Unikátne konkávne strechy môžu pomôcť tisíckam ľudí trpiacim nedostatkom vody

  • S nedostatkom vody bude v najbližších desaťročiach zápasiť mnoho krajín, začínajú s tým počítať aj architekti.
dd
  • S nedostatkom vody bude v najbližších desaťročiach zápasiť mnoho krajín, začínajú s tým počítať aj architekti.

Nedostatok vlahy je cítiť už v mnohých častiach sveta. Niektoré regióny sú na tom lepšie iné sucho priam ničí. Iránske štúdio dizajnu BMDesign sa rozhodol vyriešiť problém nedostatku vody špeciálnym architektonickým projektom. Ten zahŕňa takzvané konkávne strechy. Presnejšie ide o dvojitý strešný systém, navrhnutý tak, aby zhromažďoval a uchovával dažďovú vodu a následne podporoval prirodzené chladenie stavby.

ddd

zdroj fotografie:dezeen.com

Konkávna strecha je navrhnutá predovšetkým pre vyprahnuté oblasti, kde môže byť zber vody naozaj zložitou úlohou. Problémom je najmä neštandardne rýchle odparovanie zrážok a celkovo málo vlahy.

dd3

zdroj fotografie:dezeen.com

Dvojitý strešný systém tvorí klenutá strecha pod spádovou oblasťou v tvare misy, navrhnutá tak, aby zachytila aj tie najmenšie kvapôčky vody. Tie následne stekajú dolu a zhlukujú sa do väčších kvapiek, ktoré sa nahromaždia v nádobe ešte pred ich vyparením. Vďaka tieňu a pohybu vetra medzi dvoma strechami je zároveň podporované aj prirodzené chladenie.

dd4

zdroj fotografie:dezeen.com

Objekt v tvare misky zachytávajúci vodu má prudko zvažujúce sa steny, ktoré urýchľujú pohyb kvapky smerom do zberného miesta v centrálnej časti. Dažďové zásobníky sú umiestnené medzi stenami budovy, aby pomohli regulovať vnútornú teplotu. Architekti odhadujú, že s týmto systémom bude možné na konkávnych strechách s rozlohou 923 m2 zozbierať približne 28 metrov kubických vody.

dd5

zdroj fotografie:dezeen.com

Plány BMD Design Studios však presahujú samotný návrh strešného systému. V pláne majú projekt, v ktorom budú nádvoria a budovy navzájom poprepájané tak, aby sa zmaximalizovalo prirodzené chladenie stavieb. Tím stojaci za týmto návrhom verí, že táto technika môže byť použitá vo vyprahnutých oblastiach ako prostriedok na boj proti globálnemu otepľovaniu, pomocou udržateľného získavania vody.

dd6

zdroj fotografie:dezeen.com

BMD dizajnového štúdia k tomuto kroku inšpirovala predovšetkým situácia v ich rodnej krajine. V Iráne má zhruba 65 % územia krajiny suché podnebie a krajina je na viacerých miestach vyprahnutá. Najhoršie na tom je, že situácie sa postupom času čoraz viac zhoršuje. Veľké jazerá ako je Urmi sa zmenšili na zlomok pôvodnej veľkosti a postupne miznú.

dl

zdroj fotografie:dezeen.com

Ľudia trpia a poľnohospodárstvo stagnuje. Niektoré mestá zásobujú pitnou vodou len na základe prídelového systému. Irán nie je ďaleko od toho, aby sa začalo veľké presídľovanie národa. Práve tento projekt by mohol zmierniť problém s nedostatkom vody v tropických oblastiach, a tak pomôcť tisíckam ľudí.

uu

zdroj fotografie:dezeen.com

zdroj:inhabitat.com zdroj titulnej fotografie:dezeen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá