Toto je TOP 10 slovenských fotografov histórie

  • Keď som na internete pozeral slovenských a českých fotografov a videl som na jednom nemenovanom “osviežujúcom” portáli fotky “najlepších slovenských a českých fotografov z instagramu” prišlo mi zle.
large
  • Keď som na internete pozeral slovenských a českých fotografov a videl som na jednom nemenovanom “osviežujúcom” portáli fotky “najlepších slovenských a českých fotografov z instagramu” prišlo mi zle.

 

Samé krajinky, kopčeky, voda s tajomne zachádzujúcim mólom a niekedy dokonca aj nejaký človek! Óoo môj bože… ako by povedal jeden môj kamoš. Romantické fotečky s ktorými by vás aj na strednej umeleckej škole poslali aj s vašou gitarou rovno preč.

 

Nie je nič zlé na fotkách prírody. Príroda je, ale de facto krásna sama o sebe. Pri takýchto fotkách ide skôr o dokumentáciu a nie o umeleckú fotku. Česť výnimkám. Dnes už môže fotiť každý, treba byť trošku kritický…


Nechápte ma zle. Nie som študovaný umelec a ani uznávaný fotograf. Nebudem sa snažiť byť objektívny. Pri niečom ako je vkus na umenie sa ani nedá byť. Snažil som však vybrať pre mňa fotografov, ktorí to proste vedeli.

 

Tibor Huszar

Študovaný fotograf z pražskej FAMU, ktorý už pred aj počas štúdia fotil pre rôzne časopisy a média. Neskôr odišiel žiť a pracovať ako nezávislý fotograf a pedagóg. Asi najznámejšia je jeho publikácia Cigáni (1993) a ďalšie pomerne známe ako Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Ku koncu života sa usadil na Slovensku, kde pôsobil ako vedúci fotografického ateliéru študentov Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

 

 

 

František Drtikol

“Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mě svírala. Jsem fotograf. Fotografoval jsem světlem. Píši do duší lidem světlem poznání.”

František Drtikol je český fotograf, ktorý tvoril v rokoch 1901 až 1935. Jeho tvorba je však na tú dobu na toľko unikátna, že som ju musel uviesť. Radí sa k jedným z najúspešnejších českých klasiko, ktorí fotili akty . Okrem fotenia sa príležitostne venoval aj grafike a prekladateľstve. Na jeho fotkách je cítiť silný vplyv kubismu a futurizmu, vďaka čomu nám ponúka ukážku ako sa dá vyhrať pri fotení nahých tiel. Na záver by som len uviedol, že je známy aj pre svoju duchovnú prax východného učenia a to predovšetkým budhizmu. Meditujte ľudia, robí to dobre…

 

 

Josef Koudelka

Josef Koudelka patrí medzi najvýznamnejších fotografov 20. storočia. Preslávil sa svojími fotografiami z Prahy počas invázie vojsk Varšavskej dohody. Je členom slávnej fotografickej skupiny Magnum Photos. Medzi jeho najznámejšie diela patria Cikáni a Exily. V posledných rokoch sa venuje predovšetkým foteniu scenérii. Pre mňa je to srdcovka vďaka čienobielemu prevedeniu a momentom, ktoré zachytáva.

 

 

 

Dezo Hoffman

Dezider Hoffman narodil sa v roku 1912 v Banskej Štiavnici a svoj život zakončil v Londýne. Zaradil sa k medzinárodne uznávaným fotografom vďaka snímkam známych osobností ako napríklad Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Jerry Lee Lewis, Elton John, Bob Marley, Cliff Richard, Sophia Loren, Frank Sinatra, Tom Jones, Duke Elinton, Oscar Peterson, Louis Armstrong, Jimi Hendrix či skupín Animals,Cream, Yardbirds, Rolling Stones a predovšetkým Beatles. Jednoducho, užíval si život pri tích najväčších hviezdach.

 


Tono Stano

Tono Stano je podľa mňa jeden z najlepších českých a slovenských fotografov keď príde na akty. Patrí do takzvanej Slovenskej novej vlny a spolu s ďalšími fotografmi sa snažili v prvej polovici 80. rokov nabúrať zabehnuté klišé inscenovanej fotografie. Za jeho najznámejší snímok sa považuje akt Zmysel z roku 1992. K jeho fotografiám toho netreba veľa písať ani hovoriť, stačí sa pozrieť.

 

 

 

Evelyn Bencicova

Táto mladá, krásna a hlavne talentovaná fotografka pre mňa momentálne zachraňuje vo veľkej miere slovenskú digitálnu fotografiu a celkovo vizuálnu tvorbu. Narodila sa v roku 1992 v Bratislave a momentálne študuje vo Viedni (University of Applied Arts, class of photography and fine art). V jej tvorbe cítiť snahu spojiť to krásne s tým čo predáva. Ako aj uvádza na svojej stránke snaží sa dosiahnuť bodu, kde sa stretáva umenie a komercia, so sústredením na koncept a celkový vizuálny aspekt fotografie. Ide jednoznačne o jednu z najzaujímavejších fotografiek na súčasnej slovenskej scéne.

 

 

 

Alan Hyza

Je absolvent Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave (odbor hydrogeológia a geofyzika) a narodil sa v roku 1964 v Levoči.  V roku 1991 začal pracovať ako fotoreportér vo Večerníku, po troch mesiacoch prestúpil do denníka Práca (kde bol štyri roky) a po jednomesačnom zastavení v Pravde nastúpil v roku 1995 do denníka SME. Jeho práce vyšli v publikáciach “Ríša zla” a “Koniec” s textami Petra Kubíniho. Fotí prevažne čiernobielo a dokáže skvelo zachytiť moment, čo je pre mňa kombinácia, ktorú u fotografov hľadám ja.

 

 

 

Martin Martinček

Ide o významného slovenského fotografa žijúceho v rokoch 1913 až 2004. Celý život prežíl v okolí Liptova a práve príroda a ľudia liptova boli hlavným prvkom Martinčekovej tvorby. Nevenoval sa fotografii od začiatku. Po vyštudovaní gymnázia študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal aj doktorát. Na cestu profesionálneho umeleckého fotografa sa vydal ako 48-ročný, aj vďaka manželke Ester, renomovanej slovenskej maliarke a výtvarníčke. Martin Martinček patrí k mimoriadnym fotografom a svojim dielami sa radí k najväčším slovenským umeleckým fotografom.


 

Matúš Zajac

Matúš Zajac sa narodil v roku 1971 v Bratislave. Študoval fotografiu na FAMU a VŠVU kde sa špecializoval na dokumentárnu fotografiu. Momentálne sa venuje Expresívnej dokumentárnej tvorbe s presahom do psychologického vnímania. Jeho hlavnými znakmi sú práca so svetlom a emóciami. Vedome si vyberá náročné sociálne témy na okraji spoločnosti. Ako fotograf sa venuje aj portrétu osobností kultúrno spoločenského života. Učí na Filozofickej fakulte UK na katedre žurnalistiky predmet Žurnalistická fotografia. Založil fotografické združenia Rovnými Nohami a Phos Photos.

 

 

Boris Németh

Narodený v Šali a vyštudovaný na VŠVÚ v Bratislave. Postgraduálne ukončil štúdium v roku 2011 a v súčasnosti pracuje čiastočne ako učiteľ foto-žurnalistiku. Pracoval pre magazín Týždeň ako fotograf od roku 2006 a svoje práce vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. Okrem toho, že získal niekoľko ocenení je aj zahrnutý v kolekcii Slovenskej Národnej Galérie a v nadácii VÚB.

 

Tento článok by sa rozhodne nemohol zaobísť bez legendy slovenskej fotografie: Karola Kallaya, prinášame ti ho, špeciálne, ako redakčný bonus.

Karol Kallay

Pochádzal z Čadce, vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a zvyšok svojho života zasvätil fotografii. Precestoval obrovské množstvo krajín, z ktorých pochádzajú vynikajúce reportáže. Reportáž je práve to, čím ovplyvnil slovenskú fotografickú scénu a je uznávaným umelcom aj v zahraničí. Pracoval pre rôzne časopisy a získal množstvo cien, napríklad Zlatý odznak Zväzu slovenských fotografov. V jeho fotografii je spojená humanistická orientácia a dobové estetické impulzy.

kallay

kallay1

kallay2

kallay3

Zdroj fotografií: karolkallay.sk

 

zdroj titulnej foto: weheartit.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá