Študenti zostali v šoku: Doktorand, ktorý im pomáhal, bol v skutočnosti počítač

  • O umelej inteligencii sa toho už povedalo a popísalo skutočne veľa. Niekoho čoraz múdrejšie počítače a roboty fascinujú, iní sa ich obávajú kvôli budúcnosti, ktorú môžu ovládnuť. Vedci sa neustále snažia o zvýšenie ich schopnosti učiť sa. Čo však môže umelá inteligencia naučiť nás?
Nick-Stacy-TEALS_kentucky_lr_17
  • O umelej inteligencii sa toho už povedalo a popísalo skutočne veľa. Niekoho čoraz múdrejšie počítače a roboty fascinujú, iní sa ich obávajú kvôli budúcnosti, ktorú môžu ovládnuť. Vedci sa neustále snažia o zvýšenie ich schopnosti učiť sa. Čo však môže umelá inteligencia naučiť nás?

Ashok Goel, ktorý je profesorom počítačovej vedy na Georgia Institute of Technology, sa pokúsil na túto otázku odpovedať. Ako pokusné objekty si zvolil svojich vlastných študentov.

Pri zverejňovaní mien doktorandov, ktorí budú študentom pomáhať s online kurzom, dopísal jedno meno navyše – Jill Watson. Jill však nebola žiadna doktorandka a nebola dokonca ani človek. Išlo o tzv. chatbota založeného na technológii Watson od IBM.

Jill Watson bola taká dobrá a schopná pri odpovediach na otázky študentov, že tí ani len netušili, že ide o umelú inteligenciu. Dozvedeli sa to až potom, čo odovzdali svoje záverečné práce.

Bez-nazwy-2-1-1024x579

foto: sciwarepod.files.wordpress.com

 

Profesor sa rozhodol vytvoriť Jill aj z toho dôvodu, že jeho asistenti a doktorandi už nestačili odpovedať na záplavu otázok od študentov. Jeho online kurz sa stal nesmierne populárnym a profesorov tím dostával v priemere 10-tisíc online otázok každý semester. Študenti by sa predsa mali dočkať odpovedí na svoje otázky, a preto s tým bolo treba niečo urobiť.

Chatbot Jill Watson bola naprogramovaná k tomu, aby si pozorne prečítala všetky otázky a odpovede z minulých semestrov a odpovedala na tie nové len v prípade, že si bola s odpoveďou istá minimálne na 97%. Zložitejšie otázky boli presmerované k živým doktorandom.

Po nejakom čase začali byť niektorí zo študentov tak trochu podozrievaví.

Jill-Watson-Computer

foto: thenextweb.com

 

Experiment sa aj napriek tomu skončil úspechom. Jeden zo študentov dokonca nominoval Jill Watson na cenu, ktorá sa udeľuje tým najlepším doktorandom na univerzite.

Jill si v budúcom semestri zmení meno a testovať sa bude aj naďalej. Bude určite zaujímavé sledovať, ktorí zo študentov zistia, že ide o umelú inteligenciu, keďže už budú vedieť, že ju majú hľadať.

Profesor Ashok Goel plánuje vytvoriť viacero chatbotov a začať s nimi pracovať na rôznych hodinách, online kurzoch a podobne. Nebránil by sa ani tomu, keby si podobných „doktorandov“ osvojili aj ostatné univerzity. Nemyslí si však, že sa Jill a jej podobným niekedy podarí plne nahradiť živých doktorandov. No ktovie, možno raz nahradia aj samotných profesorov.

Zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: ncmedia.azuredegree.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá