V čom vidím potenciál Slovenska? Vybudujme tu obdobu africkej Safari!

  • Mám našu krajinu nesmierne rád a určite nie som z tých, ktorí by vykrikovali, ako sa tu neoplatí žiť a ako utečiem do zahraničia. Lebo tam je predsa tráva zelenšia.
1622808_10153775100925285_85857236_n
  • Mám našu krajinu nesmierne rád a určite nie som z tých, ktorí by vykrikovali, ako sa tu neoplatí žiť a ako utečiem do zahraničia. Lebo tam je predsa tráva zelenšia.

A nie som ani z tých, ktorí by kritizovali to, ako sa z našej krajiny stáva automobilová veľmoc. Som veľmi rád, že k Volkswagenu, Peugeotu a Kia pribudne aj Jaguar, najviac by ma potešila aj avizovaná Tesla. Vždy budem stáť za názorom, aby sme sa tejto príležitosti chytili, aby sme vychovali na stredných a vysokých školách ľudí, ktorí sa v tomto segmente budú pohybovať ako losos proti prúdu a ktorí sa časom možno stanú medzinárodne uznávanými odborníkmi.

A potom je tu druhý segment – turistický ruch. Ten, v ktorom značne zaostávame za našim potenciálom, čo ma nesmierne mrzí. Milujem naše hory, naše doliny a našu prírodu. Za krásou netreba automaticky utekať do zahraničia. Pravdou však je, že keď nedokážeme sami seba presvedčiť o výnimočnosti našej prírody, prečo by sem mali jazdiť z iných krajín? Našťastie mám v hlave myšlienku, ktorú som roky považoval za hlúpu a nezmyselnú, no vyvrátil mi ju film a vyjadrenia filmára Erika Baláža.

zubreajelen_1956_1

foto: Arolla film

Vždy ma fascinovala Safari, tak ako ma neskôr fascinoval Yellowstone. Videl som nádherné fotky a čítal o zážitkoch, ako sa medzi horiacimi sekvojami ocitol istý fotograf v spoločnosti troch medveďov.

Ešte skôr som ako malý uvažoval, prečo by niečo podobné nemohlo existovať aj tu. Ak máme takú bohatú prírodu, ak tu máme zubrov, medvede, vlky, rysy, kamzíky a mnohé ďalšie, prečo neexistuje možnosť zažiť si divočinu priamo medzi nimi. Iste, bol som mladý a takýto model má v sebe tak 15000 otázok a problémov, no bol som snílek.

A teraz, po tom, čo som videl dokument Vlčie Hory si hovorím – prečo nie?!


Trúfam si tvrdiť, že mnohí z nás sú už unavení zo ZOO. Nebaví nás sledovať zatvorené vycvičené zvieratá, nebaví nás ich naučené správanie. Celkovo nás prestávajú baviť tradičné modely a smerujeme k väčšej slobode vo všetkých oblastiach. Aj preto je tak úspešný Uber či Airbnb.

V Poloninách, na hraniciach Poľska, Slovenska a Ukrajiny existuje jedno z posledných území v Európe, ktoré môžeme označiť za nedotknuté.

„Dokonca by som povedal, že v súčasnosti sú takéto typy parkov módnou vlnou. Láka to celý svet. Keď mi kolegovia zo západnej Európy ukazovali nejaké čísla, má to ozajstný potenciál. Aj preto si myslím, že o pár rokov vznikne aj v Európe park podobný americkému Yellowstonu. Nemusí vzniknúť práve vo Vlčích horách, ale bola by to škoda. Rozprestierajú sa na území troch štátov, jestvuje tu najkomplexnejší ekosystém, žijú tu medvede, rysy, vlky, bobry, zubry. V Španielsku môžu kdesi vypustiť divoké kone, ale to nebude ono. Preto veľmi chcem, aby sa tento región chytil svojej šance,“ povedal Erik Baláž pred 2 rokmi v rozhovore pre denník Pravda.

kka_09_13_7600

foto: Arolla film

Poškodilo by to miestnu nedotknutú prírodu? Pri správnom nastavení pravidiel nie. Ochránilo by ju to pred pytliakmi a nelegálnymi drevorubačmi? Zrejme áno. Prilákala by takáto atrakcia v dobe, keď ľudí nebavia tradičné výlety, mnoho nových turistov? Určite.

Úprimne dúfam a verím, že sa prestaneme konečne hrať a nejaký investor s láskou k prírode sa chopí tejto príležitosti. Leží pred nami, ponúka sa nám a tak si konečne prestaňme zakrývať oči a ponúknime Európe niečo, čo nikto iný na starom kontinente neponúka.

Zdroj titulnej fotografie: Arolla film

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá