Vedci našli spôsob, ktorým sa môžeš učiť „skillom“ dvakrát rýchlejšie

  • Učenie sa novým „skillom“ je veľmi populárne a na druhej strane prospešné pre náš rozvoj. Ideálne je, keď sa vieš naučiť veľa za krátky čas a na dobrej úrovni. To je cieľ, ktorý sa nedosahuje ľahko, avšak vedci prišli na spôsob, ktorým sa naučíš nový „skill“ dvakrát rýchlejšie. Ako?
peer_to_peer_learning-740×416
  • Učenie sa novým „skillom“ je veľmi populárne a na druhej strane prospešné pre náš rozvoj. Ideálne je, keď sa vieš naučiť veľa za krátky čas a na dobrej úrovni. To je cieľ, ktorý sa nedosahuje ľahko, avšak vedci prišli na spôsob, ktorým sa naučíš nový „skill“ dvakrát rýchlejšie. Ako?

Kľúčom k zvládnutiu novej schopnosti je spôsob, akým ju praktizuješ, nie množstvo času, ktorý tomu venuješ. Výskum tak ide proti dlhoročnému presvedčeniu, že opakovanie nejakej činnosti vedie k naučeniu a osvojeniu si príslušnej motorickej schopnosti.

motskill

foto: livestrong.com

Vedúci výskumu, Pablo Celnik z Hopkinsovej univerzity hovorí, že ak budeš vykonávať jemne upravenú verziu istej schopnosti, ktorú sa chceš naučiť, naučíš sa viac ako keby si opakoval stále tú istú činnosť.

Do výskumu sa zapojilo 86 účastníkov, ktorí sa mali naučiť používať kursor pomocou tlačidla na malom zariadení a nie myšky. Túto skupinu dobrovoľníkov rozdelili na tri skupiny a každá skupina trénovala 45 minút. Po uplynutí 6 hodín jedna skupina opakovala rovnaké cvičenie, druhá skupina mala mierne pozmenenú úlohu a tretia skupina mala funkciu kontrolnej skupiny.

Na konci výcviku boli všetci testovaní, ako dobre a rýchlo si novú schopnosť osvojili. Najhoršie dopadla kontrolná skupina. Prekvapila skupina ľudí, ktorí mali upravenú úlohu a dosiahli dvakrát lepšie výsledky ako skupina, ktorá opakovala činnosť.

HCi

foto: prisijungusi.it

Ide o jeden z prvých experimentov, ktorý sa venuje takzvanej rekonsolidácii. Je to proces vďaka ktoré mu sa obnovujú spomienky a prepájajú sa s vedomosťami. Podľa tohto výskumu trvá rekonsolidácia 6 hodín.

Cieľ je po tomto výskume jasný. Vytvoriť knihu zásahov do správania a rozvrh tréningov, aby mohli ľuďom pomôcť dosiahnuť výraznejšie napredovanie za rovnaký čas. Celnik tvrdí, že dôležité je robiť len jemné obmeny činnosti, napríklad meniť veľkosť či váhu futbalovej lopty. V prípade, že neprebehne rekognizácia.

Napriek skutočnosti, že výskum testoval len jednu schopnosť, je táto štúdia veľmi zaujímavá a má potenciál aj na pokračovanie. V prípade, že sa pozitívny výsledok ukáže aj v iných testoch, bude to naozaj veľká vec. V časopise Current Biology bolo uvedené, že výskum má dopad aj na rehabilitáciu pacientov po mŕtvici, poraneniach chrbtice či pacientoch, ktorí sa učia používať protézy.

Na prvý pohľad možno jednoduchý výskum s nepatrným výsledkom, ale veľkým potenciálom.

zdroj: sciencealert.comzdroj titulnej foto: writersandartists.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá