Slovenský SolarHug nabije smartfón ekologicky, zo zápästia!

  • Smartfónmi je prepojený celý svet. Ale povedzme si to na rovinu, majú chabú výdrž batérie. Áno externé nabíjačky sú fajn, ale zaberajú priveľa miesta a je otrava ich vláčiť a nabíjať. Chceme predsa niečo praktickejšie, niečo, na čo netreba myslieť a keď to potrebujeme bude to po ruke. Zvládne to slovenský SolarHug? Ja dúfam, že áno!
image_1418892056.png
  • Smartfónmi je prepojený celý svet. Ale povedzme si to na rovinu, majú chabú výdrž batérie. Áno externé nabíjačky sú fajn, ale zaberajú priveľa miesta a je otrava ich vláčiť a nabíjať. Chceme predsa niečo praktickejšie, niečo, na čo netreba myslieť a keď to potrebujeme bude to po ruke. Zvládne to slovenský SolarHug? Ja dúfam, že áno!

 

Čo je SolarHug?

Externá nabíjačka? Áno! Ale nie tak ako ju poznáte. SolarHug je nabíjačkou s dvojicou vstavaných solárnych panelov vo forme náramku. Vďaka panelom náramok dokáže to, čo bežné nabíjačky nie a to premeniť energiu zo slnečných lúčov na elektrickú.

Z nabíjačky sa tak stáva užitočná nositeľná technológia, ktorá má navyše veľmi štýlový, futuristický design. Telefón stačí pripojiť pomocou vstavaného USB kábla a môžete ho priamo v ruke nabíjať a ďalej používať.

 

 

Ako náramok vznikol?

Za nápadom a vývojom stojí mladý, 20 ročný Slovák Pavol Bujna. Pôvodom z Bratislavy, Pavol žil rok v britskom meste Reading, kde na náramku pracoval. Do zahraničia vycestoval po ukončení strednej priemyselnej školy, aby navštívil konferenciu v Londýne. Po jej absolvovaní sa rozhodol v Anglicku ostať, aby vytvoril niečo vlastné.

 

Ako každý mladý, veľa komunikoval cez svoj smartfón, ktorý sa pravdaže rýchlo vybíjal. Čo však, keď niet po ruke zásuvky a vrecká nemáte plné externých nabíjačiek? Vznikne nápad náramku ako nabíjačky! Po roku vývoja náramku a nočných smien v sklade sa Pavol s takmer hotovým prototypom rozhodol do Bratislavy vrátiť a nájsť pre svoj projekt podporu – tím, investorov a pevnú pôdu.

 

„Rozmýšlal som aj o nabíjaní pohybom, ale to je málo efektívne. Slnko je v podstate stále na oblohe, dokonca aj v Anglicku, kde stále pršía je zatiahnuté prenikajú lúče dostatočne na to, aby sa solárnym panelom dalo nabíjať. Pritom som na webe objavil taký solárny panel, ktorý nie je nemotorný ako ich asi všetci poznajú, ale flexibilný, ohybný, ľahký a pritom skoro nezničiteľný“, dodáva Pavol.

 

 

 

Kickstarter

Po rokovaní s investormi Pavol zistil, že tadiaľ cesta nevedie. Každý mal mnoho nápadov, ktoré chceli do náramku pridať, avšak to by znamenalo kompletné prekopanie produktu. Napokon sa okolo pôvodného náramku pozbieral šikovný sedemčlenný tím, ktorý sa o financovanie rozhodol poprosiť širokú verejnosť na kickstarteri.

 

Cieľom kampane je vyzbierať 70,000 britských libier, ktoré pomôzu zabezpečiť kvalitnú výrobu a potrebné zdroje. V prípade úspechu sa na prvé náramky môžeme tešiť v Apríli 2015. Na Slovensku nie je veľa spoločností, ktoré sa venujú kampaniam na crowdsourcingových portáloch. Pavol však našiel skvelých partnerov v Boomex agency a v agentúre Tarantula, ktorých na úspešnú kampaň určite potrebuje.

 

 

 

Momentálny prototyp má jednoduchý, veľmi elegantný design inšpirovaný produktmi od Apple. Hrúbka náramku je takmer zhodná s hrúbkou iPhonu 6 a váži len 90g. Disponuje dvoma solárnymi panelmi, batériou a navyše poslúži ako USB úložisko s kapacitou až 128GB. V náramku je aj vstavané svetlo, ktoré informuje o stave nabitia batérie a poslúži aj ako baterka.

 

V najhoršom stave, kedy by bol aj náramok, aj telefón vybitý, by za prvú hodinu na slnku náramok telefón nabil na 10%. Existuje dokonca verzia náramku, ktorá sa dá bezdrôtovo, indukčne nabíjať, podobne ako niektoré smartfóny. Úplné nabitie batérie z “prázdneho” stavu trvá 8 hodín, pričom nepotrebujete priame slnečné svetlo.

 

SolarHu ako nápad však nie je unikát. Unikátom je hlavne vďaka spôsobu riešenia, designu a novým typom solárnych panelov. V minulom roku sa na kickstarteri úspešne podporil projekt s názvom Sol Cuff, ktorý ponúka podobné riešenie vo forme náramku so solárnymi panelmi a vstavanou batériou. Sol Cuff môže pre slovenský projekt znamenať konkurenciu, avšak fakt, že po roku je stále vo vývoji a jeho kvalita designu mi naznačuje, že má SolarHug väčší potenciál.

 

Zdroj: kickstarter, solarhug

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá