Spoplatnenie plastových tašiek vedie k poklesu v ich používaní až o 85%

  • Niektoré štáty bojujú proti zbytočnej recyklácii, vývozu na skládky a vyťahovaniu plastu z morí pomocou poplatkov. Bude to niekedy aj u nás?
collagecover
  • Niektoré štáty bojujú proti zbytočnej recyklácii, vývozu na skládky a vyťahovaniu plastu z morí pomocou poplatkov. Bude to niekedy aj u nás?

Anglicko sa vybralo po stopách Škótska, Walesu a Severného Írska. Taktiež sa stalo posledným štátom vo Veľkej Británii, ktorý prijal zákon o platení za plastové tašky a vrecká. Podľa nových zákonov, zavedených v októbri 2015, musí každý majiteľ veľkého obchodné reťazca, ktorý zamestnáva viac ako 250 zamestnancov, účtovať 5p (0,6 €) za každú plastovú igelitku, ktorú vyhodia. Výsledky boli po šiestich mesiacoch ohromujúce.

extra_large-1470058476-cover-image

foto: iflscience.com

V roku 2014 mali obyvatelia Veľkej Británie v obchodoch viac ako 7 miliárd plastových tašiek. Po zavedení nového zákona o spoplatnení, klesol ich počet behom najbližších 6 mesiacov na 640 miliónov. Tento 85 % impozantný pokles spôsobil, že v celom Anglicku ľudia začali používať recyklované plastové tašky už aj pri nákupoch a iných každodenných činnostiach.

AM38GT Man looking at bill in grocery store. Image shot 2007. Exact date unknown.foto: coolerlifestyle.com

Tento trend zavedenia poplatku 5p (0,6€) za každú plastovú tašku, spôsobil už predtým aj v iných štátoch veľký pokles v ich používaní. Konkrétne v Severnom Írsku to bolo 71 %, vo Walese 76 % a najviac v Škótsku, 80 %. Dokopy Angličania na týchto poplatkoch ušetrili 30 miliónov libier (približne 35 miliónov eur) a tieto peniaze boli použité na dobré účely, ako napríklad charitatívne činnosti alebo zlepšenie životného prostredia. Po úspechu vo veľkých obchodných reťazcoch sú požiadavky na aplikáciu tohto zákona aj pre menšie podniky, tak ako to urobili aj v Škótsku alebo Walese.

499142802

foto:: gettyimages.com

Dúfa sa, že tento štýl zníženia používania plastu bude pomáhať životnému prostrediu hlavne pri problémoch s vývozom plastu na skládky odpadu, recykláciu alebo vyťahovanie plastu z morí. Predpokladá sa, že asi 8 až 9 miliónov ton plastu, skončí každý rok v moriach a oceánoch. Nedávna štúdia dokonca zistila, že plast vyrobený vo Veľkej Británii pláva až v mrazivých vodách Arktídy.

shutterstock_129023999-1280x960

foto: salon.com

„Bude to znamenať, že náš vzácny podmorský život bude znova bezpečnejší, naše mestá čistejšie a budúce generácie nebudú závislé od vyhadzovania plastov na obrovské hory plastu,“ povedal minister životného prostredia, Therese Coffey.

zdroj: iflscience.com, zdroj prezentačného obrázku: inquisitr.com, stuff.co.nz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá