Švajčiarske duo exkluzívne pre StartItUp: Zabudnite na bitcoiny, toto „revolučné“ platidlo je na nezaplatenie!

  • Potrebujete zdokonaliť svoju angličtinu, vytvoriť nové logo alebo opraviť brzdy na bicykli a zrazu zistíte, že nemáte za čo. Čo teraz? V TimeRepublik peňaženku vyťahovať nemusíte – zaplatíte niečím iným, omnoho vzácnejším, čo navyše nikdy nepodľahne inflácii. Časom. Priateľov z detstva Karima Variniho a Gabriela Donatiho zo švajčiarskeho Lugana časové banky fascinovali dlhé roky. Verili, že práve v spojení s internetom sa z nich stane skutočne mocný nástroj. A tak stará myšlienka časovej banky elegantne vstúpila do digitálnej doby. A zožala veľký úspech nielen u freelancerov a stratupistov, ale aj na univerzitách, v neziskových organizáciách, u nezamestnaných či dôchodcov v rôznych kútoch sveta.
1
  • Potrebujete zdokonaliť svoju angličtinu, vytvoriť nové logo alebo opraviť brzdy na bicykli a zrazu zistíte, že nemáte za čo. Čo teraz? V TimeRepublik peňaženku vyťahovať nemusíte – zaplatíte niečím iným, omnoho vzácnejším, čo navyše nikdy nepodľahne inflácii. Časom. Priateľov z detstva Karima Variniho a Gabriela Donatiho zo švajčiarskeho Lugana časové banky fascinovali dlhé roky. Verili, že práve v spojení s internetom sa z nich stane skutočne mocný nástroj. A tak stará myšlienka časovej banky elegantne vstúpila do digitálnej doby. A zožala veľký úspech nielen u freelancerov a stratupistov, ale aj na univerzitách, v neziskových organizáciách, u nezamestnaných či dôchodcov v rôznych kútoch sveta.

Funguje to jednoducho – napríklad lektor taliančiny na svojom profile ponúkne päť hodín výučby jazyka. Takto „zarobený“ čas následne použije sám u ďalších užívateľov a podľa svojho gusta – napríklad dve hodiny u účtovníka, ktorý sa mu postará o daňové priznanie, zvyšné tri u dizajnéra, ktorý mu vytvorí nové logo jazykovej školy. Bez peňazí. Spoločensky zodpovedné podnikanie švajčiarskej dvojice zbiera ocenenia na celom svete a jeho zakladatelia nám dovolili nazrieť do zákulisia novej generácie časovej banky.

3

Ako sa zrodil nápad na založenie TimeRepublik?

Gabriele: Prvý koncept sa zrodil pred vyše dvadsiatimi rokmi. Moji rodičia v tých časoch prenajímali dom vo švajčiarskych Alpách, bolo to miesto, kde som trávil väčšinu prázdnin aj voľného času. Bolo to jednoduché a čarovné miesto bez elektriny a tečúcej vody. Neďaleko bol potok, mali sme dva krby a nič viac. Zvykol som tam usporadúvať oslavy, každý, kto býva v Lugane, tam aspoň raz bol. Bolo to zvláštne miesto, no nie každý tomu rozumel. Karim bol jedným z mála, ktorý chápal jeho podstatu, a tak sme sa spriatelili. Práve v tom čase, keď sme sem chodili loviť ryby, rúbať drevo a grilovať, sa zrodil aj nápad na TimeRepublik.

Karim: Obaja sme mali pocit, že niečo v našej spoločnosti je veľmi nesprávne. Práve kvôli tomu, že sme sa jej vzdialili, sa nám otvorili oči. Pýtali sme sa, prečo sme zrazu takí iní, keď sa zhromaždíme okolo ohňa v prírode, prečo sa tu zrazu zblížime, prečo sa nám zlepšia vzťahy a cítime viac empatie. Najdôležitejšou otázkou však bolo, prečo takto nedokážeme pokračovať, keď sa vrátime k bežnej rutine dňa. Neplánovali sme nič také, ako oživenie hippies komunity. Uvedomili sme si, že to nie je o fyzickom priestore, ale o nastavení mysle. A tak sme hľadali spôsob, ako predĺžiť a rozšíriť tento zážitok.

 

A tak ste sa vrátili k téme časovej banky. Tie prvé vznikali vďaka Edgarovi Cahnovi už začiatkom osemdesiatych rokov…

Gabriele:  Áno, poslúžili nám ako inšpirácia. Boli sme presvedčení, že práve v spojení s internetom sa stanú skutočne mocným nástrojom. Karim mi jedného dňa povedal, že v miestnej televízii videl reportáž o časovej banke, ktorú zrealizovali susedia jednej bytovky. Staršia pani vyvesila vo vestibule oznam, či jej niekto nepomôže opraviť televízor, mladý sused jej pomohol a ona mu z vďačnosti upiekla koláč. Zrazu si všetci susedia navzájom robili malé služby a viedli si o tom záznamy v zošite. Ten koncept sa nám zapáčil, a tak sme hľadali spôsob, ako ho rozšíriť. Samozrejme, keď sme túto myšlienku chceli rozšíriť medzinárodne, potrebovali sme ísť online. Hovoríme však o časoch, kedy internet neexistoval v takej forme, ako ho poznáme dnes. Bolo to ešte pred rokom 2005 – pred revolúciou všetkých sociálnych sietí. Táto myšlienka v nás vrela mnoho rokov, až sme si pred tromi rokmi povedali, že teraz nastal správny čas.

5

Najprv ste testovali beta verziu, v roku 2015 ste už išli naživo – čo predchádzalo spusteniu?

Karim: Rozprávali sme sa s desiatkami ľudí, ktorí prevádzkujú časové banky v lokálnych komunitách – tých, ktoré sú založené na osobných stretnutiach. Zháňali sme financie a rozvíjali myšlienku.

 

Hovoria o vás, že spájate profesionalitu LinkedInu, idealizmus Kickstarteru a priateľskú atmosféru Facebooku. Prekvapilo vás niečo počas rozvoja myšlienky? Vyvinulo sa z TimeRepublik niečo, čo ste na začiatku nečakali?

Gabriele: Prekvapilo nás mnoho vecí. Našťastie, hlavne pozitívne. Pamätám si, že na začiatku sme mali obavy dať užívateľom pri prihlásení automatický „kredit“ v hodnote piatich hodín, ktoré môžu ľubovoľne minúť. Mysleli sme si, že takto sa ľudia len zaregistrujú, minú svojich päť hodín a zmiznú. V skutočnosti sa stal presný opak. Členovia boli ešte otvorenejší a ochotnejší pomáhať druhým. Obrátilo sa to až tak, že dnes musíme motivovať ľudí, aby aj žiadali o pomoc. Je to však veľmi „luxusný“ problém, ak mi rozumiete.:)

Karim: Mysleli sme si tiež, že cieľovou skupinou sa stanú ľudia, ktorí majú malý rozpočet alebo finančné problémy, že práve oni budú z takéhoto systému profitovať najviac, ale nie je to tak. Pravdou je, že sa nájde mnoho ľudí, ktorým záleží na medziľudských vzťahoch a hľadajú hlbší zmysel života.

Gabriele: Mňa osobne asi najviac prekvapilo to nekonečné využitie. Nečakali sme, že TimeRepublik budú využívať magistráty, univerzity a dokonca aj korporátne spoločnosti na celom svete.

Veríte, že čas má väčšiu hodnotu ako peniaze?

Gabriele: Každé ráno, keď sa zobudíme, máme prístup k 24 hodinám alebo 64-tisícom sekundám, ktoré môžeme minúť. Bez ohľadu na to, či ste Bill Gates alebo človek, ktorý žije na ulici – čas je niečo, čo nám bolo dané a neexistuje žiadna suma peňazí, ktorá by vám dokázala kúpiť hodinu navyše. Takže áno, skutočne verím, že čas je najcennejším zdrojom, aký máme.

Karim: Ale nám ani tak nejde o „meranie“ hodnoty. Sústredíme sa na budovanie vzťahov, na ktorých sa napokon vytvorí dôvera a to je neoceniteľné. Keď už raz máte dôveru, môžete budovať čokoľvek. Dôvera je kľúčom.

4

 

Veríte, že čas každého človeka má rovnakú hodnotu – že má, povedzme, hodina manuálnej práce ako napríklad rúbanie dreva, rovnakú hodnotu ako hodina strávená prekladom textu alebo návrhom loga?

Gabriele: Celkom takto to nemyslíme. Keďže nám ide o dôveru, snažíme sa ukázať, že sa dá vybudovať len zdieľaním, skutočným podelením sa o niečo. To by som chcel zdôrazniť, lebo v dnešnom svete si tento pojem často mýlime. Keď sa dieťa podelí o hračku, nebojí sa, že mu ju zoberú, nesnaží sa profitovať z tejto výmeny. Dnes je zdieľanie často spojené s finančnými benefitmi a to je z princípu nesprávne. Na druhej strane – bol dôležitejší čas, ktorý venoval Fleming vynájdeniu antibiotík alebo ten, v ktorom Mozart zložil symfónie, ktoré ohurujú aj dnes? Ja sa napríklad neviem rozhodnúť.

Karim: Čas je narozdiel od peňazí nemenný a rovnocenný pre každého na celom svete. Neexistuje tu žiaden rozdiel v cudzej mene podľa krajín, čas je rozložený rovnako, bez ohľadu na príjem, spoločenský status či bohatstvo. Veríme, že môžeme posilniť ekonomiku práve tým, že ukážeme, že je to čas a nie peniaze, čo je základnou jednotkou výmeny.

Užívatelia si vás veľmi rýchlo našli, ako sa vám darí dnes?

Karim: Máme vyše 30-tisíc členov vo viac ako 110 krajinách – najviac ich je v Taliansku, Brazílii, USA, Španielsku, Švajčiarsku a Rusku.

8

Už mnohokrát bolo dokázané, že ľudia nepracujú len pre peniaze, že je v tom aj niečo iné. Možno väzby, ktoré vznikajú, snaha o sebarealizáciu alebo, ako ste už spomenuli, hľadanie hlbšej podstaty. Čo podľa vás ťahá ľudí z celého sveta k TimeRepublik, prečo sa zapájajú? O akých užívateľov ide najčastejšie?

Gabriele: Mnohé vedecké štúdie už preukázali, že najšťastnejší sme, keď dokážeme dávať a deliť sa. Samozrejme, musíme mať splnené základné potreby ako jedlo či strechu nad hlavou. V dnešnej spoločnosti sa často zaoberáme systémami, ktoré nám nedávajú zmysel. TimeRepublik je sieť poháňaná práve zmyslom, je to priestor, ktorý zaisťuje spoluprácu tak, ako žiaden iný. Našimi užívateľmi sú najmä nesmierne zruční ľudia z oblastí sveta technológií, dizajnu, umenia a medií. Ale samozrejme si tu môžete nechať opraviť bicykel, alebo sa naučiť hrať na gitare či precvičiť si francúzštinu.

Dostali ste niekedy spätnú väzbu, ktorá vám zostala v pamäti, zmenila TimeRepublik niekomu život?

Gabriele: Toto je moja obľúbená reakcia, mám ju uloženú: „Milý tím TimeRepublik, chcem sa vám poďakovať za vytvorenie tohto úžasného priestoru. Vďaka vám som našla grafickú dizajnérku a priateľku v jednom – takého človeka som si vo svojom živote priala mať už dlho – je skvelá a vychádzame spolu výborne. Toto je sila internetu a krásnej myšlienky. Teraz si želám už len viac hodín, aby som sa mohla spojiť s ďalšími ľuďmi. Ďakujem, R.J.“

Karim: Stali sme sa svedkami mnohých – napríklad módna štylistka Cherish dala Carle hodiny pletenia. Carle sa to nesmierne páčilo a keďže pracuje ako filmová producentka, hneď jej dohodila stálu prácu pri tvorbe kostýmov. Študentka Christel z Messiny si takto našla prácu ešte pred maturitou, čo je v Taliansku, a najmä bez praxe, veľmi vzácne. Ešte v beta verzii jeden americký dizajnér vytvoril leták pre startupistu v Maroku. V TimeRepublik však nevznikajú len pracovné, ale aj priateľské vzťahy, a to aj na diaľku a často aj veľmi nepravdepodobné. A keď sa vyformuje priateľstvo, už nemusíte viac počítať hodiny – to je na tom to krásne.

2

Čo patrí k najunikátnejším či netradičným zručnostiam, ktoré si tu ľudia vymieňajú?

Gabriele: Neverili by ste, akými zručnosťami ľudia disponujú – máme tu finančného odborníka, ktorý rád žehlí košele, a tak ponúka obe zručnosti. Nájdu sa tu tibetskí mnísi, ktorí ponúkajú hodiny meditácie, programátorov, ľudí, ktorí vám zorganizujú šatník, grafických dizajnérov, prekladateľov, fyzikov… Nájde sa tu psychológ z Talianska, aj zubár z Kalifornie, ľudia, ktorí vám vyvenčia psa alebo vás naučia jazyk cez Skype. Ide o viac ako 100-tisíc talentov vo vyše 110 krajinách, vybrať to naj je ťažké.

Akú vec by ste nikdy na svete nevymenili – možno ani za všetok čas na svete?

Gabriele: Myslím, že svoju manželku.

Karim: Okrem tých samozrejmých vecí, by som asi vymenil čokoľvek. Deliť sa o zručnosti a koníčky je nesmierne užitočné a vždy sa vám nakoniec vráti oveľa viac.

6Podarilo sa vám vytvoriť spoločensky zodpovedné podnikanie, využívate ho aj sami? Ako by ste strávili najcennejšiu hodinu v živote, ako by vyzerala?

Gabriele: Áno, pravdaže. Ja by som ju strávil činnosťou, ktorá by znova mala sociálny dopad – pomohol by som niekomu, kto nemá prístup k veľkým prostriedkom. Sme zvyknutí, že ľudia sú k nám milí, lebo sa nám snažia niečo predať. Je pekné zažiť ľudský kontakt bez toho, aby vzniklo takéto podozrenie, aby sa niekto pýtal – prečo je ku mne taký milý?

 

Akú máte víziu, kde vidíte TimeRepublik o desať rokov?

Gabriele: Nechceme byť alternatívou existujúceho systému, ani spustiť revolúciu. Chceme len vytvoriť iný, funkčný systém a dúfame, že časom si ľudia uvedomia, že je ešte lepší ako ten, ktorý poznáme. Čas je výborné „platidlo“. Architekt a vizionár B. Fuller raz povedal, že nikdy nič nezmeníme, ak budeme bojovať proti existujúcej realite. Aby sa niečo zmenilo, treba vytvoriť nový model, ktorý z existujúceho urobí zastaraný. Je to síce ambiciózne, ale radi by sme sa k tomu aspoň priblížili.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá