Spoznaj Ľuba, Slováka, ktorý žije život digitálneho nomáda a nikde sa nezdrží príliš dlho

  • Ľubo z blogu samsebepan.sk vie, ako človeka namotivovať, aby žil lepším životom. Odkedy som pred pár mesiacmi objavila jeho blog, prečítala som všetky jeho články. Chalan z Prievidze, ktorý sa snaží vyhýbať hlúpemu či nelogickému správaniu a žiť životom, ktorý ho teší a vďaka ktorému môže motivovať ostatných… No, určite zaujme aj vás!
sri-lanka-1024×483
  • Ľubo z blogu samsebepan.sk vie, ako človeka namotivovať, aby žil lepším životom. Odkedy som pred pár mesiacmi objavila jeho blog, prečítala som všetky jeho články. Chalan z Prievidze, ktorý sa snaží vyhýbať hlúpemu či nelogickému správaniu a žiť životom, ktorý ho teší a vďaka ktorému môže motivovať ostatných… No, určite zaujme aj vás!

Jeho prvá destinácia mimo Slovenska bola Austrália. Strávil tam skoro tri roky. Po Austrálii sa z neho stal digitálny nomád. Človek, ktorý cestuje z krajiny do krajiny, spoznáva nové kultúry a nových ľudí a popritom všetkom ešte pracuje. Zarába online a stačí mu kvalitné pripojenie na internet. Jednoducho si žije svoj vysnívaný život.

Keď som s Ľubom skypovala, nachádzal sa práve v Taipei na Taiwane. V čase publikácie tohto rozhovoru už ale pomaly balí svoje dva ruksaky a zberá sa do novej destinácie. Poďte si prečítať rozhovor s ním!

11407010_498856070277286_4061686011902803545_n

foto: nasiexpati.sk

Ahoj, Ľubo! Ako si sa vlastne dostal k digitálnemu nomádstvu?

Keď som po viac ako dva a pol roku odchádzal z Austrálie, vedel som, že chcem ostať žiť v zahraničí. Vtedy som však ešte nevedel, ako by sa to dalo urobiť. Náhodou som sa dostal k stránke jedného Američana, ktorý robil niečo podobné digitálnému nomádstvu. V tých rokoch sa to však ešte takto nevolalo. Tamto bolo tuším niečo ako “location independence”. Ten týpek na stránke postoval video z Thajska, konkrétne z nejakej pláže na ostrove Krabi. Vysvetľoval, ako dal v práci výpoveď a momentálne môže pracovať z ktoréhokoľvek kúta sveta. Keď som v tom videu videl tie nádherné pláže, hneď ma to zaujalo a vlastne aj dosť namotivovalo.

Po Austrálii som sa najprv vrátil na Slovensko a trvalo mi ďalšie dva roky, kým som sa k niečomu takému odhodlal sám. V januári 2014 som prvýkrat odišiel do zahraničia a začal zarábať čisto online.

Takže si nechcel žiť v zahraničí tak, že budeš pracovať v nejakej firme?

Ja som nikdy nechcel pracovať vo firme. Mal som živnosť, odkedy som skončil strednú školu. Po škole som si dal prihlášku na dve vysoké školy, ale nakoniec som nešiel ani len na prijímačky. Chcel som robiť digitálnu počítačovú grafiku a v tej dobe som mal možnosť buď kresliť so štetcom, alebo programovať. Obe možnosti boli mimo toho, čo som chcel robiť. Tak som si namiesto školy založil živnosť a začal pracovať sám na seba.

jurik

foto: nasiexpati.sk

A potom si odišiel do Austrálie. Tam si už s podnikaním nepokračoval?

Nebolo to možné. Austrália je veľmi drahá. Tam keď človek robí aj tú najpodradnejšiu prácu, dostáva minimálnu mzdu, ktorá je 17 dolárov na hodinu. Takže v Austrálii som robil čašníka, vykladal kamióny a podobné blbosti :-) Ale po celý čas som vedel, že to nie je niečo, čo budem robiť stále. Že je to iba na to, aby som si zarobil na ten život.

V Austrálii som musel aj študovať a chcel som si aj trocha užiť život, nie len pracovať pre klientov. Ale ani to nebol hlavný problém. Ďalším problémom bol časový posun, ktorý je 10 – 12 hodín. Ja som bol vtedy ešte relatívne mladý a neskúsený a nevedel som, ako si ten čas manažovať a ako komunikovať s klientmi. V tej dobe (2009 – 2012) neboli klienti zvyknutí na to, že budú komunikovať cez maily. Vtedy sa chodilo na schôdzky a telefonovalo. Takže to bol dôvod, prečo som väčšinu klientov stratil.

Kedy prišiel ten zlom, že sa odhodláš a začneš pracovať čisto online?

Keď som sa vrátil na Slovensko, znova som svoju firmu rozbehol. Za tie dva roky, ktoré som tam bol, som bol schopný rozbehnúť to natoľko, aby som sa tou prácou dokázal živiť. A potom som sa rozhodol odísť do Ázie.

Keď som odišiel, stal som sa aj vďaka tomu trochu viac populárnym a aj vďaka svojmu blogu som začal získavať nové zakázky.

Aká bola tvoja prvá nomádska destinácia a prečo?

Prvou destináciou bolo Thajsko. V Thajsku som sa zastavil už cestou z Austrálie. Strávil som tam vtedy len 10 dní a obehal si nejaké veci. Veľmi sa mi tam páčilo a vždy som si chcel vyskúšať žiť v tropickej destinácii, kde je teplo a more. Veľkým dôvodom bolo aj mesto Chiang Mai, kde je veľa digitálnych nomádov, čo som vtedy vedel. Zároveň je Thajsko relatívne lacné, a preto som sa rozhodol práve pre túto destináciu.

Čo si od tejto skúsenosti očakával? Splnilo sa to?

Už si vlastne ani nepamätám, čo som od toho očakával, keďže to bolo skoro pred dvoma rokmi. Ale myslím, že to moje očakávania predčilo. Ja som hlavne na začiatku vôbec nevedel, či to zvládnem. Nevedel som, či budem mať dosť zákaziek a peňazí na to, aby som sa uživil. Na začiatku som mal nejaké projekty, o ktorých som vedel, že ma uživia prvých pár mesiacov. Ale vôbec som netušil, čo bude potom. Ale nakoniec mi vlastne dosť pomohol môj blog, vďaka ktorému som získal nové zakázky a spoznal veľa nových ľudí.

thajsko-dedina

foto: nasiexpati.sk

Blog si si budoval cielene za týmto účelom?

Ani nie. Keď som si blog založil, o digitálnom nomádstve sa ani veľmi nehovorilo. Takže som skôr chcel inšpirovať ďalších Slovákov. Prvé články boli predovšetkým o pozitívnom myslení, motivovaní a žití lepšieho života.

Cestovanie a nomádstvo sa k tomu potom pridalo tak nejako prirodzene, lebo ľudia sa o to začali zaujímať. Začal som teda písať veľa článkov o tom, čo som sa naučil v jednotlivých krajínách. Tento typ článkov baví ľudí doteraz asi najviac.

Tvoji klienti sú predovšetkým Slováci?

Väčšinou áno. Ale často sú to aj Slováci, ktorí žijú v zahraničí. Robil som weby pre veľa Slovákov, ktorí si rozbiehajú podnikanie práve za hranicami Slovenska.

Ako často sa presúvaš z krajiny do krajiny?

Keď mi vypršia víza :-) To je niečo, čo asi najviac ovplyvňuje, kde sa práve nachádzam. Keď som išiel do Thajska, požiadal som o polročné víza a tak dlho som tam aj ostal. V Kórei alebo v Taiwane nám Slovákom stačí pečiatka do pasu, takže v týchto krajinách je možné ostať tri mesiace bez toho, aby som musel niekomu niečo oznamovať.

malaysia

foto: nasiexpati.sk

Podľa čoho si vyberáš, kam pôjdeš?

Podľa toho, kde si myslím, že by sa mi páčilo. Teraz je to už jednoduchšie v tom, že tie krajiny poznám lepšie a viem, kde sa mi páči a kde nie. Takisto som v kontakte s inými ľuďmi, ktorí veľa cestujú, takže sa ich môžem povypytovať.

Kóreu som si napríklad vybral preto, lebo mi bola blízka, odkedy som mal kórejskú priateľku. Páči sa mi kórejčina, pretože už v nej viem aj niečo málo povedať a takisto sa mi páči kórejská kultúra a kórejské dievčatá.

Teraz som na Taiwane, pretože som počul, že je tu veľa milých ľudí, čo sa mi skutočne potvrdilo. Všetci sú tu neuveriteľne priateľskí. A Taiwan je opäť niečím iný. Nechodí sem až tak veľa ľudí ako napríklad do Thajska.

Odkiaľ pracuješ? Pracuješ z domu?

Väčšinou áno. Záleží od podmienok. Ale pokiaľ nemusím, tak do kaviarne radšej nechodím. Doma mám väčšie pohodlie, môžem si kedykoľvek odbehnúť, najesť sa alebo si dať prestávku. Keď som v kaviarni, musím už celý čas pracovať. A keď potrebujem ísť napríklad na záchod, musím sa stresovať, či mi niekto neujde s notebookom. Neviem, ako to riešia ostatní. Keď je kaviareň plná, je to väčšinou v pohode. Ale nikdy nevieš.

sri-lanka

foto: nasiexpati.sk

Neskúšal si nejaký coworking?

Zatiaľ nie. Ale rozbieham nový projekt pre digitálnych nomádov, ktorí prídu na Taiwan, takže mám v pláne niektoré coworkingy a kaviarne obehať. Ale zatiaľ som ich nevyužíval aj preto, že sú väčšinou priamo v centre a ja momentálne bývam dosť ďaleko od centra. Môj spolubývajúci je grafik a má na poschodí štúdio, takže tam uňho môžem v pokoji pracovať.

Ako si hľadáš ubytovanie, keď prídeš do novej krajiny?

Ako kde. V Thajsku nie je problém ubytovať sa na pár dní v hosteli a skútrom si potom pobehať okolie a niečo si nájsť. No a v Kórei a v Taiwane som mal to šťastie, že mi zakaždým pomohol ubytovanie nájsť niekto z mojich miestnych kamarátov.

Nemajú ti ľudia problém prenajať byt, keď vedia, že si tam len tak na krátko?

Väčšinou majú. Minimálne tu v Taiwane som s tým mal problém, lebo všade chceli zmluvu na rok alebo aspoň na pol roka. Prípadne chceli za mesiac nehoráznu sumu za nájom. Ale vďaka tomu, že mi stále niekto pomôže, sa mi to nakoniec vždy nejako podarí.

Ázia je relatívne lacná, však? Takže moja otázka znie, akým životným štýlom žiješ.

Taiwan a Kórea nie sú vôbec lacné krajiny. V Kórei som mal náklady v priemere 700 € na mesiac. V Thajsku cca 300 až 500 € na mesiac a Taiwan je niečo medzi tým. Ale v Taiwane je drahšie, ako som očakával. Napríklad ovocie je tu mimoriadne drahé, čo ma veľmi prekvapilo. Mimo Taipei sú mestá lacnejšie, ale keďže ja som práve v hlavnom meste, tak si aj viac zaplatím.

Každopádne, žijem takým normálnym životným štýlom. Snažím sa neplytvať peniazmi, keď nemusím. Nepotrebujem žiť v prepychu. Stačí mi zaplatiť si za dobré jedlo, zaplatiť posilňovňu a som v pohode. Nechodím vyslovene každý deň na masáže alebo do luxusných reštaurácii.

friends

foto: nasiexpati.sk

Ak by si si mal hypoteticky zvoliť krajinu, kde by si sa rád usadil?

Ak si odmyslím priateľku a víza, od ktorých to tiež záleží, tak asi Austrália. Je to úžasná krajina na život. Je tam vysoká životná úroveň, veľa kultúr a je tam cítiť aj tú ázijskú kultúru, ktorú mám veľmi rád a ktorá mi je blízka. Skrátka, je tam super život a je tam stále čo robiť. Ľudia sú tam priateľskí a človek si tam vie dobre zarobiť.

Ako často sa vraciaš na Slovensko?

Nemám to nejako fixne nastavené. Teraz som bol napríklad doma v lete po roku a pol, pretože bratovi a jeho priateľke sa narodilo bábätko. A to som im sľuboval, že sa vrátim na ich svadbu alebo keď sa im narodí malé. V lete som sa dozvedel, že ďalšie leto je svadba, takže to vyzerá tak, že ďalší rok v lete som zase na Slovensku. Mám len jedného brata, takže si to nemôžem nechať ujsť.

Rád by som chodil domov aj častejšie, ale letenka ma stojí cez 800 €. A okrem toho cestovaním zabijem minimálne 3 dni.

Stretávaš sa na cestách aj s nejakými Slovákmi?

V Thajsku je veľa Slovákov, takže tam som sa s nimi pomerne často stretával aj spolupracoval. Inak veľmi nie. Pár ľudí som stretol v Kuala Lumpur. Napríklad chalana, čo cestuje okolo sveta na bicykli. Alebo párik zo Slovenska, čo vydali jednu z najúspešnejších kníh o varení.

Keď sa mi napríklad niekto cez blog ozve, že je tam, kde som práve ja, rád sa s ním stretnem. Pokiaľ sú z takéhoto online / podnikateľského / cestovateľského prostredia. Minule som išiel práve v Taipei na stretnutie Slovákov a Čechov. Prišlo tam asi 30 ľudí a ja som bol veľmi prekvapený, že je ich tu tak veľa. Väčšinou sú to však študenti, ktorí sú prvýkrat niekde v zahraničí a riešia také veci, ktoré mňa už nebavia. Keď sa stretnem s nejakým cestovateľom alebo podnikateľom, je to pre mňa úplne iný level rozhovoru. Takže tam som bol, lebo mi prišlo zaujímavé, že sa tu niečo také deje, ale druhýkrát tam už asi nepôjdem.

sout-korea-lubo

foto: nasiexpati.sk

Koľko toho máš so sebou, keď cestuješ?

Dva vaky. V jednom mám notebook a elektroniku a v druhom mám len drogériu a nejaké oblečenie. Ak by sa mi napríklad ten druhý vak stratil, nebude mi to ani prinajmenšom prekážať. Kamoška sa mi už minule smiala, že stále chodím v tom istom. Ale nemám potrebu si stále niečo nové kupovať. Je potom zložité sa s tým stále vláčiť.

(Poznámka autora – Ľubo mi na Skype oba vaky názorne ukázal. Fakt sú to dva malé vaky. Nejedná sa o veľkú krosnu, ako by ste si mohli mylne myslieť.)

Celý tvoj životný štýl vyzerá tak pekne. Je na tom niečo negatívne?

Chýba mi rodina a kamaráti. Je smutné, že sa často lúčim s ľuďmi, s ktorými sa zblížim. Keď nájdem napríklad dievča, ktoré sa mi páči a potom musím odísť, tiež to nie je nič príjemné. Takže vzťahy sú na tom to najhoršie. Párkrát som už býval aj na miestach, kde nebolo veľa cudzincov ani miestnych ľudí. Takže aj vtedy je človeku smutno, keď sa nemá ani s kým porozprávať.

Zdroj: nasiexpati.sk, zdroj titulenj foto: nasiexpati.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá