zrovna lízať med, navyše som mal iba jeden pokus.

Q

Z teoretických predmetov ako základy manažmentu som nemal zbytočné cvičenia ako tu. Skutočne neviem, ako mi prispeje počítať desať krát ten istý druh príkladu, akurát len s vymenenými číslami a to stoj čo stoj, hodinu a pól, dvanásť týždňov po sebe.

Namiesto prednášania o tom, ako to teoreticky v podnikoch funguje sme dostali reálne prípadové štúdie, na ktorých nám bol vysvetlený spôsob zmýšľania a konania v daných situáciách, či už case study o Guinness, BBC, ba dokonca vtedy aktuálnej téme o ohýbaniu iPhone6!

Rovnako sa precvičuje aj prezentovanie. Jedna zo zásadných vecí, ktorú manažér musí ovládať. Tu doma som síce pár krát prezentoval, no nikdy nám nebolo poriadne vysvetlené ako má prezentácia vyzerať, čo je dobré a čo zlé. To som zistil až na svojej letnej stáži.

3

Platené štúdium

Tu vidím hlavný kameň úrazu. Peniaze. Nie sme skrátka zvyknutý platiť za vzdelanie, zatiaľ čo v iných krajinách to je bežná vec. Príjemná zmena to nebude, no pokiaľ bude viesť k lepšiemu, musíme ju jednoducho podstúpiť.

„To, aké máme dnes školstvo, tak bude vyzerať naša krajina za 20-30 rokov.“ – Andrej Kiska.

Biedne.

Spolky

Súvisí s vyššie uvedeným bodom. Tzv. „societies“,  skupina ľudí, ktorá má spoločné záujmy a stretáva sa pravidelne minimálne raz za týždeň. Hoci máme AIESEC, ESN a ďalšie neziskové organizácie, je to žalostne málo.

Na UCC je momentálne vyše 100 spolkov. Každý si svoj spolok môže založiť sám. Stačí päťdesiat členov s rovnakým záujmom. Následne spolok dostane grant od univerzity. Jednotlivé spolky počas akademického roka medzi sebou súperia a na konci sa vyhlási najlepší spolok.

Tieto spolky výrazne prispievajú k budovaniu študentskej kultúry. Vznikajú vzťahy, vznikajú priateľstvá, vytvárajú sa zážitky na celý život. Som si istý, že na Slovensku by raz dva vznikli startupové spolky :).

10672035_10202860868502989_3797532626448668178_n

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá