Startupový rok 2015

  • Tak a máme tu rok 2016. Je načase obzrieť sa späť a pozrieť sa na všetko, čo sa nám v startupovej komunite podarilo a čo zasa nie. Čo priniesol rok 2015 startupovej komunite na Slovensku? Chvalabohu, pozitíva stále prevyšujú negatíva a tak môžeme považovať uplynulý rok za viac ako vydarený ☺.
12291769_917886804971197_6312937593414332600_o
  • Tak a máme tu rok 2016. Je načase obzrieť sa späť a pozrieť sa na všetko, čo sa nám v startupovej komunite podarilo a čo zasa nie. Čo priniesol rok 2015 startupovej komunite na Slovensku? Chvalabohu, pozitíva stále prevyšujú negatíva a tak môžeme považovať uplynulý rok za viac ako vydarený ☺.

Investície do startupov

Rok 2015 bol nepochybne rok investicií. Zatiaľ sa preinvestovalo najväčšie množstvo VC kapitálu do startupov. Presné čísla bohužiaľ nie sú dostupné (keďže niektoré investície nie sú verejné).

Medzi  investície, ktoré stoja určite za spomenutie patria Aeromobil (LRJ Capital – presná výška nie je zverejnená, ale radovo je vo výške miliónov/nerátame štátnu podporu), Photoneo (Credo Ventures – investícia 2,1 mil.), Diagnose.me (skupina investorov – 800k), Infinario (LRJ Capital – 500k) a ďalšie desiatky startupov, do ktorých bolo investované priamo prostredníctvom VC alebo angel investorov.

aeromobil_3_first_flight_over_the_horizon_countryside

Noví investori

Som, rád že stále pribúdajú aj nové finančné inštitúcie ochotné podporovať startupový ekosystém nutnými investíciami.  Ale hlavne, že za nimi stoja skúsení podnikatelia, ktorí neponúkajú len peniaze, ale aj kvalitný network a nespočetné skúsenosti. Už vyššie spomenutý LRJ Capital patrí jednoznačne medzi tieto inštitúcie. Na čele stoja skúsení Peter Irikovský (Groupon) a Filip Fischer (Pixelfederation), čo je určitá záruka tzv. „smart money“. Za zmienku stojí už aj oficiálne otvorený startupový inkubátor Antona Zajaca (Eset) a jeho syna Petra Bridgestart v Sandiegu. Anton Zajac patrí k dlhodobo k najaktívnejším angel a seed investorom na Slovensku, preto sa rozhodol dať svojmu „koníčku“ aj inštitucionálnu formu a vytvoril inkubátor priamo v USA.

Úspešné crowdfundingové kampane

Čoraz viac Slovákov sa uchyľuje k alternatívnému fundraisingu na crowdfundingových platformách ako Indiegogo alebo Kickstarter. Stále je však drtivá väčšina neúspěšná! Je to síce na neuverenie, ale napriek tomu sa nájdu aj u nás výnimky, ktorým sa cieľovú sumu nakoniec podarilo vyzbierať. Medzi ne patrí DEV1S – okuliare pre počítačových profesionálov a už známy a úspešný CulCharge, ktorý v lete prišiel s najmenšou prenosnou nabíjačkou na svete. Nezabudnime aj na ďalšie viac, či menej úspešné (za to veľmi kvalitne pripravené) kampane od Drone’n’base a Ambiscreen (táto kampaň ešte stále prebieha).

culik

Rok veľkých zlúčení

Asi najznámejší a určite aj jeden z najúspešnejších startupov Piano, sa zlúčil s jedným so svojich najväčších konkurentov Tinypass. Novovzniknutej spoločnosti takto vzrástli ročné príjmy až na 40$ mil. Ďalším známym zlúčením si prešiel aj projekt Batsuite, ktorý sa len pred časom zlúčil s Remote Assistant a vytvorili tak ešte kvalitnejší tím a produkt ako bol doteraz.

Očakávané príchody

Dlho sme čakali na príchod Uberu na Slovensko a veru dočkali sme sa (zatiaľ iba v Bratislave). Reálnu alternativu nájdete v českom pomerne úspešnom startupe Liftago, ktorý k nám zavítal práve koncom tohto roka. A samozrejme nezabúdajme aj na slovenský HOPIN, do kterého investoval J&T a postupne stráca pevnú pôdu pod nohami.

uber-e1417709695631-1940x1090

5 výročie startupových Oscarov a nové kvalitné eventy

Asi najvýznamnejšia startupová událosť roka Startupawards oslávila svoje piate výročie a to najlepším možným spôsobom – portfóliom najkvalitnejších startupov za všetkých päť ročníkov. Tím Startupawards vedený Miškou Jacovou sa každým rokom prekonáva a okrem toho najlepšieho zo startupového sveta prináša každý rok aj nezabuduteľnú show. Rok 2015 bol plný tech eventov a konferencií, kde sa medzi špičku dostal jednoznačne Reactive 2015, MobCon a StartupGrind.

Startupcamp no more

Po dlhšom odmlčaní sa nám pravdepodobne už na trvalo odmlčal prapôvodný startupový event a to Startupcamp. Tu sa stretávali prví startupisti, debatovali a predstavovali svoje projekty ďalším nadšencom. Je dosť možné, že upadol aj kvôli tomu, že vzniklo niekoľko podobných eventov a samotný Startupcamp už nespĺňal svoju prvotnú funkciu. Bolo by určite super, ak by sa tento event opäť oživil, možno obliekol do nového šatu, no zachoval svoju pôvodnú myšlienku.

Prezidentove cesty

Pre niekoho stále nepochopiteľné, pre nás veľmi prínosné. Prezident Andrej Kiska pokračuje v trende z roku 2014 a naďalej so sebou berie podnikateľov, akademikov a startupistov na zahraničné misie, kde sa môžu stretnúť so svojimi náprotivkami. Takto sa vymieňajú skúsenosti, nadväzujú nové vzťahy a  vytvárajú nové obchodné priležitosti. Od nás jednoznačne palec hore.

b152605f-f7f6-40fb-8663-769c1507872e

„Jemne“ predražené konferencie

Techmatch Slovakia – konferencia, o ktorej sa už toľko popísalo, že netreba liať ďalší olej do ohňa. Novému vedeniu SBA držíme palce a dúfame, že bude viac počúvať tých, pre ktorých všetky tieto akcie vlastne robí.

Pár failov, ale nič tragické

Koncom tohto roka skončil ambiociózny startup Droppie. Ďalší známy projekt Tageme to zavrel začiatkom roka, po nie veľmi úspešnej Indiegogo kampani sa po tomto startupe zľahla zem. Každopádne, neúspechy patria k životu a robia ľuďí silnějšími a odoľnejšími do ďalšieho „boja“. Verím, že to bude tak aj v týchto dvoch prípadoch.

11139778_831671890260829_1986722681774002633_n

Vzdelávanie na školách

Konečne sa pohli ľady a začalo sa niečo diať aj na naších stredných a vysokých školách. Vyzdvihnúť chcem hlavne dve aktivity  a to Teach for Slovakia a Startup Slovakia.  TFS sa zameriava na hľadanie nových lídrov, ktorých Slovensko tak úpenlivo potřebuje. Startup Slovakia sa zas viac zameriava na vysokoškolskú edukáciu, kde šíri startupovú filozofiu, jej najnovšie prístupy, metódy a trendy.

Štát predsa len pomáha

Nie je to úplne beznádejné s tým naším štátom, ktorý predsa len prišiel so sériou opatrení, ktoré majú pomôcť slovenským začínajúcim podnikateľom. Všetky plánované ,ale už aj schválené zmeny a novely nájdete TU a TU. Prípadne si môžete prezrieť celú Koncepciu podpory slovenských startupov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá