Vedci skúmali pocit šťastia aplikáciou a zistili, čo ho ohrozuje

  • Hovorí sa, že šťastie nie je žiadna veda. Nie je tomu celkom tak. Vedci prišli na to, čo vedie k pocitom nešťastia.
favim-com-33123
  • Hovorí sa, že šťastie nie je žiadna veda. Nie je tomu celkom tak. Vedci prišli na to, čo vedie k pocitom nešťastia.

Skupina vedcov vedená psychológom z Harvardu –  Mattom Killingsworthom zistila, že naše mysle sú až pričasto zaujaté blúdením. Podľa ich najnovšieho výskumu až polovica našich myšlienok nesúvisí s tým, čo práve robíme. Vedcov však predovšetkým zaujímalo, ako to pôsobí na našu psychiku, konkrétne na prežívanie pocitu šťastia.

Mnoho predošlých výskumov týkajúcich sa šťastia sa odvoláva predovšetkým na vzdelanie, príjem, pohlavie či rodinný stav. Killingsworth so svojou skupinou však tieto staré stereotypy rúca a tvrdí, že dané skutočnosti na pocit šťastia nemajú až taký silný vplyv, aký sa im doteraz pripisoval. Na čom teda záleží? Predovšetkým na tom, čo robíme, s kým trávime náš čas a hlavne – na čo myslíme.

img_5019

Zdroj: huffingtonpost.com

Ako sa výskum realizoval?

V prvom rade treba uznať, že výskum bol prevedený naozaj úžasným spôsobom. Zúčastnila sa ho rôznorodá skupina 15 000 ľudí vo veku od 18 do 80 rokov. Vedci pre tento účel vyvinuli appku pre iPhone, ktorá výskumnej vzorke ľudí pravidelne odosielala notifikácie, po ktorých nasledovali 3 kroky. V prvom mali zhodnotiť, ako sa momentálne cítia – na škále od veľmi zle po veľmi dobre. Druhým krokom bola voľba činnosti, ktorú práve vo chvíli, keď im notifikácia prišla, vykonávali. V treťom kroku nasledovala otázka, či pri tejto činnosti mysleli na niečo iné. Ak áno, odpovedali na otázku, či boli tieto myšlienky neutrálne, príjemné, alebo nepríjemné. Týmto spôsobom sa vedci v reálnom a relatívne krátkom čase dostali až k 650 000 reportom.

img_5017

Zdroj: forums.creativecow.net

Čo sa výskumom zistilo?

Podľa štúdie až v 47% prípadoch nemyslíme na činnosť, ktorú práve vykonávame. Tím vedcov pritom zistil, že mysle sa nám netúlajú len pri sprchovaní, ale aj pri práci, pri najintímnejších chvíľach s partnerom, či pri oddychovaní. Potvrdilo sa, že neschopnosť sústrediť sa na práve prítomný okamih spôsobuje až v 85% prípadoch prežívanie pocitu nespokojnosti so svojím životom a nešťastia.

Problémom totiž je, že myseľ väčšinou zablúdi k negatívnym myšlienkam a musíme čeliť starostiam, obavám, či hnevu. Samozrejme sám Killingsworth potvrdzuje, že blúdenie mysle nie je možné obmedziť úplne. Čo však spraviť môžeš, je sústrediť sa čo najviac na práve prežívaný okamih a keď už dáš svojej mysli povolenie na vychádzku, postaraj sa o to, aby to bolo nejaké pekné miesto.

Zdroj: lifehack.org, zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá