TOP 5 mladých slovenských vedátoriek

  • Sú mladé, krásne a svoj život zasvätili vede. Viac než to, ako zladiť kabelku s outfitom, ich zaujímajú reálne problémy, ktoré trápia celé ľudstvo. Tykajú si s chémiou, fyzikou, biológiou a ďalšími prírodnými vedami. Objavujú nepoznané a práci v laboratóriách veľakrát obetujú aj svoj voľný čas. Napriek tomu, že pôsobia na poli, ktoré je skôr doménou mužov, zostávajú ambiciózne a verné svojmu životnému poslaniu, ktorým je zmeniť tento svet k lepšiemu. Aj preto si zaslúžia náš obdiv.
collage
  • Sú mladé, krásne a svoj život zasvätili vede. Viac než to, ako zladiť kabelku s outfitom, ich zaujímajú reálne problémy, ktoré trápia celé ľudstvo. Tykajú si s chémiou, fyzikou, biológiou a ďalšími prírodnými vedami. Objavujú nepoznané a práci v laboratóriách veľakrát obetujú aj svoj voľný čas. Napriek tomu, že pôsobia na poli, ktoré je skôr doménou mužov, zostávajú ambiciózne a verné svojmu životnému poslaniu, ktorým je zmeniť tento svet k lepšiemu. Aj preto si zaslúžia náš obdiv.

Podľa mnohých prieskumov počet študentov prírodovedných odborov neustále klesá. Mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú študovať biológiu, chémiu či fyziku, naozaj nie je veľa. Navyše, rozhodne nejde o odbory, ktoré by boli populárne medzi nežným pohlavím.

Veda je beh na dlhú trať a žien, ktoré sa rozhodnú venovať vede a výskumu, je málo ako šafránu. O to viac si vážime, ak sú naše mladé vedecké pracovníčky mimoriadne úspešné. Prinášame ti 5 mladých žien – vedátoriek, ktoré patria vo svojom odbore ku špičke, a svojou prácou nás reprezentujú aj v zahraničí.

Michaela Musilová

Michaela-Musilova-NASA-2015_cropped-1024x736zdroj: archív Michaely Musilovej

Slovenku Michaelu Musilovú by sme pokojne mohli nazvať aj Mark Watney v sukni. Iba dvadsaťsedemročná Michaela už od útleho detstva upínala zrak k nekonečnému a tajomnému vesmíru, no na rozdiel od mnohých detí, ktoré iba snívajú o tom, že raz budú astronautom, zo svojho sna nevyrástla, a rozhodla sa urobiť všetko pre to, aby sa jej raz splnil. Dcéra diplomata a archeologičky odišla po maturite na francúzskom lýceu v Ríme na University College London, kde študovala planetárne vedy. Po získaní štipendia absolvovala rok štúdia aj na prestížnej California Institute of Technology v USA. Doktorandské štúdium ukončia na University of Bristol v Anglicku.

Venuje sa astrobiológií, v rámci ktorej skúma extrémofily, čiže organizmy žijúce v extrémnych podmienkach. Jej poslaním je hľadanie života v nehostinných podmienkach a jej najväčším nesplneným snom je cesta do vesmíru. V rámci programu Mars Society mala možnosť odskúšať si život na Marse v simulovaných podmienkach na misii, ktorá sa odohrávala v odľahlej púšti v americkom Utahu, v rámci ktorej skúmala zúrodňovanie pôdy a pestovanie jedla v nehostinných podmienkach, ktoré by raz ľudstvo mohlo pri kolonizácií červenej planéty zúžitkovať. Tento rok bude na simulovanej marťanskej misii našu krajinu reprezentovať opäť – pre zmenu ako veliteľka misie. Okrem tejto skúsenosti má za sebou aj spoluprácu s vesmírnou agentúrou NASA, niekoľko náročných výskumných expedícií, významných ocenení, a stala sa aj predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).

Veronika Némethová

Ux1K.top_studentska_osobnost_slovenska_veronika_nemethova_zdroj: static.cdn.markiza.sk

Veronika Némethová je absolventkou odboru molekulárna biológia a genetika na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole pracovala na Hemato-onkologickej klinike Univerzitnej nemocnice v Brne, a neskôr zakotvila ako interná doktorandka na Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje výskumu biomateriálov.

Za svoj výskum v oblasti liečby špecifických nádorových ochorení si v minulom roku odniesla ocenenie v súťaži Študentská osobnosť Slovenska, ktoré každoročne vyhlasuje nezisková organizácia Junior Chamber International pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky. Veronika vyvíja systém pre vývoj vysoko selektívnych chemoterapeutík, ktorý sa zameriava čisto na nádorovú bunku bez toho, aby poškodil zdravé tkanivo. Takýmto spôsobom sa potlačia vedľajšie účinky chemoterapeutickej liečby, ktorými pacienti momentálne trpia.

Jana Mattová

vedkyne-jana-mattova-clanekzdroj: drby.prazskypatriot.cz

Mladá lekárka Jana Mattová, ktorá pochádza z východoslovenskej dedinky Vyšný Žipov, vyštudovala medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, kde následne pokračovala aj v postgraduálnom štúdiu. Momentálne pôsobí v Ústave biofyziky a informatiky.

Jana Mattová bojuje proti Wilsonovej chorobe a za svoj výskum dosiahla úspech na Svetovom kongrese internej medicíny v kórejskom Soule, kde bola v roku 2015 ocenená za svoju prácu týkajúcu sa liečby tohto vzácneho ochorenia ocenená spomedzi viac ako 130 000 prác z celého sveta. Wilsonova choroba je zriedkavá genetická porucha, ktorá bráni ľudskému organizmu, aby správne vylučoval meď, v dôsledku čoho sa meď ukladá v pečeni a mozgu. Trpí ňou zhruba jeden človek z 30 000. Doktorke Mattovej sa vďaka výskumu podarilo overiť tri vhodné ligandy, teda látky, pomocou ktorých môže byť meď z potravy vyviazaná, vďaka čomu dokáže prejsť zažívacím traktom bez toho, aby sa vstrebala do organizmu. Objavené zlúčeniny by sa v budúcnosti mohli stať potravinovým doplnkom a liečivom pre ľudí trpiacich Wilsonovou chorobou.

Daniela Grejtáková

collagezdroj: pis.sk/pluska.sk

Mladá výskumníčka Daniela Grejtáková je úspešnou absolventkou Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, kde vyštudovala biológiu. Doktorandské štúdium absolvovala taktiež na rovnakej univerzite, avšak v odbore antropológia. Jej špecializáciou je molekulárno – genetická podstata komplexných ochorení a porúch.

Daniele sa ako jedinej Slovenke podarilo získať grant na vedecký projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions, ktorý je súčasťou programu Európskej únie HORIZONT 2020. V rámci spomínaného projektu aktuálne pracuje ako vedecko-výskumná pracovníčka vo výskumnom centre MultiMedica v Miláne. Cieľom celého výskumu, ktorý sa zameriava na oblasť preventívnej farmakológie, je objaviť liek na zníženie rizika srdcovo-cievnych ochorení.

Emília Petríková

EfBHij0gQZaz49vcEi0SlA.1280-Em-lia-Petr-kovzdroj: t3.aimg.sk

Veda a objavovanie nových vecí vždy lákali aj Emíliu Petríkovú, ktorá robila rôzne pokusy a experimenty už od útleho detstva. Hoci má len 22 rokov, za sebou má už množstvo úspechov a významných výskumov. Budúca lekárka a výskumníčka odišla po maturite do Prahy, kde študuje medicínu na Karlovej univerzite. Venuje sa predovšetkým výskumu nádorových ochorení. Za sebou má už stáž na Univerzitnej klinike v nemeckom Heidelbergu, ako aj na jednej z najprestížnejších kliník v USA, Mayo Clinic, kde pracovala na výskume imu­no­te­ra­pie gli­ob­las­tó­mov, teda nádo­rov mozgu. Emília už za svoju výskumnú prácu získala celú radu ocenení, medzi nimi aj cenu z medzinárodnej súťaže European Union Contest for Young Scientists.

zdroj titulnej fotografie: koláž t3.aimg.sk/drby.prazskypatriot.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá