StarLift – projekt, ktorý mladým ponúka pracovné príležitosti v top tech firmách

  • V nedávnej dobe vznikol vďaka iniciatíve divy českej startupovej scény, Lenky Kučerovej a našej startupovej scéne známemu synovi slovenského prezidenta, Andrejovi Kiskovi ml., v našich končinách unikátny neziskový projekt Starlift. Jeho myšlienkou je podporiť podnikavého ducha a globálne ambície vysokoškolákov a čerstvých absolventov, vyslaním na platené stáže do mekky svetových inovácii, Silicon Valley ako aj do dvoch najvýznamnejších technologických “hot spotov” na východnom pobreží - NYC a Boston.
IMG_6403
  • V nedávnej dobe vznikol vďaka iniciatíve divy českej startupovej scény, Lenky Kučerovej a našej startupovej scéne známemu synovi slovenského prezidenta, Andrejovi Kiskovi ml., v našich končinách unikátny neziskový projekt Starlift. Jeho myšlienkou je podporiť podnikavého ducha a globálne ambície vysokoškolákov a čerstvých absolventov, vyslaním na platené stáže do mekky svetových inovácii, Silicon Valley ako aj do dvoch najvýznamnejších technologických “hot spotov” na východnom pobreží - NYC a Boston.

Inými slovami, StarLift chce podporiť rast novej generácie svetových lídrov a to pomocou pracovnej skúsenosti z najlepších technologických spoločností na svete, ktorú by doma len ťažko hľadali.

Na dôvody vzniku tejto iniciatívy sme sa obrátili priamo na Lenku Kučerovú, ktorá v súčasnosti intenzívne oslovuje potenciálne spoločnosti priamo v centre diania, v Silicon Valley.

“Českí a slovenskí študenti a čerství absolventi, ktorí prejavujú isté podnikavé tendencie, majú veľmi málo príležitostí vyskúšať si na vlastnej koži podnikanie v technológiách a navyše v prostredí, ktoré je bez pochyby svetovou špičkou. Sme presvedčení, že pobyt (minimálna dĺžka je 6 mesiacov) a podobná skúsenosť by mohli v niektorých prípadoch v konečnom dôsledku viesť k založeniu inovatívnych spoločností s globálnym potenciálom, aby nám tu vznikli nové úspešné príbehy, budúci AVAST, GoodData, ESET, Sygic, Linet apod. Stážisti nabití neoceniteľnými osobnými a pracovnými skúsenosťami a dôležitými kontaktmi zo Silicon Valley môžu byť súčasťou spoločností, ktoré prispejú k rastu podnikateľského ekosystému v Čechách a na Slovensku,” vysvetľuje Lenka, ktorá má naozaj dlhoročné skúsenosti s aktívnou podporou inovatívneho podnikania (CzechInvest a program CzechAccelerator, pražské akcelerátori StartupYard a Wayra CEE).

Samotný koncept bol už pred založením zvalidovaný podobnými iniciatívami vo Fínsku či Singapúre. Absolventom týchto programov sa v súčasnosti darí zakladať firmy (v niektorých prípadoch ich aj úspešne predávať spoločnostiam ako napr. Coinbase čii Zendesk), iniciovať Rails Girls, či dokonca pomáhať v zavádzaní hodín programovania na 1. stupni základných škol. Rozdielom je, že tieto zahraničné programy iniciovali vysoké školy, kdežto v prípade StarLiftu sa jedná o neziskovú súkromnú iniciatívu, ktorú v súčasnej chvíli podporujú Credo Ventures, Avast, Y Soft, JIC, KPMG a Etnetera.

12800294_1285983304751008_528479616474288425_n

foto: FB/ StarLift

Čo pre študentov vie urobiť StarLift?

Všetky aktivity týkajúce sa oslovenia startupov, sprostredkovania komunikácie medzi vybranými študentami a spoločnosťami či prípravy študentov na pohovor. Okrem iného StarLift spracuje a zaplatí za študentov víza a pomôže s adaptáciou stážistov na mieste. Po pokrytí nákladov na nadačný fond a poslanie stážistu bude ďalšia podpora StarLiftu spočívať v podobe štipendia na letenky, podporu ubytovania, prípravu zaujímavého programu na mieste a rovnako aj prepojenie na česko-slovenskú komunitu priamo na mieste.

V súčasnej dobe prebieha vďaka práci celého StarLift tímu (v tíme pracuje aj niekoľko slovenských študentov) oslovovanie startupov a onedlho už prebehnú aj prvé pohovory s vybranými kandidátmi. Prví vybraní stážisti by mali preto vycestovať už na konci tohto leta, pričom je stále možné sa prihlásiť na jeseň, ako aj obdobie jari 2017.

IMG_6401

 

Z hľadiska typu kandidátov je dôležité spomenúť, že najviac vyhľadávanými pozíciami sú z pohľadu amerických spoločností najmä pozície v oblasti vývoja (od full-stack, mobilné aplikácie, distribuované systémy až výskum ako machine learning či umelá inteligencia) a v menšej miere designu (UX/UI a vizuálny). Program StarLiftu je otvorený rovnako aj pre business kandidátov, i keď v ich prípade je podstatne náročnejšie získať pozíciu. Je dôležité, aby kandidát mal už praktické skúsenosti z práce na nejakom zaujímavom a pre startupy relevantnom projekte s tým, že je podstatné mať spracované svoje online portfolio.

Samotný projekt je zameraný na spoločenský prínos a snahou zakladateľov StarfLiftu je preto, aby bol aj dlhodobo udržateľný. Z tohto dôvodu pôjde maximálne ¼ stážistom zarobených peňazí naspäť StarLiftu a to na zaistenie chodu projektu. Samozrejme StarLift sa vždy ubezpečí, že kandidát dostáva dôstojný príjem na pobyt v USA.

Ak by ste mali záujem prihlásiť sa do tohto výnimočného programu, neváhajte podať si prihlášku. K žiadosti sa dostanete na nasledovnom linku – http://starlift.org/apply. Budete mať možnosť pracovať v najdynamickejšom a najinovatívnejšom pracovnom prostredí na svete, v technologických a prestížnych spoločnostiach v USA. Teraz už naozaj nemôžete ani sekundu váhať :).

zdroj: tlačová správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá